Renault v Česku konečně spouští projekt Chytrého města. O co přesně jde?

Kupodivu se to stalo docela rychle. Elektromobilita je oficiálně tady a je potřeba lidem vštípit, co všechno obnáší.

Na ženevském autosalonu jsem se dal do řeči s mužem jménem Vincent Carré, expertem na elektromobilitu automobilky Renault. Bavili jsme se tenkrát o bezemisním provozu hlavně ve městech a v příměstských oblastech. Jeden z termínů, které Vincent často zmiňoval, bylo i takzvané Smart City.

Expert na elektromobily otevřeně promluvil o jejich úskalích a budoucnosti

Expert na elektromobily otevřeně promluvil o jejich úskalích a budoucnosti

Smart City je myšlenka chytrého města, kde spolu auta, ale i prostředky městské hromadné dopravy včetně infrastruktury, komunikují. Cílem je i podporovat sdílení aut, aby se jejich počet na silnicích zredukoval a docílilo se tak čistšího ovzduší. Sdílená mobilita má být součástí městské architektury. Nyní se tento systém má postupně dostat i do České republiky.

Projekt chytrých měst je součástí plánu automobilky Drive the Future. V Česku se nyní spouští projekt Easy City, který bude veřejnosti přibližovat problematiku elektromobilů a sdílení automobilů. To jen pro začátek. Bude totiž důležité, aby občané získali v tomto směru patřičnou gramotnost.

Nový Renault Zoe oficiálně: Elektromobil teď ujede 390 km, má výkon až 136 koní

Nový Renault Zoe oficiálně: Elektromobil teď ujede 390 km, má výkon až 136 koní

Projekt prozatím spolupracuje s městy Třinec, Liberec a Brno. Další města však budou následovat. Největším pomocníkem je v této záležitosti carsharingová společnost Autonapul.cz, která se zabývá sdílením automobilů. Pokud nemáte auto, nemusíte nic řešit - když budete potřebovat do města, půjčíte si Zoe. Když na dovolenou, půjčíte si naftové kombi. 

Dalším důležitým faktorem je společnost Schneider Electric, která se stará o síť dobíjecích stanic a její produkty jsou označeny certifikátem ZE Ready, čili že se elektromobil vždy dobije na optimální výkon.

Pionýrem elektromobility u Renaultu je samozřejmě model Zoe, který pořídíte od 837.000 Kč. Jeho půjčení v rámci carsharingu však vyjde průměru na 2 Kč za ujetý kilometr. Co se vám vyplatí víc?

S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

dnes | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 27 příspěvků
Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků