Renault v Česku konečně spouští projekt Chytrého města. O co přesně jde?

Kupodivu se to stalo docela rychle. Elektromobilita je oficiálně tady a je potřeba lidem vštípit, co všechno obnáší.

Na ženevském autosalonu jsem se dal do řeči s mužem jménem Vincent Carré, expertem na elektromobilitu automobilky Renault. Bavili jsme se tenkrát o bezemisním provozu hlavně ve městech a v příměstských oblastech. Jeden z termínů, které Vincent často zmiňoval, bylo i takzvané Smart City.

Expert na elektromobily otevřeně promluvil o jejich úskalích a budoucnosti

Expert na elektromobily otevřeně promluvil o jejich úskalích a budoucnosti

Smart City je myšlenka chytrého města, kde spolu auta, ale i prostředky městské hromadné dopravy včetně infrastruktury, komunikují. Cílem je i podporovat sdílení aut, aby se jejich počet na silnicích zredukoval a docílilo se tak čistšího ovzduší. Sdílená mobilita má být součástí městské architektury. Nyní se tento systém má postupně dostat i do České republiky.

Projekt chytrých měst je součástí plánu automobilky Drive the Future. V Česku se nyní spouští projekt Easy City, který bude veřejnosti přibližovat problematiku elektromobilů a sdílení automobilů. To jen pro začátek. Bude totiž důležité, aby občané získali v tomto směru patřičnou gramotnost.

Nový Renault Zoe oficiálně: Elektromobil teď ujede 390 km, má výkon až 136 koní

Nový Renault Zoe oficiálně: Elektromobil teď ujede 390 km, má výkon až 136 koní

Projekt prozatím spolupracuje s městy Třinec, Liberec a Brno. Další města však budou následovat. Největším pomocníkem je v této záležitosti carsharingová společnost Autonapul.cz, která se zabývá sdílením automobilů. Pokud nemáte auto, nemusíte nic řešit - když budete potřebovat do města, půjčíte si Zoe. Když na dovolenou, půjčíte si naftové kombi. 

Dalším důležitým faktorem je společnost Schneider Electric, která se stará o síť dobíjecích stanic a její produkty jsou označeny certifikátem ZE Ready, čili že se elektromobil vždy dobije na optimální výkon.

Pionýrem elektromobility u Renaultu je samozřejmě model Zoe, který pořídíte od 837.000 Kč. Jeho půjčení v rámci carsharingu však vyjde průměru na 2 Kč za ujetý kilometr. Co se vám vyplatí víc?

První jízda s Volkswagenem Golf VIII: Klasik všech klasiků v digitálním věku

Volkswagen Golf VIII

S novým Volkswagenem Golfem jsme se staticky seznámili koncem října při oficiálním odhalení. Nyní se osmým vydáním evropského bestselleru konečně svezeme.

včera | Svět motorů | 48 příspěvků
TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

5.  12.  2019 | Petr Schnagl | 31 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 155 příspěvků