Renault Talisman boduje

Při tradičním vyhlášení cen „Concept Car of the year awards“ udělovaných časopisem Automotive News v Detroitu dne 9. ledna 2002 totiž Talisman vyrval svým šesti soupeřům cenu za nejlepší interiér.
Renault Talisman boduje
Jako každoročně se při zahájení autosalónu v americkém Detroitu předávaly ceny časopisu Automotive News. Prototypy vybrané do soutěže Klepněte pro větší obrázekv jednotlivých kategoriích ("nejhezčí interiér", "nejhezčí exteriér", "životní prostředí" a "prototyp roku") posuzuje porota složená z odborníků ze světa designu (Car Styling, Royal College of Art…).

Vedle druhého místa v kategorii "prototyp roku" dodává studii Talisman plného smyslu především cena za "nejhezčí interiér", která oceňuje nový přístup ke kabinám automobilů. Celkový vzhled sportovně-cestovního vozu je totiž jen obalem, jehož jediným cílem je zdůraznit interiér vynikající elegancí, prostotou a pohodlím. Talisman je prvním vozem s koncepcí Touch Design, která bude v interiéru budoucích vozů Renault nabývat čím dále tím většího významu.

Interiér spojující eleganci, pohodlí a příjemný pocit

„Talisman odpovídá naší idealizované představě o automobilovém interiéru zítřka“, uvádí ředitel průmyslového designu Patrick le Quément. Po otevření dlouhých "motýlkových" dveří před námi leží mimořádně jednoduchá kabina, do níž není přístup narušen žádným středním sloupkem. Vše je zde vzdušné. Ideál naprostého minima, na který členové poroty poukázali, je synonymem elegance. Připomíná také, že technika je ve službách člověka a nesmí jí být věnován prostor na úkor cestujících.

„Simplexifikace“ s koncepcí Touch Design

Jako první vůz s koncepcí Touch Design ohlašuje Talisman příchod nového přístupu, který bude pro design interiéru budoucích vozidel Renault charakteristický. Patrick le Quément tuto koncepci vysvětluje poukazem na „pocitovou a emoční ergonomii. Každý Klepněte pro větší obrázekovládací prvek musí zvát k použití a napovídat svou funkci. K dosažení tohoto výsledku musejí být použité materiály na omak jemné, tvar musí být vnímán jako výzva k dotyku, a manipulace s nimi musí dokonale odpovídat jejich mechanismu“.

Touch Design se tak snaží učinit techniku pro člověka samozřejmou a přirozenou na používání, a to prostřednictvím estetických rozhraní. Pojem Touch Design je tedy spojen s pojmem „simplexnosti“: učinit nutně složité (komplexní) technické celky jednoduchými.

Talisman je prvním konkrétním výsledkem úvah o koncepci Touch Design. Toto nové pojetí by se mělo postupně rozšířit na všechny nové vozy z nabídky Renaultu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

bazar

Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Renault Thalia 1,2
Rok výroby: 2007
Stav: 156 314 km
Cena: 56 000 Kč
Renault Megane 1,6
Rok výroby: 2014
Stav: 33 075 km
Cena: 200 000 Kč
Renault Scenic 2
Rok výroby: 2000
Stav: 171 885 km
Cena: 40 000 Kč
Renault Megane 1,9
Rok výroby: 2004
Stav: 168 436 km
Cena: 80 000 Kč
Renault Megane 1,5
Rok výroby: 2010
Stav: 81 661 km
Cena: 135 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků