Renault přiznal porážku. Největší trh s osobními vozy na světě je pro něj zakletý

Francouzské části aliance Renault-Nissan-Mitsubishi se v Číně dlouhodobě nedaří. Po klesajících prodejích proto muselo přijít nevyhnutelné. Renault končí v Říši středu s prodejem běžných modelů se spalovacími motory.

Společnost Groupe Renault se rozhodla ukončit čínské tažení. Francouzi již oficiálně oznámili, že odchází z joint-venture založeného s firmou Dongfeng Motor Corporation, který existoval od roku 2013 pod jménem Dongfeng Renault Automotive Company a navazoval na předchozí kooperaci sahající až do roku 1993.

Elektromobil Dacia je na obzoru. Nabídku v Evropě možná rozšíří čínský crossover od Renaultu

Elektromobil Dacia je na obzoru. Nabídku v Evropě možná rozšíří čínský crossover od Renaultu

Zmíněný společný podnik, dosud vyrábějící modely Captur, Kadjar, Koleos a elektromobil City K-ZE, zanikne a jeho veškeré zbylé aktivity postupně převezme čínský partner, který zároveň zreviduje nabízené portfolio.

Proč Renault zařadil v Číně zpátečku, asi není při pohledu na jeho zdejší ekonomické výsledky těžké uhodnout. Ačkoli tu mluvíme o největším trhu na světě, kde se loni prodalo přes 21 milionů osobních automobilů, francouzská značka se zde jednoduše nedokázala prosadit. Navíc prodeje měly prudce sestupní charakter.

Nissan zanikne do roku 2022, tvrdí Carlos Ghosn. Značka se zdržuje komentáře

Nissan zanikne do roku 2022, tvrdí Carlos Ghosn. Značka se zdržuje komentáře

Zatímco v roce 2017 byl Renault schopen v Číně prodat více než 72 tisíc svých aut, za loňský rok to bylo jen něco málo přes 18 tisíc vozů. Evidentně koronavirová pandemie pak své dílo dokonala definitivně, když se Renaultu podle serveru RNews povedlo v lednu 2020 prodat 586 aut a v únoru to bylo dokonce jen 24 kusů.

Provozní ztráta tohoto hluboce prodělečného podniku by se měla podle dostupných informací pohybovat někde kolem 1,5 miliardy juanů, což podle aktuálního kurzu po přepočtu dělá 5,2 miliardy korun.

TEST Renault Captur TCe 155 EDC Intens: Je fajn mít se na co těšit!

TEST Renault Captur TCe 155 EDC Intens: Je fajn mít se na co těšit!

Navzdory tomuto výsledku to však Renault v Číně nevzdává definitivně. Na tamním trhu se chce soustředit na produkci lehkých užitkových vozů, které Francouzi vyrábí v podniku Renault Brilliance Jinbei Automotive a nevzdává to ani s elektromobily. Ty montuje v dalších dvou společnostech Jiangxi Jiangling Group New Energy Vehicles a eGT New Energy Automotive. Divize užitkových aut má v plánu uvést do roku 2023 hned pět nových modelů, přičemž část z nich půjde i na export.

Renault

Francouzská automobilka Renault byla založena třemi bratry v roce 1899. Dnes je díky spojení s Nissanem třetí největší autoskupinou na světě.

Renault byl až do roku 1996 státní automobilka a i dnes francouzská vláda kontroluje část společnosti.

Renault Scénic • Renault Clio • Renault Zoe • Renault Captur • Renault Megane • Renault Grand Scenic • Renault Kadjar

TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

dnes | Jan Mička | 27 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků
TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

Lexus LC 500 Convertible

LC 500 Convertible je první kabriolet Lexus s plátěnou střechou. Vychází z osmiválcového kupé, které je samo o sobě zárukou hlubokého jízdního zážitku. Může být kabriolet ještě lepší?

20.  11.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků