Renault na rozcestí aneb budoucnost za rohem

Francouzský koncern hodlá během nejbližších let uvést na trh novou paletu aut včetně prvního SUV s logem Renault. Můžeme se také těšit na facelift Laguny, Méganu a Vel Satisu, překvapivé jsou zprávy o tom, že Nissan bude omezovat svoji působnost v Evropě.
Renault na rozcestí aneb budoucnost za rohem

Twingo skončí

Malé Twingo, které je na trhu už od roku 1992 a které se za tu dobu nedočkalo žádných výraznějších změn, nedostane svého nástupce. Segment levných vozů totiž zaplnila rumunská dceřiná automobilka Dacia s novým modelem Logan. Logan přichází na trh jako sedan, ale časem se dočkáme i verzí kombi a pickupu. Odbytiště pro tyto levnější vozy hledá Renault ve východní Evropě, Rusku, Maroku, Iránu, Číně, Indii atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dacia Logan má obrovský vnitřní prostor a kompaktní rozměry

Dynamičtější Clio

Koncem roku 2005 se na trhu objeví Clio třetí generace. Bude o 80mm delší než aktuální model a dostane nový čtyřválec se zdvihovým objemem 1.5 litru (pravděpodobně půjde nástupce motoru, jenž dnes používá Almera), který společně s Renaultem vyvíjí sesterský Nissan. Po verzi hatchback se u Clia dočkáme v roce 2006 i verze a pravděpodobně i kabrio (C+C).

Klepněte pro větší obrázek Malé Clio bude dynamičtější a zapadne designem do řady Mégane a Laguny po faceliftu

Facelift pro Lagunu a Mégane

Na jaro 2005 se chystá facelift Méganu a Laguny. Zatímco „nová“ Laguna se už vesele prohání na okruhu i po veřejnosti (a to i bez maskování), o faceliftovaném Méganu toho zatím moc nevíme. Jisté je, že obě modelové řady sjednotí vzhled přední masky; facelift Méganu bude decentní, zatímco Laguna dostane radikální makeup. Ostatně to je vidět na obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Laguna byla zachycena fotoaparátem i bez maskování

Nová generace Laguny, tentokrát s pořadovým číslem tři, přijde na trh v roce 2007. Délka vozu bude větší o deset cm, šířka pak o pět cm, karosářské verze budou stejné jako nyní, liftback a kombi. Pod kapotou se budou ukrývat také nové benzínové motory z produkce Nissanu.

SUV se základem X-Trailu

O připravovaném SUV, který se objeví rovněž v roce 2007, už na veřejnost pár informací prosáklo. Podvozek bude mít ze současného modelu Nissan X-Trail a bude se opírat o studii Koleos z roku 2000. Je velmi pravděpodobné, že se objeví i „offroad“ verze nového Scénicu.

Klepněte pro větší obrázek Tvář nového offroadu zatím jen ve fantazii grafiků

Pro lehký offroad a novou připravovanou řadu Laguny pracuje Renault a Nissan na novém naftovém třílitrovém šestiválci, který bude sloužit jako základ pro pozdější nejsilnější osmiválcový vznětový motor o objemu 4.0 l.

Faceliftu se dočká i vlajková loď Renaultu, model Vel Satis, a to už na jaře 2005. Nástupce se plánuje až na rok 2009, technicky bude založen na modelu Infinity FX 45 a měl by konkurovat připravované R-klasse automobilky Mercedes-Benz.

A co Nissan?

A na závěr překvapivá zpráva, kterou zveřejnil server Auto Motor und Sport: Renault bude utlumovat nabídku Nissanu na evropském trhu svými novými modely. Pro vozy Almera a Primera se totiž nepočítá s jejich přímými nástupci s japonským logem japonského; po ukončení života těchto modelů budou nahrazeny Méganem a Lagunou. Nakolik se tomu dá věřit, ukáže čas.

Tip: Informace o novinkách všech automobilek najdete v našem speciálu, který pravidelně aktualizujeme.

TEST Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110: Lehká krize identity

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Nejdříve to měl být crossover pro masy, teď si to v Citroënu rozmysleli a tvrdí, že jde o normální hatchback. Takže jsme společně s Cactusem vyrazili na cestu poznání, najít jeho místo pod sluncem.

24.  5.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků