S Renaultem Mégane R.S. na okruhu v Mostě: Láska na druhý pohled

Novou generaci Méganu R.S. jsme si vyzkoušeli v rámci prezentace k jeho uvedení na český trh. Promáčený mostecký okruh nám dal nejdříve pár důvodů k zamyšlení, jenže pak…

Včerejší den by se v mém případě dal charakterizovat jako dokonalá ukázka zákona schválnosti. Více než měsíc se modlíte, aby už začalo konečně pořádně pršet a odplaval ten žlutý bordel, kterým jsme měli všichni pokrytá auta, a ono to přijde zrovna v den, kdy máte na okruhu v Mostě poprvé testovat novou generaci jednoho z nejlepších ostrých hatchbacků posledních let. No není to pech?

Renault v unikátním videu poodhaluje zákulisí vzniku Méganu R.S.

Renault v unikátním videu poodhaluje zákulisí vzniku Méganu R.S.

Jistě, pokud jsou mezi vámi závodníci dokonale znalí českých okruhů, navíc v podmínkách, kdy na trati místy fakt stojí voda, hluboce se omlouvám za svou neodbornost, nebyl jsem nicméně sám, kdo při pohledu na trať nebyl dvakrát šťastný. Obzvláště v případě, když z prvních recenzí víte, že nový Mégane R.S. umí být možná až moc přetáčivý a občas to s ním nemusí být úplně jednoduché. Než vám ale řeknu, jak to všechno nakonec dopadlo, pojďme si uvést důležitá fakta.

Je to dravec!

Dosud nejsportovnějším Renaultem Mégane má na zádi označení GT, v porovnání s eresem je to však učiněný beránek. Plnotučný, testosteronem napumpovaný hot-hatch je předu o 60 milimetrů širší, vzadu přibylo 45 milimetrů a světlá výška klesla o pět milimetrů. Výsledkem je hodně rozkročený a řádně naštvaný vůz, jehož řešení předního nárazníku odkazuje na monoposty Formule 1. Otvory za předními koly pomáhají odvádět horká vzduch od brzd, vzadu je funkční difuzor a středem vedená koncovka výfuku jako u předchůdce.

Mégane R.S. na první pohled nedělá takové divadlo jako třeba Civic Type R, na druhou stranu okamžitě víte, s kým máte tu čest. Navíc nezůstalo pouze u karoserie. Přední náprava s oddělenou těhlicí je u něj dobrým zvykem a zároveň způsobem, jak zajistit co nejlepší styčnou plochu pneumatik s vozovkou a učinit přítrž tahání za volant. Vzadu najdete vlečená ramena s torzní příčkou, toto řešení však využíval i předchůdce a v praxi vlastně ničemu nevadilo.

TEST Renault Mégane Grandtour GT dCi: Ekonomická nerovnice

TEST Renault Mégane Grandtour GT dCi: Ekonomická nerovnice

V Mostě bylo k dispozici devět vozů, z nichž pouze jeden měl manuální šestistupňovou převodovku. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, vždyť dnešní doba manuálům stejně příliš nepřeje, s automatem však nelze kombinovat paket Cup za 40.000 korun, který zahrnuje samosvorný diferenciál Torsen a o deset procent tužší podvozek. U cupové verze si navíc můžete připlatit 28.000 korun za brzdy s dvoumateriálovými kotouči, jejichž hliníkový střed pomáhá lépe odvádět teplo vzniklé při brzdění.

Jednu z hlavních mezigeneračních změn však představuje motor. Zatímco dříve využíval Mégane R.S. přeplňovaný dvoulitr, nyní má osmnáctistovku odvozenou od šestnáctistovky z Clia R.S., avšak osazenou novou hlavou, na které se vyřádili specialisté divizí Renault Sport Cars a Renault Sport Race. A to už něco znamená. Přeplňování zajišťuje dvoukomorové turbo, výkon činí 205 kW a je položen v 6000 otáčkách. To pro motor stále není strop – můžete jej vyhnat ještě o tisíc otáček výše.

Renault přiveze Mégane RS do ČR v květnu, Alpine se zatím nedočkáme

Renault přiveze Mégane RS do ČR v květnu, Alpine se zatím nedočkáme

Dvouspojková skříň má šest rychlostí a je odvozena od sedmikvaltu používaného v kombinaci s turbodiesely. A přináší pár šikovných benefitů. Jednak systém launch control, díky kterému se odlepíte z místa tak rychle, jak to jenom jde, ale hlavně pomocníka jménem multichange down, se kterým mám dobré zkušenosti už z benzinového gétéčka.

V nájezdech do zatáček stačí, abyste při brzdění pouze podrželi levou páčku pro řazení pod volantem, a převodovka si tam nižší kvalty naskládá sama. Normálně byste museli páčku mačkat několikrát, přičemž i v tomto případě se nechal Renault inspirovat  F1.

A teď už za volant

Přiznám se, že jsem měl ze včerejšího dopoledne docela respekt. Auto, které jsem před tím neřídil, okruh, který znám spíše zběžně, ale hlavně ten zpropadený déšť, kvůli kterému musíte totálně změnit řidičský styl. Hledáním brzdných bodů počínaje, dávkováním plynu a povolováním stopy na výjezdech ze zatáček konče.

Do toho všeho pracujete se systémem 4Control, který má ereso úplně poprvé. Není špatný, moje zatím nejlepší zkušenost z Méganu GT je však taková, že si na něj musíte velmi dobře zvyknout, jinak vám bude připadat, že se chování auta není konzistentní.

Renault Megane je další velký konkurent pro šampionát TCR

Renault Megane je další velký konkurent pro šampionát TCR

V porovnání s gétéčkem nicméně nastala jedna zásadní změna, související s hraničními rychlostmi, pro natáčení zadních kol buď v, nebo proti smyslu těch předních. S výjimkou režimu Race se bavíme o 60 km/h, v režimu Race je hranice posunuta až na 100 km/h. Úhly se nicméně nemění – pod hraniční rychlostí se zadní kola natáčejí proti předním až o 2,7°, po jejím překročení je to až jeden stupeň ve smyslu předních kol.

Sedám za volant a překvapuje mě pohodlí předních sedadel s výrazným bočním vedením. Skoro jako by je Renault vytáhnul z Méganu GT a pouze přitvrdil polstrování, avšak ne natolik, abyste se cítili nekomfortně. Pozice za volantem je skvělá, i on samotný padne výborně do rukou, jenom mám pocit, jako by těch páček za ním bylo až moc. To máte řazení, stírače, blinkry, ovládání audia… Tohle všechno se mi má v tom kalupu plést pod prsty? No, uvidíme.

Vyrážíme na okruh

První kolo za zaváděcím vozem mi má být pomocí při určení správné stopy a brzdných bodů, když ale zmizel do boxů, došlo mi, že jsem se vlastně nic nenaučil. Na cílové rovince dupu na plyn, motor krásně letí do otáček, převodovka EDC reaguje na pokyny pravou páčkou okamžitě a výfuk střílí ještě na cílové čáře, kde jsem tou dobou mohl je tak 150 km/h. Možná víc, možná míň, tak či tak jsem do první šikany brzdil asi ze 185 km/h, a jak jsem záhy zjistil, brzdný bod mi brutálně nevyšel.

Dvěma tmavým Méganům nalepeným na nárazníku raději uhýbá (pořád lepší než je brzdit), šikanu projíždím úplně špatně a auto mi to na vodě oplatilo velkou nedotáčivostí, za kterou jsem si však mohl sám. Zkouším štěstí na výjezdu, což by možná i klaplo, kdybych si pravými koly nenajel na obrubník. Jaká chyba! Klouzal jako led a volant mi pod náporem krouťáku začal tancovat v rukou. To nebyl dobrý začátek, jako zdroj důležitých poznatků však zafungoval.

Nový Mégane R.S. odhalí RenaultSport během Velké ceny Monaka

Nový Mégane R.S. odhalí RenaultSport během Velké ceny Monaka

Rychle se oklepávám a vyrážím sledovat rychlejší kolegy. Rychlá pasáž na plný plyn mi dovoluje poprvé pořádně vyzkoušet bočnice sportovní sedačky, s řazením vyčkávám až k červenému poli otáčkoměru a v nájezdu do levé zatáčky jdu tvrdě na brzdy. Přidržením levé páčky pro řazení zkouším funkci multichange down, díky které dvouspojková skříň bleskově podřadila až na dvojku. Následující dvě zatáčky zkouším na jedno natočení volantu, tak jak se mají správně projíždět, 4Control v kombinaci s režimem Race však na můj skus až příliš „utahuje“ stopu a připadá mi, že nevyužívám tolik trati, kolik bych mohl.

S levými koly lehce líznutým obrubníkem najíždím do pravého vracáku. Zeširoka, tvrdě na brzdy a tady mi 4Control a přetáčivý charakter eresa přichází vhod. Vůz za sebou totiž zadní kola pouze netahá, ale efektivně si do zatáčky pomáhá celým zadkem. Dobře, možná to není nejrychlejší způsob projíždění zatáček, ale rozhodně se začínám bavit. V padáku do údolí je pořádně mokro, v nájezdu do rychlé levé se proto raději držím více vpravo, povoluji plyn a na výjezdu se přibližuji levému okraji trati. V nájezdu do pravé zatáčky opět tvrdě na brzdy, zatočit, na mokru raději počítám s drobnou nedotáčivostí a už si to naplno šinu do obávaného Matadoru.

Mostecký závodní víkend ve fotogalerii: Vzkříšení Octavia Cupu a premiéra GT

Mostecký závodní víkend ve fotogalerii: Vzkříšení Octavia Cupu a premiéra GT

Tahle pasáž patří k nejkrásnějším z celého mosteckého okruhu, naučit se ji však správně projíždět, chce čas. Ten nemám, proto se nepouštím do větších akcí a sleduji stopu kolegů. Následuje rychlejší pravá, za ní tvrdě na plyn a na horizontu se nechat vynést až k pravému okraji trati. Hodně to klouže a já si uvědomuji, že to v dalším kole nesmím s tím plynem přehánět. To už jsem ale v nájezdu do dvou pravých zatáček, které mě přivádějí až na cílovou rovinku. Tady už se není čeho bát, navíc proti minulému průjezdu jsem o dost rychlejší.

V dalších kolech první pětadvacetiminutovky se pole hodně rozprostřelo a já si po příjezdu do boxů uvědomil, jak je těžké „nebloudit“ na trati a do toho ještě sledovat chování auta. Po půlhodinové pauze a dotankování už byly podmínky výrazně lepší a relativně proschlá trať mi dávala možnost více důvěřovat gripu pneumatik.

Fantastické je, jak se auto chová na limitu ve vysokých rychlostech. Žádná nedotáčivost, ale plynulé pohyby přední i zadní části karoserie! A když to náhodou přeženete a zadek uteče více, než jste čekali, je ereso krotké a s úplně vypnutou stabilizací velmi snadno a přesně řiditelné, což se mi osvědčilo právě v obávaném Matadoru.

Nový Renault Mégane R.S. vyfocen bez maskování. Má obrovský centrální výfuk

Nový Renault Mégane R.S. vyfocen bez maskování. Má obrovský centrální výfuk

Na posledních pár kol druhé rundy jsme už na trati zůstali snad jenom tři (zbytek zajel do boxů) a já si čím dál častěji uvědomoval, že s každou zatáčkou využívám více a více trati. Tam, kde jsem dříve nejel ani stovkou, tuto hranici jasně překonávám, auto jako by se však ve specifických situacích začalo chovat trochu jinak. No jasně, místo závodního režimu jsem si tam na chvíli šoupnul sportovní, což upravilo činnost 4Controlu.

To v praxi znamená, že máte buď moc povolenou, nebo naopak utaženou stopu, více trápíte přední kola a tak dále. Dá se na to zvyknout a přinejhorším prostě budete využívat jenom jeden z režimů, stejně se však musím ptát, proč Renault k tomu řešení přistoupil. Obzvláště, když předchůdce se bez něj v pohodě obešel, také byl spíše přetáčivý, ale hlavně se choval stále stejně. Navíc je fakt, že zejména na mokru občas dost dobře nevíte, jestli už vám ujely i zadní kola, nebo se sunete krabím krokem. A to je podle mě docela nevýhoda…

Ono není tak těžké naučit se lépe jezdit na závodním okruhu, vždyť i já jsem po dojezdu do boxů pocítil, že druhá runda byla o mnoho rychlejší a kvalitnější, otázkou ale zůstává, jak to bude na okreskách. Nebude tam té přetáčivosti na omezeném postoru najednou moc? A poznáte ji hned vůbec? Zkrátka mi zatím připadá, že bude nutné se naučit to, co do teď nebylo potřeba.

Na trati mostecké rally pojede i Škoda Fabia WRC či Ford Fiesta R5

Na trati mostecké rally pojede i Škoda Fabia WRC či Ford Fiesta R5

Skoro to až vypadá, jako by se nový Mégane R.S. nechtěl nechat nazývat ultimativním ostrým hatchbackem, ale snažil se být více atraktivní i pro každodenní použití. Vždyť obvykle vězí hlavní výhoda 4Controlu hlavně při manévrování ve městě. Na tom samozřejmě není nic špatného a zatím rozhodně nechci říkat, že snad vyměkl, jenom mi připadá, jako by vůz přišel o část své ryzosti a šílenosti. Zatím, podotýkám. Úplně jasno totiž bude až po svezení na okreskách, ke kterému v našem případě dojde poměrně brzy.

Renault Mégane R.S. - technické údaje a české ceny
Motor Energy TCe 280 Energy TCE 280 EDC
Zdvihový objem [cm3] 1798 1798
Válce/ventily 4/4 4/4
Největší výkon [kW/min] 206/6000 206/6000
Točivý moment [N.m/min] 390/2400 390/2400
Převodovka 6M 7DS
Max. rychlost [km/h] 255 250
Zrychlení 0-100 km/h [s] 5,8 5,8
Komb. spotřeba [l/100 km] 7,2 6,9
Základní cena [Kč] 719.900 759.900
První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

21.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 193 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 13 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 78 příspěvků