Renault Laguna GT: konkurence se třese

Myslíte si, že usedlá francouzská Laguna nemůže drtit při ostré jízdě sportovněji vypadající konkurenci? Pak jste dost možná na omylu.

Stačí nasazení jediné technologie a zaběhnuté tradice se obrací vzhůru nohama. Na ženevském autosalonu bude představena nová Laguna v provedení GT a pokud se potvrdí, co o voze říkají ti, kteří jej mohli testovat, máme před sebou krále střední třídy pro technické tratě.

Laguna GT má být v této modelové řadě vrcholným sportovním provedením. O pohon vozu se budou starat dva přeplňované agregáty. Naftový 2,0 dCi o výkonu 131 kW (178 k) a točivém momentu 400 Nm a pak benzínový 2,0 Turbo o výkonu 150 kW (204 k) a točivém momentu 300 Nm. Dynamické parametry nejsou známy, ale dá se očekávat stovka pod osm sekund a maximální rychlost přes 230 kmh.

Součástí modelu GT je také sportovní paket, který je jednak stylingový a jednak funkční. Laguna GT dostala upravený povozek, který umožní sportovnější jízdu, silnější stabilizátory a tužší odpružení pro zmírnění náklonů a také větší brzy, které jen tak nezvadnou.

Po stránce stylingu stojí za pozornost 18" kola s pneu 225/45, upravená přední maska a pár aerodynamických detailů. V interiéru lze pak najít sportovní sedadla a nutné sportovně vypadající dekorace.

Možná si nyní říkáte, proč by toto vše mělo stačit třeba na takové BMW? Odpověď je velmi jednoduchá. Laguna GT dostala aktivní zadní nápravu (4WS), tedy jednoduše řečeno, zadní kola se při zatáčení natočí a tím se výrazně eliminuje nedotáčivost a vůz dokáže projet zatáčkou daleko vyšší rychlostí. Nevadí mu tolik rychlé změny směru a vůz stabilnější a lépe ovladatelný.

Tip: Více informací o aktivní zadní nápravě naleznete zde.

Fyzikální zákony při koncepci jedné natáčecí nápravy jsou tak zde výrazně potlačeny a ve finále to znamená, že čím klikatější bude silnice, tím více bude mít Laguna GT náskok vůči soupeřům.

Ostatně již první testy naznačují, že tento systém je opravdu výborný. Test britského magazínu EVO ukázal, že Laguna nemá např. při slalomu problém ujet sportovnímu Porsche Boxster s výrazně větším výkonem a daleko jednoznačnějším a sportovnějším zaměřením. Je tedy více než logické, že ve stejné disciplíně pokoří kohokoli ze střední třídy, tedy jak BMW M3, tak Audi RS4, nebo Lexus IS-F. A další již neoficiální informace hovoří ve stejném duchu i o jízdách na velmi technických tratích.

Na tyto vozy samozřejmě nebude stačit na okruzích, kde je třeba mít i dostatek výkonu, ale čím bude trasa klikatější a techničtější, tím bude Laguna ve větší výhodě. Alespoň takto vyznívají doposud známé informace.

Papír ale snese všechno a skepse je na místě. Částečně řiditelná zadní náprava se již v sériové produkci objevila v minulosti a žádný zásadní zlom ve vývoji automobilů neznamenala. Snad se již brzy budeme sami moci přesvědčit o tom, zda je Laguna se systémem 4WS opravdu takový „zázrak”.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Renault Laguna GT

bazar

Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Renault Thalia 1,2
Rok výroby: 2007
Stav: 156 314 km
Cena: 56 000 Kč
Renault Megane 1,6
Rok výroby: 2014
Stav: 33 075 km
Cena: 200 000 Kč
Renault Scenic 2
Rok výroby: 2000
Stav: 171 885 km
Cena: 36 000 Kč
Renault Megane 1,9
Rok výroby: 2004
Stav: 168 436 km
Cena: 80 000 Kč
Renault Megane 1,5
Rok výroby: 2010
Stav: 81 661 km
Cena: 135 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

včera | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků