Renault Laguna Active Drive: přinese jízdní vlastnosti supersportů?

Francouzská automobilka Renault oprášila trochu zapomenuté aktivní řízení všech kol a hodlá jej nasadit ve svých modelech. A pokud vše dopadne dobře, posune se Renault v jízdních schopnostech vozů na absolutní vrchol. Že vám to nic neříká?

V minulosti bylo na trhu několik modelů, kterým se při jízdě natáčela i zadní kola. Průkopnicky to zkoušely především japonské automobilky, ovšem ani jedna z nich nedokázala odladit systém natolik, aby se příliš rozšířil. Navíc aktivní řízení bylo před patnácti až dvaceti lety pro výrobu a vývoj příliš složité, ovšem pokrok nelze zastavit a díky miniaturizaci elektroniky i mechaniky je možno nyní tento systém použít ve velkém a s rozumnými výrobními náklady.

Aktivní řízení všech kol, neboli 4WS má přinést extrémní snížení nedotáčivosti vozů s motory před přední nápravou. Díky tomu, že se na zatočení v zatáčce podílí i zadní kola, nemusí se ta přední tolik vytočit a vůz je tak o poznání méně nedotáčivý. Dá se v podstatě říci, že se tímto dá u klasických předokolek nedotáčivost téměř úplně odstranit a vůz se chová neutrálně i při extrémním zacházení.

Celý systém vyhodnocuje rychlost vozu, natočení předních kol a další faktory a v závislosti na nich aktivně natáčí zadní kola. Ve výsledku tak lze vykroužit stejný oblouk s méně vytočenými předními koly.

Takto vybavenou Lagunu dostali k testování novináři z britského magazínu Evo, kteří byli při slalomu s naftovou Lagunou rychlejší než s Porsche Boxter, což je již řádná vizitka kvality systému. Vývoj navíc obstarává divize Renault Sport, což je ta pověstná skupina lidí, kteří dokázali vyladit k dokonalosti Megane a Clio Sport, což jsou v současnosti špičky svých segmentů.

Renault chce tento systém uvést na trh na konci příštího roku a to v novém modelu Laguna Coupé. Poté poputuje tento systém do dalších výkonnějších modelů (zřejmě půjde i do hot hatchů) a později bude v nabídce napříč modely.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 53 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků