Renault chystá pár elektrických SUV. Techniku bude sdílet s Nissanem Ariya

S novým směrem aliance Renault-Nissan-Mitsubishi se dostávají na veřejnost první plány chystaných modelů. Elektřina bude samozřejmě klíčová.

Před pár měsíci oznámená restrukturalizace celé aliance Renault-Nissan-Mitsubishi směrem k šetření nákladů a většího sdílení techniky napříč značkami už přináší první náznak toho, co můžeme očekávat po stránce nových modelů. K plánům Renaultu se nyní oficiálně vyjádřilo vedení francouzské automobilky v čele s novým šéfem Lucou de Meo.

Předvojem zásadních změn u Renaultu tak má být hned dvojice elektrických SUV, které bude značka samozřejmě vyvíjet společně s Nissanem. Základem tak bude nová modulární platforma CMF-EV, na které stojí právě již představené elektrické SUV Nissan Ariya, a do budoucna bude fungovat jako výchozí bod dalších elektromobilů celé aliance.

Možnou představu elektrického SUV nám již letos na jaře předvedl koncept Renault Morphoz. Zmíněná Ariya se stejnou technikou bude k dispozici s pohonem dvou a čtyř kol, přičemž nabídne na výběr ze dvou kapacit baterie – 65 kWh pro dojezd až 360 km, 90 kWh pro dojezd až 500 km. Lze tedy čekat, že v podobném směru bude specifikováno i SUV Renaultu.

Díky sdílené technice Renault předpokládá, že náklady na vlastnictví takového vozu budou velmi blízko normálním modelům se spalovacím motorem. Druhá elektrická novinka pak bude crossoverem/SUV, na trhu nejspíše postaveným vedle dosavadního Renaultu Captur či Nissanu Juke.

Ze strany Nissanu nakonec zaznělo, že japonská značka se v žádném případě nechystá na odchod z evropského trhu – na rozdíl od Mitsubishi, které už zastavilo uvádění nových modelů na starém kontinentu. Dříve se totiž objevily spekulace, že vedoucí pozici v Evropě převezme v rámci nových plánů aliance sám Renault.

V galerii koncept Renault Morphoz a Nissan Ariya.

Nissan

Historie japonského Nissanu sahá do roku 1911. Jeho automobily se však až do 1982–1984, kdy nastalo přejmenování, nazývaly Datsun.

Nissan v roce 1989 vytvořil samostatnou luxusní značku Infiniti. V roce 1999 uzavřel partnerství s Renaultem.

Nissan Micra • Nissan Leaf •​ Nissan Qashqai •​ Nissan X-Trail •​ Nissan Juke •​ Nissan Navara •​ Nissan 370Z •​ Nissan Ariya •​ Nissan GT-R

Diskuze (1) Další článek: Peugeot 108 se údajně chystá do hrobu. Nahradí ho malinkatý crossover?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz