Renault chystá pár elektrických SUV. Techniku bude sdílet s Nissanem Ariya

S novým směrem aliance Renault-Nissan-Mitsubishi se dostávají na veřejnost první plány chystaných modelů. Elektřina bude samozřejmě klíčová.

Před pár měsíci oznámená restrukturalizace celé aliance Renault-Nissan-Mitsubishi směrem k šetření nákladů a většího sdílení techniky napříč značkami už přináší první náznak toho, co můžeme očekávat po stránce nových modelů. K plánům Renaultu se nyní oficiálně vyjádřilo vedení francouzské automobilky v čele s novým šéfem Lucou de Meo.

Předvojem zásadních změn u Renaultu tak má být hned dvojice elektrických SUV, které bude značka samozřejmě vyvíjet společně s Nissanem. Základem tak bude nová modulární platforma CMF-EV, na které stojí právě již představené elektrické SUV Nissan Ariya, a do budoucna bude fungovat jako výchozí bod dalších elektromobilů celé aliance.

Nissan odhaluje zvuk nového Zetka. Potvrzuje také manuální převodovku

Nissan odhaluje zvuk nového Zetka. Potvrzuje také manuální převodovku

Možnou představu elektrického SUV nám již letos na jaře předvedl koncept Renault Morphoz. Zmíněná Ariya se stejnou technikou bude k dispozici s pohonem dvou a čtyř kol, přičemž nabídne na výběr ze dvou kapacit baterie – 65 kWh pro dojezd až 360 km, 90 kWh pro dojezd až 500 km. Lze tedy čekat, že v podobném směru bude specifikováno i SUV Renaultu.

Díky sdílené technice Renault předpokládá, že náklady na vlastnictví takového vozu budou velmi blízko normálním modelům se spalovacím motorem. Druhá elektrická novinka pak bude crossoverem/SUV, na trhu nejspíše postaveným vedle dosavadního Renaultu Captur či Nissanu Juke.

Nový Renault Mégane má české ceny. Za očekávaný plug-in hybrid dáte 750 tisíc

Nový Renault Mégane má české ceny. Za očekávaný plug-in hybrid dáte 750 tisíc

Ze strany Nissanu nakonec zaznělo, že japonská značka se v žádném případě nechystá na odchod z evropského trhu – na rozdíl od Mitsubishi, které už zastavilo uvádění nových modelů na starém kontinentu. Dříve se totiž objevily spekulace, že vedoucí pozici v Evropě převezme v rámci nových plánů aliance sám Renault.

V galerii koncept Renault Morphoz a Nissan Ariya.

Mitsubishi

Mitsubishi je japonský průmyslový koncern skládají se z mnoha společností různých zaměření. Začal v roce 1870 jako loďařská firma.

Výroba automobilů se u Mitsubishi datuje od roku 1917. Model A byl první japonský sériový automobil.

Mitsubishi Space Star • Mitsubishi Outlander • Mitsubishi ASX • Mitsubishi Eclipse Cross • Mitsubishi  L200

Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 45 příspěvků
Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

17.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků