Renault by mohl přestat existovat, říká francouzský ministr. Řeší se pomoc od státu

K osudu automobilky, která plánuje v nadcházejících letech snížit své náklady o tučné 2 miliardy euro, se nyní vyjádřil i francouzský ministr financí.

Minulý týden se objevily informace o rozsáhlém plánu snižování nákladů automobilky Renault. Francouzská značka a respektive celá aliance Renault–Nissan–Mitsubishi na tom není v poslední době finančně nejlépe. V případě Renaultu se dokonce mluví o ukončení produkce hned několika modelů, na kterých výrobce příliš nevydělává – přesněji Espace, Scenic a Talisman.

Kauza kolem zatknutí tehdejšího šéfa aliance Carlose Ghosna celé situaci nepomohla a teď se musí Renault vypořádat rovněž s dopady ekonomické krize způsobené pandemií koronaviru. Právě s ohledem na pandemii se o osudu značky rozpovídal i francouzský ministr financí Bruno Le Maire, podle něhož by mohl výrobce klidně i zaniknout, pokud v brzké době nedostane pomoc.

„Ano, Renault by mohl přestat existovat,“ řekl ministr rozhlasové stanici Europe 1. Dodal nicméně, že předseda správní rady automobilky Jean-Dominique Senard tvrdě pracuje na novém strategickém plánu a má podporu francouzské vlády. Informace přinesla ČTK.

Le Maire také uvedl, že automobilka se musí přizpůsobit novým podmínkám, které během této krize nastaly. Podporou se pak myslí potencionální půjčka pro Renault ve výši pěti miliard eur (asi 136 miliard korun). Diskuze o této finanční pomoci mají nadále probíhat.

S krizí je samozřejmě u Renaultu zmiňováno i rušení pracovních míst. Člen aliance Nissan už přitom zvažuje, že v důsledku koronavirové pandemie zruší více než 20.000 pracovních míst, tedy asi 15 % své celkové pracovní síly.

Renault

Francouzská automobilka Renault byla založena třemi bratry v roce 1899. Renault byl až do roku 1996 státní automobilka a i dnes francouzská vláda kontroluje část společnosti.

Renault Scénic • Renault Clio • Renault Zoe • Renault Captur • Renault Megane • Renault Grand Scenic • Renault Kadjar

Diskuze (25) Další článek: Hyundai i30 je levný i ve sportovní verzi. Výhodná nabídka však není pro každého

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,