Renault by mohl přestat existovat, říká francouzský ministr. Řeší se pomoc od státu

K osudu automobilky, která plánuje v nadcházejících letech snížit své náklady o tučné 2 miliardy euro, se nyní vyjádřil i francouzský ministr financí.

Minulý týden se objevily informace o rozsáhlém plánu snižování nákladů automobilky Renault. Francouzská značka a respektive celá aliance Renault–Nissan–Mitsubishi na tom není v poslední době finančně nejlépe. V případě Renaultu se dokonce mluví o ukončení produkce hned několika modelů, na kterých výrobce příliš nevydělává – přesněji Espace, Scenic a Talisman.

Renault zvažuje konec modelu Espace. Světlý osud nemají ani Scenic a Talisman

Renault zvažuje konec modelu Espace. Světlý osud nemají ani Scenic a Talisman

Kauza kolem zatknutí tehdejšího šéfa aliance Carlose Ghosna celé situaci nepomohla a teď se musí Renault vypořádat rovněž s dopady ekonomické krize způsobené pandemií koronaviru. Právě s ohledem na pandemii se o osudu značky rozpovídal i francouzský ministr financí Bruno Le Maire, podle něhož by mohl výrobce klidně i zaniknout, pokud v brzké době nedostane pomoc.

„Ano, Renault by mohl přestat existovat,“ řekl ministr rozhlasové stanici Europe 1. Dodal nicméně, že předseda správní rady automobilky Jean-Dominique Senard tvrdě pracuje na novém strategickém plánu a má podporu francouzské vlády. Informace přinesla ČTK.

Logo Renaultu nebylo vždy kosočtverec. Takto se v posledních 122 letech vyvíjelo

Logo Renaultu nebylo vždy kosočtverec. Takto se v posledních 122 letech vyvíjelo

Le Maire také uvedl, že automobilka se musí přizpůsobit novým podmínkám, které během této krize nastaly. Podporou se pak myslí potencionální půjčka pro Renault ve výši pěti miliard eur (asi 136 miliard korun). Diskuze o této finanční pomoci mají nadále probíhat.

S krizí je samozřejmě u Renaultu zmiňováno i rušení pracovních míst. Člen aliance Nissan už přitom zvažuje, že v důsledku koronavirové pandemie zruší více než 20.000 pracovních míst, tedy asi 15 % své celkové pracovní síly.

Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 112 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 76 příspěvků