Renault a AvtoVAZ: hledali se, až se našli

Zdá se, že stagnující ruská automobilka AvtoVAZ konečně nalezla svého životního partnera. Její zástupci zřejmě v nejbližší době podepíší smlouvu s francouzským Renaultem, což by z tohoto státního podniku mohlo učinit třetí největší automobilku na světě. Renault včetně svých partnerských organizací Nissan, Dacia či Samsung produkují ročně vozy v číslech blížících se sedmi milionům, což by mělo stačit k tomu trumfnout Ford. Renault tak zřejmě přehrál své konkurenty v otázce partnerství s továrnou AvtoVAZ, firmy General Motors, Fiat a Magna.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podle Carlose Ghosna z vedení Renaultu vstoupí do AvtoVAZ nákupem čtvrtinového podílu. Ten zároveň oznámil meziroční nárůst výroby o 2,1% a předpoklad, že by měl být splněn poměrně velkorysý čtyřletý plán. A to i přesto, že prognózy na letošní rok nejsou z makroekonomického hlediska nijak příznivé. Navíc se vzhledem k daňovým změnám očekává pokles zájmu o vozy na horní hranici střední třídy, což by mohl být problém pro právě zaváděnou novou Lagunu. Na to reagovala běžící výroba v továrně Sandouville, která zrušila třetí směnu. I přes omezení výroby Laguny v jejím samém počátku však Ghosn předpokládá, že se tato modelová řada v Evropě usadí na třetí příčce ve svém segmentu, k čemuž by mělo přispět brzké uvedení variant kombi a kupé.
 
Příští rok zahájí Renault s pomocí bateriových systémů Nissan vývoj pokrokového elektromobilu, jenž by se měl na evropské trhy dostat v roce 2012. Zároveň pokračují práce na voze s pohonem palivovými články.    
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků