Renault a AvtoVAZ: hledali se, až se našli

Zdá se, že stagnující ruská automobilka AvtoVAZ konečně nalezla svého životního partnera. Její zástupci zřejmě v nejbližší době podepíší smlouvu s francouzským Renaultem, což by z tohoto státního podniku mohlo učinit třetí největší automobilku na světě. Renault včetně svých partnerských organizací Nissan, Dacia či Samsung produkují ročně vozy v číslech blížících se sedmi milionům, což by mělo stačit k tomu trumfnout Ford. Renault tak zřejmě přehrál své konkurenty v otázce partnerství s továrnou AvtoVAZ, firmy General Motors, Fiat a Magna.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podle Carlose Ghosna z vedení Renaultu vstoupí do AvtoVAZ nákupem čtvrtinového podílu. Ten zároveň oznámil meziroční nárůst výroby o 2,1% a předpoklad, že by měl být splněn poměrně velkorysý čtyřletý plán. A to i přesto, že prognózy na letošní rok nejsou z makroekonomického hlediska nijak příznivé. Navíc se vzhledem k daňovým změnám očekává pokles zájmu o vozy na horní hranici střední třídy, což by mohl být problém pro právě zaváděnou novou Lagunu. Na to reagovala běžící výroba v továrně Sandouville, která zrušila třetí směnu. I přes omezení výroby Laguny v jejím samém počátku však Ghosn předpokládá, že se tato modelová řada v Evropě usadí na třetí příčce ve svém segmentu, k čemuž by mělo přispět brzké uvedení variant kombi a kupé.
 
Příští rok zahájí Renault s pomocí bateriových systémů Nissan vývoj pokrokového elektromobilu, jenž by se měl na evropské trhy dostat v roce 2012. Zároveň pokračují práce na voze s pohonem palivovými články.    
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků