Rekord: Koenigsegg CCR srazil McLaren F1 „na kolena“

Legendární supersport McLaren F1 držel od roku 1998 rekord v nejvyšší rychlosti (386 km/h) dosažené sériově vyráběnými auty. Skoro sedm let trvalo, něž jej někdo z tohoto pomyslného trůnu sesadil. Jeden z nejcennějších skalpů ukořistil švédský Viking, Koenigsegg CCR.

Poznámka: Už dříve překonal McLaren F1 tuningový speciál firmy 9ff, 9f-V400, který vychází z Porsche 911 GT2. Otázkou je, zda lze tento automobil považovat za sériový vůz; dřív jsme to sice tvrdili, teď si tím tak jisti nejsme...

28. února přijal Koenigsegg výzvu dokázat, že model CCR opravdu nemá udávanou nejvyšší rychlost 395 km jen na papíře. Měření se odehrálo na slavném oválu v Nardu, kde pilot z CCR nakonec vyždímal maximální rychlost 387,87 km/h. Není to sice udávaná nejvyšší rychlost, ale na překonání sedmiletého rychlostního rekordu to stačilo.

Jen pro srovnání uvedu, že McLaren F1 má dvanáctiválcovou pohonnou jednotku od BMW s objemem 6 066 ccm a výkonem 461 kW (627 k). Koenigsegg CCR má kompresorem přeplňovaný osmiválec s objemem 4,7 l a se svým výkonem 601 kW (817 k) drží Guinessův rekord jako nejsilnější sériově vyráběné auto na světě.

Stále se ale spekuluje, jak dlouho tento nový rekord vydrží, když má letos v září z vrat Bugatti vyjet Veyron 16.4, o kterém se všude píše, že pojede přes 400 km/h.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Koenigsegg CCR, nejrychlejší a nejvýkonnější sériové auto současnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
McLaren F1, král, který byl až po 7 letech poražen.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 15 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků