Reflexní fólie zabraňují nehodám

Řada tragických nehod, kdy se v noci střetnou řidiči s málo „čitelnými“ kamiony, rychle narůstá. Nejhorší je to na dálnici, kdy občas nějaký ten neviditelný kamion stojí v odstavném pruhu. Majitelům nákladních vozů se nabízí řešení, které přináší hned dvojí účinek.
Nebezpečné mohou být zejména dlouhé soupravy s návěsy. Velmi důležité mohou být výrazné rozlišovací znaky. Auto s odraznou fólií je vidět už na kilometr, tmavé jen na dvě stě až sto metrů. Nejkritičtější je viditelnost v okamžiku, kdy vjíždí kamion přes silnici. Vzpomeňme jen tragické nehody někdejšího šéfa škodovky Ludvíka Kalmy. Přitom zlepšit viditelnost velkých souprav není nijak zvlášť obtížné. Dnes existují specializované firmy, které polepí celé boční i zadní plochy návěsu. Jde o metry čtvereční různobarevných reflexních fólií, u nichž lze spojit příjemné s užitečným. I firemní reklamy se tak mohou z hlediska bezpečnosti stát významnou pomůckou – pokud jsou z toho správného materiálu. Ve dne není na nápisech na první pohled nic nápadného, v noci mohou třeba i zachránit život. Odrazné plochy je možné vytvářet v různé podobě. Ať už jsou to nalepovací fólie, anebo jiné tvary. Zatím jsme byli zvyklí na odrazky pouze u chodců, ale pro bezpečnost mají neocenitelný význam i u velkých křižníků silnic.
Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků