Reflexní fólie zabraňují nehodám

Řada tragických nehod, kdy se v noci střetnou řidiči s málo „čitelnými“ kamiony, rychle narůstá. Nejhorší je to na dálnici, kdy občas nějaký ten neviditelný kamion stojí v odstavném pruhu. Majitelům nákladních vozů se nabízí řešení, které přináší hned dvojí účinek.
Nebezpečné mohou být zejména dlouhé soupravy s návěsy. Velmi důležité mohou být výrazné rozlišovací znaky. Auto s odraznou fólií je vidět už na kilometr, tmavé jen na dvě stě až sto metrů. Nejkritičtější je viditelnost v okamžiku, kdy vjíždí kamion přes silnici. Vzpomeňme jen tragické nehody někdejšího šéfa škodovky Ludvíka Kalmy. Přitom zlepšit viditelnost velkých souprav není nijak zvlášť obtížné. Dnes existují specializované firmy, které polepí celé boční i zadní plochy návěsu. Jde o metry čtvereční různobarevných reflexních fólií, u nichž lze spojit příjemné s užitečným. I firemní reklamy se tak mohou z hlediska bezpečnosti stát významnou pomůckou – pokud jsou z toho správného materiálu. Ve dne není na nápisech na první pohled nic nápadného, v noci mohou třeba i zachránit život. Odrazné plochy je možné vytvářet v různé podobě. Ať už jsou to nalepovací fólie, anebo jiné tvary. Zatím jsme byli zvyklí na odrazky pouze u chodců, ale pro bezpečnost mají neocenitelný význam i u velkých křižníků silnic.
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků