Recenze APC Travel Power: univerzální nabíječka do auta

Před odjezdem na dovolenou jsem řešil poměrně důležitý problém – jak nabíjet mobilní telefon, baterii digitálního fotoaparátu a notebook v případě, že nebude poblíž žádný zdroj energie, jen auto.
Recenze APC Travel Power: univerzální nabíječka do auta

Mnoho cigaret problém neřeší

Řešením může být koupě cigaretových nabíječek pro všechna tato zařízení; jenže v mém případě, kdy se mnou cestovalo více mobilů a každý jiné značky, notebook, dva digitální fotoaparáty a kapesní počítač, by to byl drahý špás. Cestovní nabíječky stojí několik tisícovek, takže by se dovolená hodně prodražila. Volba nakonec padla na APC Travel Power, šikovnou „mašinku“, která umožňuje v autě chod téměř jakéhokoliv elektrického zařízení.


Tip: Přečtěte si čtyři díly seriálu o cestování po východní části USA:


Elegance sama

Finta spočívá v převodu 12V stejnosměrného proudu z cigaretové zásuvky zpět na 230V proud střídavý, tedy takový, jaký máme doma v elektrických zásuvkách. Travel Power se zasune do zdířky pro cigaretovou nabíječku, adaptér (invertor) udělá ze stejnosměrného proudu zpět střídavý a výstupem je pak běžná zásuvka, do níž lze připojit adaptér používaného zařízení. Tvar zásuvky však omezuje použití velkého tříkolíkového konektoru, takže v balení nechybí speciální kabel, který tento malý nedostatek eliminuje. Ačkoliv to celé vypadá poněkud komplikovaně oproti použití originálního cigaretového napájení, je to asi jediný způsob, jak vytvořit skutečně univerzální adaptér.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
APC Travel Power má i dva kabely s různými koncovkami
--- Detail na konektor - vidíte celkem tři zdířky

Výkon invertoru je 75 wattů, což vylučuje z připojení běžné domácí spotřebiče, televizory apod. De facto je možné používat jen nabíječky výše uvedených zařízení, případně jiné elektronické drobnosti jako walkman. Dobíjení akumulátorů všech zařízení bylo stejně rychlé, jako kdybych je dobíjel v běžné elektrické síti. Pokud má Travel Power nižší vstupní napětí než 10 V, vypne se, resp. svítí červeně (tj. nedodává výstupní proud). Tím zamezuje zejména vybití autobaterie. Červeně svítí rovněž tehdy, je-li přetížen – ani tehdy nedodává výstupní proud a tedy nepracuje. Pokud je vše v pořádku, má dioda zelenou barvu. Zde bych jen podotknul, že Travel Power by měl pracovat jen tehdy, je-li zapnutý motor, aby se nevybíjela autobaterie.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Protože do Travel Poweru není možné zapojit klasickou velkou koncovku,
je nutné ji u adaptéru (zde notebooku) vyměnit za tu z dodávky

Teoreticky je možné do TravelPoweru zapojit i rozdvojku a poté připojit další el. zařízení, po dobu dovolené však nebyla k dispozici taková, kterou by bylo možné v adaptéru použít a v USA se bohužel nic podobného neprodávalo – proč taky, když používají odlišný standard (v Evropě také neprodávají americké rozdvojky). Budou-li ale mít obě připojená zařízení nízký odběr, nemusel by s během obou být problém.

Klepněte pro větší obrázek  Do Travel Poweru je zapojena nabíječka mobilu

I na cestu letadlem

Travel Power se hodí i na cestu do letadla. Stačí odstranit koncovku pro cigaretovou zdířku v autě a lze se připojit v letadle – tedy pokud zde mají patřičnou zásuvku, která bývá spíše zvykem jen v business třídě, případně v prvních řadách turistické třídy. Je proto si před letem zjistit, kde se v letadle přesně zásuvky nacházejí, aby na vás nezbylo místo bez ní.

Klepněte pro větší obrázek  Sejmutím cigaretové koncovky lze používat Travel Power i v letadle

Ačkoliv se zdá, že má Travel Power jen samé výhody, není to tak úplně pravda. Nevýhodou je nutnost nosit s sebou dva adaptéry – jeden pro nabíjení či napájení zařízení, druhý pro zajištění střídavého proudu. Kromě toho je Travel Power poměrně velký a těžký (půl kilogramu), takže pokud jej často přenášíte, pronese se. Adaptér se rovněž hodně zahřívá, což v autě bez klimatizace není zrovna příjemné. My naštěstí v autě klimatizaci měli. I přes tyto nevýhody jde o výborného pomocníka, bez něhož bych se na dovolené zkrátka neobešel.

Za ty peníze to stojí

APC Travel Power je velmi zajímavé řešení pro dobíjení či používání elektrických spotřebičů s malým odběrem v autě. Není potřeba kupovat pro každý spotřebič zvláštní cigaretový adaptér, stačí jeden pro všechny. Má rovněž tu výhodu, že pokud si koupíte třeba jiný foťák, nabíječka do auta vám zůstane. Cena činí 2774 korun s daní (Cybex.cz), což je vzhledem k cenám jednoúčelových autonabíječek skutečně velmi výhodné; TravelPower se tak mnohdy vyplatí i tehdy, pokud hodláte používat pouze jeden spotřebič.

Ve zkratce:

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

včera | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků