Raritní Burma Jeep míří do aukce. S Jeepem však neměl mnoho společného

V nabídce známých aukčních domů se občas ukáže i nějaká ta vojenská technika. Tím lépe, když jde o vcelku raritní kousek jako tento náklaďák s lehce zavádějící přezdívkou Burma Jeep.

Zájemci o unikátní armádní vozidla budou nejspíše vyhlížet nadcházející aukci společnosti Mecum, ve které se objeví i takzvaný Burma Jeep z roku 1943 původem od Fordu. Americký náklaďák byl využíván v období druhé světové války hlavně v Pacifiku, kde často sloužil k transportu výbušnin. Lze si domyslet, že možná i z tohoto zjevného důvodu je dnes už považován za raritu techniky americké armády. Možná.

Pokud byste ovšem tento náklaďák přikládali jakési spolupráci Fordu a Jeepu, s druhou jmenovanou automobilkou či zakázkou legendárních Jeepů Willys nemá vozidlo nakonec nic společného. Přesným označením Ford GTB-G622 byl díky svému nasazení v Pacifiku rychle vojáky přezdíván jen jako „Burma Jeep“ – ve spojitosti s častým využitím na silnici Burma Road (vedoucí z dnešního Myanmaru do jihovýchodní Číny) a také jako přirovnání k mnohem slavnějšímu a menšímu off-roadu od Jeepu.

Nový Jeep Wrangler přijíždí na český trh. Na kolik vyjde terénní ikona?

Nový Jeep Wrangler přijíždí na český trh. Na kolik vyjde terénní ikona?

V blátivém pacifickém prostředí byl totiž Burma Jeep rovněž skvělým pracantem se svým vysokým podvozkem a schopnými nájezdovými úhly. V těchto podmínkách byl přitom schopen uvést náklad o hmotnosti až 1500 kg.

Řadový 3,7litrový šestiválec Fordu o výkonu asi 67 kW (90 koní) byl spojen s čtyřstupňovou redukční převodovkou a sílu posílal samozřejmě na všechna kola. Maximální rychlost náklaďáku se pohybovala okolo 72 km/h. Ta však ostatně nebyla pro terénní využití natolik důležitá.

Obojživelný nosorožec v armádě neuspěl. V 50. letech měl chránit Aljašku

Obojživelný nosorožec v armádě neuspěl. V 50. letech měl chránit Aljašku

Nabízený kousek není aukčním domem zrovna detailně popsán, lze však čekat, že prošel nedávnou renovací či se jedná o dochovaný kus, který toho během konfliktu z určitých důvodů zrovna moc nenasloužil. Počítadlo najetých mil totiž ukazuje přesnou nulu. 

Ford Burma Jeep je součástí kolekce Mountain State Collection, která mimochodem nabízí další armádní techniku, ale rovněž mimo jiné i zajímavé kousky Fordů z 30. a 60. let. Aukce probíhá až do soboty 27. října. Bohužel předpokládanou hodnotu raritního náklaďáku Mecum neuvádí.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus UX 250h F Sport Top: Pro nejdůležitější lidi na světě

Lexus UX 250h F Sport Top

O tom, že Lexus navrhuje a vyrábí opravdu krásná auta, není pochyb. A já se k řízení jednoho takového krasavce dostala. Nový Lexus UX 250h je první auto s hybridním pohonem, které jsem měla možnost vyzkoušet, a byla jsem z něj nadšená. Samozřejmě hlavně z holčičího pohledu, jak jinak.

22.  5.  2019 | AutoRevue.cz | 45 příspěvků
Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

19.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 22 příspěvků