Raritní Burma Jeep míří do aukce. S Jeepem však neměl mnoho společného

V nabídce známých aukčních domů se občas ukáže i nějaká ta vojenská technika. Tím lépe, když jde o vcelku raritní kousek jako tento náklaďák s lehce zavádějící přezdívkou Burma Jeep.

Zájemci o unikátní armádní vozidla budou nejspíše vyhlížet nadcházející aukci společnosti Mecum, ve které se objeví i takzvaný Burma Jeep z roku 1943 původem od Fordu. Americký náklaďák byl využíván v období druhé světové války hlavně v Pacifiku, kde často sloužil k transportu výbušnin. Lze si domyslet, že možná i z tohoto zjevného důvodu je dnes už považován za raritu techniky americké armády. Možná.

Pokud byste ovšem tento náklaďák přikládali jakési spolupráci Fordu a Jeepu, s druhou jmenovanou automobilkou či zakázkou legendárních Jeepů Willys nemá vozidlo nakonec nic společného. Přesným označením Ford GTB-G622 byl díky svému nasazení v Pacifiku rychle vojáky přezdíván jen jako „Burma Jeep“ – ve spojitosti s častým využitím na silnici Burma Road (vedoucí z dnešního Myanmaru do jihovýchodní Číny) a také jako přirovnání k mnohem slavnějšímu a menšímu off-roadu od Jeepu.

Nový Jeep Wrangler přijíždí na český trh. Na kolik vyjde terénní ikona?

Nový Jeep Wrangler přijíždí na český trh. Na kolik vyjde terénní ikona?

V blátivém pacifickém prostředí byl totiž Burma Jeep rovněž skvělým pracantem se svým vysokým podvozkem a schopnými nájezdovými úhly. V těchto podmínkách byl přitom schopen uvést náklad o hmotnosti až 1500 kg.

Řadový 3,7litrový šestiválec Fordu o výkonu asi 67 kW (90 koní) byl spojen s čtyřstupňovou redukční převodovkou a sílu posílal samozřejmě na všechna kola. Maximální rychlost náklaďáku se pohybovala okolo 72 km/h. Ta však ostatně nebyla pro terénní využití natolik důležitá.

Obojživelný nosorožec v armádě neuspěl. V 50. letech měl chránit Aljašku

Obojživelný nosorožec v armádě neuspěl. V 50. letech měl chránit Aljašku

Nabízený kousek není aukčním domem zrovna detailně popsán, lze však čekat, že prošel nedávnou renovací či se jedná o dochovaný kus, který toho během konfliktu z určitých důvodů zrovna moc nenasloužil. Počítadlo najetých mil totiž ukazuje přesnou nulu. 

Ford Burma Jeep je součástí kolekce Mountain State Collection, která mimochodem nabízí další armádní techniku, ale rovněž mimo jiné i zajímavé kousky Fordů z 30. a 60. let. Aukce probíhá až do soboty 27. října. Bohužel předpokládanou hodnotu raritního náklaďáku Mecum neuvádí.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive: To nejlepší z Česka?

Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive

Sportovní Seaty mají nesmírně dlouhou tradici. Teprve loni se je ale Španělé rozhodli seskupit je pod jednu značku a dát jim novou identitu. A protože SUV v dnešní době táhnou, stal se průkopníkem model Ateca.

15.  1.  2019 | Jan Mička | 28 příspěvků
Minitest Mazda 6 2.5 Skyactiv-G A/T: Mimo čas a obvyklé mantinely

Mazda 6 2.5 Skyaktiv-G A/T (minitest)

Vzepřít se jednou provždy kalendáři, jen mládí, nikdy stáří, zpívá v jednom ze svých šlágrů božský Kája. Máme ale tak trochu dojem, že si něco podobného může pobrukovat i Mazda se svou šestkou.

10.  1.  2019 | Miro Mihálik | 88 příspěvků
S VW Touareg napříč Marokem: Existuje vůbec něco, co nezvládne?

S VW Touareg napříč Marokem

Čtyři dny v autě, skoro 1300 ujetých kilometrů a mraky různorodých zážitků, které bych jinak nepochytil za celý rok. Nějak takto by se dalo ve zkratce shrnout putování Marokem za volantem jednoho z nejlepších SUV dnešní doby.

6.  1.  2019 | Jan Mička | 43 příspěvků