Range Rover Velar SVA je tady! Nejnovější střela má V8 o 550 koních

Range Rover Velar se představuje ve své prozatím nejvýkonnější specifikaci. Dostává nové prvky výbavy a hlavně pětilitrový V8.

Land Rover se rozhodl rozšířit nabídku svého luxusního Range Roveru Velar o další motorizaci. Přestože však mluvíme o výkonném osmiválci pod kapotou, Velaru se ještě nedostává odznaku SVR oddělení Special Vehicle Operations, ale od velkého Range Roveru si prozatím vypůjčuje označení „sportovnější“ výbavy SVAutobiography Dynamic.

Hlavní novinkou u Velaru SVA Dynamic je tedy pětilitrový kompresorem přeplňovaný osmiválec, který vozu zajištuje 404 kW (550 koní). Díky tomu se nyní může Velar chlubit zrychlením z nuly na 100 km/h za 4,5 vteřiny a maximální rychlostí 274 km/h. Zároveň pak verze SVA Dynamic zastává dosud nejvýkonnější Velar v nabídce.

Land Rover uvádí, že Velar SVA Dynamic má stále poskytovat vytříbenou úroveň luxusu a pohodlí, na rozdíl od mnohem šílenějšího charakteru, kterým oplývá třeba právě vrcholný Range Rover Sport SVR. Přesto však v tomto Velaru najdete hlasitější, aktivní výfukový systém, který mimochodem dále šetří 7,1 kg hmotnosti.  

Ke zlepšeným schopnostem SUV patří i větší brzdy s kotouči o průměru 395 mm vpředu a 396 mm vzadu, které se schovávají za lehčími 21- nebo 22palcovými koly. Vzduchový podvozek byl dále přitvrzen, nové jsou i torzní stabilizátory a přeladění se nevyhnulo řízení, systém pohonu všech kol, osmistupňová automatická převodovka a aktivní zadní diferenciál.   

Na vnějšku si možná všimnete nového nárazníku s většími otvory přístupu vzduchu, černých doplňků na karoserii a v zadním nárazníku čtveřice výrazných koncovek výfuku. SVA Dynamic bude k dostání v šesti odstínech barvy karoserie, kdy speciální matně modrý lak Satin Byron Blue na fotkách je možným příplatkem.

Uvnitř najdete elektricky polohovatelné, vyhřívané, odvětrávané a masážní sedačky, polstrování ve čtyřech možných odstínech, sportovní volant, hliníková pádla řazení převodovky a další ovládací prvky nebo třeba unikátní grafiku přístrojového štítu. Volitelně je k dispozici i karbonové obložení interiéru.

Prozatím známe cenovku pro Velkou Británii, kde Range Rover Velar SVAutobiography Dynamic startuje na částce 86.120 liber, tedy v přepočtu asi 2,5 milionu korun.

Land Rover

První vůz Land Rover vznikl ve Velké Británii v roce 1947 jako inspirace americkým Jeepem.

V roce 1978 se značka specializující se na terénní automobily oddělila od Rover Company. Vlastnilo ji BMW a Ford, od roku 2008 patří k indickému Tata Motors.

Range Rover • Range Rover Velar • Range Rover Evoque • Land Rover Discovery • Land Rover Defender

Diskuze (1) Další článek: Nový VW T-Roc R na první upoutávce. Je to budoucnost ostrých kompaktů?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz