Startovalo se z Paříže, Bruselu, Ženevy, Vídně a Berlína. Počítalo se s průměrnou rychlostí 10 km/h včetně zastávek. Příjezd byl naplánovaný na 28. ledna. My Monaco

Startovalo se z Paříže, Bruselu, Ženevy, Vídně a Berlína. Počítalo se s průměrnou rychlostí 10 km/h včetně zastávek. Příjezd byl naplánovaný na 28. ledna. | My Monaco

Starty posádek byly rozloženy do celého týdne, aby se synchronizoval čas potřebný k doražení do cíle v Monaku ve zhruba stejný čas. auto.carasisiac.com

Starty posádek byly rozloženy do celého týdne, aby se synchronizoval čas potřebný k doražení do cíle v Monaku ve zhruba stejný čas. | auto.carasisiac.com

Byla zima, mrzlo až praštilo. I tak se ale závodilo. První závody byly opravdu zkouškou vůle a vytrvalosti. redbull

Byla zima, mrzlo až praštilo. I tak se ale závodilo. První závody byly opravdu zkouškou vůle a vytrvalosti. | redbull

Fotografie z druhého ročníku v roce 1912 zachycující jezdce Juelse Bentlese wikimedia

Fotografie z druhého ročníku v roce 1912 zachycující jezdce Juelse Bentlese | wikimedia

Díky své koncepci a celkové obratnosti se stalo Mini symbolem klikatých uliček a úzkých průjezdů v Rally Monte Carlo. Mini

Díky své koncepci a celkové obratnosti se stalo Mini symbolem klikatých uliček a úzkých průjezdů v Rally Monte Carlo. | Mini

Jen si to představte, brázdit Střední Evropu na počátku 20. století v tehdejších vozech. To musela být opravdová výzva. allaboutroyalfamilies.com

Jen si to představte, brázdit Střední Evropu na počátku 20. století v tehdejších vozech. To musela být opravdová výzva. | allaboutroyalfamilies.com

Po druhé světové válce trvalo ještě 4 roky než se slavná rally zmátořila. czechs4monte.cz

Po druhé světové válce trvalo ještě 4 roky než se slavná rally zmátořila. | czechs4monte.cz

7
Fotogalerie

Dnes startuje slavná Rallye Monte Carlo. Víte, kdy se jela poprvé?

Walter Röhrl, Sébastien Ogier a Sebastien Loeb. To jsou jedni z nejúspěšnějších jezdců v jednom z nejnebezpečnějších závodů na světě. Víte ale, jak tento závod začínal?

Možná si vybavíte osmdesátá léta a souboj mezi čtyřkolkami Audi a zadokolkami Lancia. Historie ale sahá ještě mnohem dál. První závod, který měl znaky rallye, se odehrál již v roce 1894 a byl dlouhý 127 kilometrů. Trasa vedla z Paříže do Rouenu. Bylo to právě ale Monte Carlo, kde se tento termín poprvé použil.

Psal se rok 1909 a předseda monackého automobilového klubu, Alexandre Noghès, zatoužil mít svůj vlastní závod. Takový, při kterém by závodníci odstartovali z různých měst po celé Evropě a cíl by byl právě v Monaku. Tento projekt finančně pokryla Société des Bains de Mer, asociace monackého obchodníka, která v Monaku provozuje kasina, hotely a operu.

Byla to totiž skvělá obchodní příležitost, jak dostat do Monaka bohaté cizince. Závodní vozy by se navíc označovaly logem „Monte-Carlo Rally“, což mohla být skvělá reklama. Přípravy moc dlouho netrvaly a v roce 1911 se mohl jet první ročník. Starty posádek byly rozloženy do celého týdne, aby se synchronizoval čas potřebný k doražení do cíle v Monaku ve zhruba stejný čas.

Startovalo se z Paříže, Bruselu, Ženevy, Vídně a Berlína. Počítalo se s průměrnou rychlostí 10 km/h včetně zastávek. Příjezd byl naplánovaný na 28. ledna. Do cíle dorazilo šestnáct posádek bez větších problémů. Jako první dojel závodník z Berlína Von Esmark, který vyrazil 21. ledna a jeho průměrná rychlost činila 30 km/h. Protože se ale neúčastnil následné přehlídky, bylo mu druhé místo odebráno a přiděleno druhému jezdci, Henrimu Rougierovi.

Rougier byl zkušený cestovatel. Jako první přeletěl na dvouplošníku Středozemní moře. Za výhru první Rallye Monte Carlo získal 10.000 franků a zlatou sošku. Od té doby začala popularita závodu růst a stal se slavným. Jeho první éru ukončila až první světová válka a vrátil se až v roce 1924.

Rallye Monte Carlo tak nebyla vždy rychlostním závodem, ale spíš zkouškou důslednosti a lidské vůle. Jen si to představte, brázdit mrazivou Evropu na počátku 20. století v tehdejších vozech. To musela být opravdová výzva.

Druhou kapitolu tohoto závodu ukončila i druhá světová válka a od padesátých let se zde jezdila už normální rally, kterou v roce 1973 převzalo WRC. Od roku 1998 se zde jezdí historická rally, jako připomínka počátků motorsportu.

Letošní ročník slavného závodu začíná dnes a končí v neděli 27. ledna. Na závodníky čeká šestnáct rychlostních zkoušek rozdělených do čtyř etap. Celkem během soutěže ujedou zhruba 324 km, z toho 63,98 km připadá na samotné etapy.