Škoda 130 LR se vrátí na Dakar v novém kabátu. Drsný off-road míří na bednu

Bývalý motorkář Ondřej Klymčiw byl letos prvním člověkem, který dostal závodní vůz Škoda na prestižní Rallye Dakar. Příští ročník se vrátí a bude útočit na nejvyšší pozice.

Bývalý motocyklový závodník Ondřej Klymčiw příští rok opět usedne za volant Škody 130 LR a postaví se na start Rallye Dakar 2022 ve speciální kategorii Classic. Vyzbrojen zkušenostmi v předešlém ročníku chce nyní útočit na nejvyšší pozice. Pomoct mu k tomu má jeho značně upravený závodní vůz.

Pokud si pamatujete, měla tato závodní Škoda v nepěknou nehodu při květnovém Krušnohorském poháru, kdy ve čtvrtém kole praskl brzdový třmen, auto přestalo brzdit a následný náraz způsobil značné škody. Při opravách se tak s úpravami vozu šlo ještě hlouběji. Hlavními novinkami jsou nové brzdy, tlumiče a hlavně velká kola.

„Chceme bojovat o nejvyšší příčky a udělali jsme vše pro to, aby mohlo konkurovat velkým autům s pohonem 4x4. Pořád je to LS, ale těch změn je opravdu hodně," řekl Klymčiw pro ČTK. Výsledek se pokryl do černého válečného zbarvení a je připravený na příští utkání v Saudské Arábii, které začíná v neděli 2. ledna.

Spolujezdcem Klymčiwa už však nebude Petr Vlček, ale Tomáš Böhm, který jel posledně s týmem jako mechanik. Závodní auto je skutečným unikátem. Motor vychází z původní hliníkové třináctistovky, ale dostal robustnější klikovou hřídel, mazání se suchou skříní a samostatné chlazení oleje, nové karburátory Weber, laděný výfuk a karbonové sání.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

Diskuze (3) Další článek: Škoda Slavia kombi by v Česku jistě byla hit. Levný pracant by mohl vypadat takto

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,