Rallye Dakar se stěhuje do Saúdské Arábie. Podívejte se na trasu dalšího ročníku

Oznámení přesunu legendární Rallye Dakar na Blízký východ přišlo již v polovině dubna. Teď však organizátoři zveřejňují další detaily o nové kapitole známého závodu.

Po začátcích v Africe a pozdějším přesunu do Jižní Ameriky se bude nová kapitola legendární Rallye Dakar psát na Blízkém východě, a to přesněji v Saúdské Arábii. Po oficiálním potvrzení této změny pro rok 2020 nyní pořadatelé závodu prozrazují další informace. V pořadí již 42. ročník známé rallye se pojede od 5. do 17. ledna 2020 a odstartuje v Džiddě na pobřeží Rudého moře.

Organizátoři již uveřejnili i mapu trasy závodu. Posádky si budou muset zprvu poradit s kamenitými cestami v horách a následně pojedou i přes čtvrtou největší poušť světa Rub al-Chálí s dunami o výšce až 250 metrů. Závod bude rozdělen do 12 etap a posádky v jejich rámci najedou přes 9000 soutěžních kilometrů. Finiš se bude nacházet v nově budovaném zábavním centru Kiddija nedaleko Rijádu.

Svezení v dakarském Fordu F-150 Raptor: Chvíle mezi životem a smrtí

Svezení v dakarském Fordu F-150 Raptor: Chvíle mezi životem a smrtí

Dle pořadatelů se charakter rallye nemění a stále tak půjde o vysoce náročný vytrvalostní závod, který dotlačí posádky na samotnou hranici jejich schopností, co se týče fyzické výdrže, navigace, plánování a řidičských dovedností. Stejnou intenzitou bude otestována i technika jednotlivých týmu v nepříznivých a měnících se podmínkách na trase.

„Vrátíme se do míst, kam Dakar patří. Myslím si, že všichni jsme nadšení. Je to ideální načasování pro A.S.O. (organizátory) a Saúdskou Arábii, aby spojily síly a otevřely novou kapitolu Dakaru,“ uvedl španělský mistr Carlos Sainz, který si z Dakaru odnesl vítězství v letech 2010 a 2018. Informace přinesla ČTK.

Bez této Octavie RS by se Škoda při rallye neobešla. A to má jen turbodiesel

Bez této Octavie RS by se Škoda při rallye neobešla. A to má jen turbodiesel

Historie legendární rallye se začala psát v roce 1979 tehdy ještě pod názvem Rallye Paříž-Dakar, upřesňující startovní místo závodu. Z důvodů zvyšujícího se nebezpečí posádek na základě teroristických útoků a nestabilní situace v zemích Afriky byla rallye v roce 2008 přesunuta do Jižní Ameriky. Nyní se tedy po jedenácti letech Rallye Dakar opět přesunuje na nové místo. Kontrakt byl podepsán na deset let.

Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

19.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 22 příspěvků
TEST Hyundai i30 N Fastback: Obří stádo koní v těsném výběhu

Hyundai i30 N Fastback

Vstup do světa ostrých aut se značce Hyundai povedl na výbornou již před dvěma lety. Nyní se modelová řada rozšiřuje. Bolístky zůstávají, jedna přibyla.

15.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 153 příspěvků