Rakousko nečekaně zvyšuje sazby mýta

Rakouský ministr dopravy Werner Faymann nečekaně oznámil, že se od 1. července letošního roku zvednou sazby mýta pro nákladní vozy. Tyto změny již schválila i Evropská unie, a tak již nic nebrání sazby zvýšit.

Sazby v průměru stoupnou o 4,2 centu na kilometr a dopravci tak v průměru za jeden ujetý zpoplatněný kilometr zaplatí 26,9 centru. Toto zvýšení má přinést do rakouské státní kasy nových 115 mil. eur (cca 3,1 mld. Kč).

Neoficiálně se ovšem hovoří o tom, že tímto krokem chce Rakousko opět přesunout dopravu mimo své území. Intenzita kamionové dopravy na rakouských dálnicích i po zavedení mýta konstatně stoupá a minimálně o tu transitní Rakousko zřejmě příliš nestojí...

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků