Rakousko nečekaně zvyšuje sazby mýta

Rakouský ministr dopravy Werner Faymann nečekaně oznámil, že se od 1. července letošního roku zvednou sazby mýta pro nákladní vozy. Tyto změny již schválila i Evropská unie, a tak již nic nebrání sazby zvýšit.

Sazby v průměru stoupnou o 4,2 centu na kilometr a dopravci tak v průměru za jeden ujetý zpoplatněný kilometr zaplatí 26,9 centru. Toto zvýšení má přinést do rakouské státní kasy nových 115 mil. eur (cca 3,1 mld. Kč).

Neoficiálně se ovšem hovoří o tom, že tímto krokem chce Rakousko opět přesunout dopravu mimo své území. Intenzita kamionové dopravy na rakouských dálnicích i po zavedení mýta konstatně stoupá a minimálně o tu transitní Rakousko zřejmě příliš nestojí...

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků