Rakousko nasadí nové značení upozorňující na jízdu v protisměru na dálnici

Rakousko nasadí nové značení upozorňující na jízdu v protisměru na dálnici

Rakousko zavede na vybraných silnicích, sjezdech a nájezdech na dálnice a rizikových místech nové výstražné dopravní značení, které bude řidiče upozorňovat, že jedou v protisměru. Značka bude trojúhelníková a v horní části bude červeně zobrazen symbol automobilu se šipkou stejné barvy, mířící dolů mezi pruhy v černém provedení. Konečná podoba ještě není zcela jasná, protože ministerstvo dopravy chce, aby byla jednoznačná a okamžitě řidiče na tento velmi nebezpečný omyl upozornila.

Nasazení značek bude na místech, které se dlouhodobě ukazují jako nepřehledné a rizikové a kde bývá těchto omylů nejvíce. Poté se značky rozmístí i na další místa, kde by mohlo dojít k omylu. Pokud tedy řidič nechtě do protisměru najede, ještě než se dostane na dálnici, bude na toto upozorněn značením, které pak bude umístěno i přímo na dálnicích a rychlostních komunikacích.

Rakouské ministerstvo dopravy si od tohoto značení slibuje snížení počtu tragických nehod z důvodu jízdy v protisměru. Takové nehody, obzvláště na dálnicích mívají většinou velmi tragické následky.

Ministerstvo dopravy dále vydalo dobrou radu, jak se chovat v případě, že zjistíte, že jedete v protisměru. V takovém případě se nemá řidič snažit couvat, nebo otáčet, ale má najet do odstavného pruhu, zapnout výstražné směrovky a zavolat Policii. V žádném případě se nemá řidič snažit dojet v odstavném pruhu až k nejbližšímu sjezdu. Tato rada je jistě platná i v dalších zemích, tedy i v České republice.

Pavel Janda dodává: Vzhledem k tomu, že Rakousko je mým druhým domovem, si k věci dovolím krátký komentář. Je pozoruhodné, jak je tato věc zrovna v Rakousku palčivým problémem. Podobný omyl a následná tragická nehoda se tu a tam stane v každé zemi, v Rakousku je ale četnost těchto incidentů nebývale vysoká. Kdysi se mi dostala do rukou zpráva zdůvodňující instalaci obrovských reflexních značek se symbolem ruky, označením jednosměrky a slovy STOP FALSCH! do opačného směru problematických exitů z rakouských dálnic. Ta informovala o tom, že v jednom z minulých let přislo při těchto nehodách ke smrti více než deseti lidí (tuším 17), což je nesmírně tragická bilance. Nedovedu si vysvětlit, proč jsou tyto nehody zrovna v Rakousku tak časté, provedení exitů z dálnic je zde zcela standardní a s daným upozorněním snad nemůže špatný nájezd zvolit žádný pozorný řidič. Zjevně ale ani to problém zcela neodstranilo resp. jej statisticky nedostalo do běžných mezí a Rakušané tak přikračují k dalším bezpečnostním opatřením. Tolik pouze na vysvětlení, proč zrovna u našich jižních sousedů zavádí toto značení, rozhodně nejde o žádný rozmar nebo lobby výrobců dopravního značení...

bazar

MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2009
Stav: 66 564 km
Cena: 163 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 34 034 km
Cena: 290 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2003
Stav: 173 744 km
Cena: 100 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2007
Stav: 97 288 km
Cena: 250 000 Kč
MINI Countryman 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 47 983 km
Cena: 378 000 Kč
MINI Mini 1,4
Rok výroby: 2009
Stav: 156 911 km
Cena: 130 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

dnes | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků