Rakousko nasadí nové značení upozorňující na jízdu v protisměru na dálnici

Rakousko zavede na vybraných silnicích, sjezdech a nájezdech na dálnice a rizikových místech nové výstražné dopravní značení, které bude řidiče upozorňovat, že jedou v protisměru. Značka bude trojúhelníková a v horní části bude červeně zobrazen symbol automobilu se šipkou stejné barvy, mířící dolů mezi pruhy v černém provedení. Konečná podoba ještě není zcela jasná, protože ministerstvo dopravy chce, aby byla jednoznačná a okamžitě řidiče na tento velmi nebezpečný omyl upozornila.

Nasazení značek bude na místech, které se dlouhodobě ukazují jako nepřehledné a rizikové a kde bývá těchto omylů nejvíce. Poté se značky rozmístí i na další místa, kde by mohlo dojít k omylu. Pokud tedy řidič nechtě do protisměru najede, ještě než se dostane na dálnici, bude na toto upozorněn značením, které pak bude umístěno i přímo na dálnicích a rychlostních komunikacích.

Rakouské ministerstvo dopravy si od tohoto značení slibuje snížení počtu tragických nehod z důvodu jízdy v protisměru. Takové nehody, obzvláště na dálnicích mívají většinou velmi tragické následky.

Ministerstvo dopravy dále vydalo dobrou radu, jak se chovat v případě, že zjistíte, že jedete v protisměru. V takovém případě se nemá řidič snažit couvat, nebo otáčet, ale má najet do odstavného pruhu, zapnout výstražné směrovky a zavolat Policii. V žádném případě se nemá řidič snažit dojet v odstavném pruhu až k nejbližšímu sjezdu. Tato rada je jistě platná i v dalších zemích, tedy i v České republice.

Pavel Janda dodává: Vzhledem k tomu, že Rakousko je mým druhým domovem, si k věci dovolím krátký komentář. Je pozoruhodné, jak je tato věc zrovna v Rakousku palčivým problémem. Podobný omyl a následná tragická nehoda se tu a tam stane v každé zemi, v Rakousku je ale četnost těchto incidentů nebývale vysoká. Kdysi se mi dostala do rukou zpráva zdůvodňující instalaci obrovských reflexních značek se symbolem ruky, označením jednosměrky a slovy STOP FALSCH! do opačného směru problematických exitů z rakouských dálnic. Ta informovala o tom, že v jednom z minulých let přislo při těchto nehodách ke smrti více než deseti lidí (tuším 17), což je nesmírně tragická bilance. Nedovedu si vysvětlit, proč jsou tyto nehody zrovna v Rakousku tak časté, provedení exitů z dálnic je zde zcela standardní a s daným upozorněním snad nemůže špatný nájezd zvolit žádný pozorný řidič. Zjevně ale ani to problém zcela neodstranilo resp. jej statisticky nedostalo do běžných mezí a Rakušané tak přikračují k dalším bezpečnostním opatřením. Tolik pouze na vysvětlení, proč zrovna u našich jižních sousedů zavádí toto značení, rozhodně nejde o žádný rozmar nebo lobby výrobců dopravního značení...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků