Rakousko nasadí nové značení upozorňující na jízdu v protisměru na dálnici

Rakousko zavede na vybraných silnicích, sjezdech a nájezdech na dálnice a rizikových místech nové výstražné dopravní značení, které bude řidiče upozorňovat, že jedou v protisměru. Značka bude trojúhelníková a v horní části bude červeně zobrazen symbol automobilu se šipkou stejné barvy, mířící dolů mezi pruhy v černém provedení. Konečná podoba ještě není zcela jasná, protože ministerstvo dopravy chce, aby byla jednoznačná a okamžitě řidiče na tento velmi nebezpečný omyl upozornila.

Nasazení značek bude na místech, které se dlouhodobě ukazují jako nepřehledné a rizikové a kde bývá těchto omylů nejvíce. Poté se značky rozmístí i na další místa, kde by mohlo dojít k omylu. Pokud tedy řidič nechtě do protisměru najede, ještě než se dostane na dálnici, bude na toto upozorněn značením, které pak bude umístěno i přímo na dálnicích a rychlostních komunikacích.

Rakouské ministerstvo dopravy si od tohoto značení slibuje snížení počtu tragických nehod z důvodu jízdy v protisměru. Takové nehody, obzvláště na dálnicích mívají většinou velmi tragické následky.

Ministerstvo dopravy dále vydalo dobrou radu, jak se chovat v případě, že zjistíte, že jedete v protisměru. V takovém případě se nemá řidič snažit couvat, nebo otáčet, ale má najet do odstavného pruhu, zapnout výstražné směrovky a zavolat Policii. V žádném případě se nemá řidič snažit dojet v odstavném pruhu až k nejbližšímu sjezdu. Tato rada je jistě platná i v dalších zemích, tedy i v České republice.

Pavel Janda dodává: Vzhledem k tomu, že Rakousko je mým druhým domovem, si k věci dovolím krátký komentář. Je pozoruhodné, jak je tato věc zrovna v Rakousku palčivým problémem. Podobný omyl a následná tragická nehoda se tu a tam stane v každé zemi, v Rakousku je ale četnost těchto incidentů nebývale vysoká. Kdysi se mi dostala do rukou zpráva zdůvodňující instalaci obrovských reflexních značek se symbolem ruky, označením jednosměrky a slovy STOP FALSCH! do opačného směru problematických exitů z rakouských dálnic. Ta informovala o tom, že v jednom z minulých let přislo při těchto nehodách ke smrti více než deseti lidí (tuším 17), což je nesmírně tragická bilance. Nedovedu si vysvětlit, proč jsou tyto nehody zrovna v Rakousku tak časté, provedení exitů z dálnic je zde zcela standardní a s daným upozorněním snad nemůže špatný nájezd zvolit žádný pozorný řidič. Zjevně ale ani to problém zcela neodstranilo resp. jej statisticky nedostalo do běžných mezí a Rakušané tak přikračují k dalším bezpečnostním opatřením. Tolik pouze na vysvětlení, proč zrovna u našich jižních sousedů zavádí toto značení, rozhodně nejde o žádný rozmar nebo lobby výrobců dopravního značení...

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků