Rakousko nasadí nové značení upozorňující na jízdu v protisměru na dálnici

Rakousko zavede na vybraných silnicích, sjezdech a nájezdech na dálnice a rizikových místech nové výstražné dopravní značení, které bude řidiče upozorňovat, že jedou v protisměru. Značka bude trojúhelníková a v horní části bude červeně zobrazen symbol automobilu se šipkou stejné barvy, mířící dolů mezi pruhy v černém provedení. Konečná podoba ještě není zcela jasná, protože ministerstvo dopravy chce, aby byla jednoznačná a okamžitě řidiče na tento velmi nebezpečný omyl upozornila.

Nasazení značek bude na místech, které se dlouhodobě ukazují jako nepřehledné a rizikové a kde bývá těchto omylů nejvíce. Poté se značky rozmístí i na další místa, kde by mohlo dojít k omylu. Pokud tedy řidič nechtě do protisměru najede, ještě než se dostane na dálnici, bude na toto upozorněn značením, které pak bude umístěno i přímo na dálnicích a rychlostních komunikacích.

Rakouské ministerstvo dopravy si od tohoto značení slibuje snížení počtu tragických nehod z důvodu jízdy v protisměru. Takové nehody, obzvláště na dálnicích mívají většinou velmi tragické následky.

Ministerstvo dopravy dále vydalo dobrou radu, jak se chovat v případě, že zjistíte, že jedete v protisměru. V takovém případě se nemá řidič snažit couvat, nebo otáčet, ale má najet do odstavného pruhu, zapnout výstražné směrovky a zavolat Policii. V žádném případě se nemá řidič snažit dojet v odstavném pruhu až k nejbližšímu sjezdu. Tato rada je jistě platná i v dalších zemích, tedy i v České republice.

Pavel Janda dodává: Vzhledem k tomu, že Rakousko je mým druhým domovem, si k věci dovolím krátký komentář. Je pozoruhodné, jak je tato věc zrovna v Rakousku palčivým problémem. Podobný omyl a následná tragická nehoda se tu a tam stane v každé zemi, v Rakousku je ale četnost těchto incidentů nebývale vysoká. Kdysi se mi dostala do rukou zpráva zdůvodňující instalaci obrovských reflexních značek se symbolem ruky, označením jednosměrky a slovy STOP FALSCH! do opačného směru problematických exitů z rakouských dálnic. Ta informovala o tom, že v jednom z minulých let přislo při těchto nehodách ke smrti více než deseti lidí (tuším 17), což je nesmírně tragická bilance. Nedovedu si vysvětlit, proč jsou tyto nehody zrovna v Rakousku tak časté, provedení exitů z dálnic je zde zcela standardní a s daným upozorněním snad nemůže špatný nájezd zvolit žádný pozorný řidič. Zjevně ale ani to problém zcela neodstranilo resp. jej statisticky nedostalo do běžných mezí a Rakušané tak přikračují k dalším bezpečnostním opatřením. Tolik pouze na vysvětlení, proč zrovna u našich jižních sousedů zavádí toto značení, rozhodně nejde o žádný rozmar nebo lobby výrobců dopravního značení...

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků