Rakousko: celoroční svícení, systém třikrát a dost

Pokud se chystáte na dovolenou do Rakouska nebo přes Rakousko, měli byste si pořídit reflexní vestu (cena do 200 Kč). Ta je zde totiž od začátku května povinnou součástí výbavy všech vozidel, nejen firemních jako u nás. Bez této vesty nesmí řidič opustit vůz při nenadálé situaci, jako třeba nehoda nebo technická závada.

Od července je pak v platnosti nový systém předběžných záznamů pro rizikové řidiče, tzv. „Vormerksystem“ - třikrát a dost. Každý přestupek uvedený v katalogu je zaznamenán v lokálním registrů řidičů, kde je uchován po dobu dvou let, a není-li spáchán další přestupek, vymazán. Závažné delikty (alkohol za volantem, zběsilá jízda) povedou k přímému odnětí řidičského oprávnění:

  • první přestupek: záznam;
  • druhý přestupek: záznam a uložení opatření (stanovení povinnosti podrobit se doškolování, zdokonalovací jízdě a bezpečnostnímu tréninku na výcvikovém zařízení. Lze uložit i při prvním záznamu, bylo-li spácháno víc přestupků najednou.);
  • třetí přestupek: záznam a odnětí řidičského průkazu na tři měsíce.

A konečně poslední rakouskou novinkou je pravidlo o celoročním svícení, které vstoupí v platnost od prvního října. Pokud po tomto datu pojedete v Rakousku bez světel, zaplatíte pokutu až 38 eur, tedy téměř 1 200 korun. Toto pravidlo bylo zavedeno, aby snížilo počet dopravních nehod a úmrtí na silnicích. Vláda chce do roku 2010 snížit počty mrtvých na méně než 500 lidí. Celoroční svícení je uzákoněno také například v Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Norsku, Švédsku či na Islandu; pokud senát a prezident schválí návrh novely silničního zákona, bude to povinné i u nás.

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 68 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků