Rakousko: celoroční svícení, systém třikrát a dost

Pokud se chystáte na dovolenou do Rakouska nebo přes Rakousko, měli byste si pořídit reflexní vestu (cena do 200 Kč). Ta je zde totiž od začátku května povinnou součástí výbavy všech vozidel, nejen firemních jako u nás. Bez této vesty nesmí řidič opustit vůz při nenadálé situaci, jako třeba nehoda nebo technická závada.

Od července je pak v platnosti nový systém předběžných záznamů pro rizikové řidiče, tzv. „Vormerksystem“ - třikrát a dost. Každý přestupek uvedený v katalogu je zaznamenán v lokálním registrů řidičů, kde je uchován po dobu dvou let, a není-li spáchán další přestupek, vymazán. Závažné delikty (alkohol za volantem, zběsilá jízda) povedou k přímému odnětí řidičského oprávnění:

  • první přestupek: záznam;
  • druhý přestupek: záznam a uložení opatření (stanovení povinnosti podrobit se doškolování, zdokonalovací jízdě a bezpečnostnímu tréninku na výcvikovém zařízení. Lze uložit i při prvním záznamu, bylo-li spácháno víc přestupků najednou.);
  • třetí přestupek: záznam a odnětí řidičského průkazu na tři měsíce.

A konečně poslední rakouskou novinkou je pravidlo o celoročním svícení, které vstoupí v platnost od prvního října. Pokud po tomto datu pojedete v Rakousku bez světel, zaplatíte pokutu až 38 eur, tedy téměř 1 200 korun. Toto pravidlo bylo zavedeno, aby snížilo počet dopravních nehod a úmrtí na silnicích. Vláda chce do roku 2010 snížit počty mrtvých na méně než 500 lidí. Celoroční svícení je uzákoněno také například v Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Norsku, Švédsku či na Islandu; pokud senát a prezident schválí návrh novely silničního zákona, bude to povinné i u nás.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků