Rakousko: celoroční svícení, systém třikrát a dost

Pokud se chystáte na dovolenou do Rakouska nebo přes Rakousko, měli byste si pořídit reflexní vestu (cena do 200 Kč). Ta je zde totiž od začátku května povinnou součástí výbavy všech vozidel, nejen firemních jako u nás. Bez této vesty nesmí řidič opustit vůz při nenadálé situaci, jako třeba nehoda nebo technická závada.

Od července je pak v platnosti nový systém předběžných záznamů pro rizikové řidiče, tzv. „Vormerksystem“ - třikrát a dost. Každý přestupek uvedený v katalogu je zaznamenán v lokálním registrů řidičů, kde je uchován po dobu dvou let, a není-li spáchán další přestupek, vymazán. Závažné delikty (alkohol za volantem, zběsilá jízda) povedou k přímému odnětí řidičského oprávnění:

  • první přestupek: záznam;
  • druhý přestupek: záznam a uložení opatření (stanovení povinnosti podrobit se doškolování, zdokonalovací jízdě a bezpečnostnímu tréninku na výcvikovém zařízení. Lze uložit i při prvním záznamu, bylo-li spácháno víc přestupků najednou.);
  • třetí přestupek: záznam a odnětí řidičského průkazu na tři měsíce.

A konečně poslední rakouskou novinkou je pravidlo o celoročním svícení, které vstoupí v platnost od prvního října. Pokud po tomto datu pojedete v Rakousku bez světel, zaplatíte pokutu až 38 eur, tedy téměř 1 200 korun. Toto pravidlo bylo zavedeno, aby snížilo počet dopravních nehod a úmrtí na silnicích. Vláda chce do roku 2010 snížit počty mrtvých na méně než 500 lidí. Celoroční svícení je uzákoněno také například v Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Norsku, Švédsku či na Islandu; pokud senát a prezident schválí návrh novely silničního zákona, bude to povinné i u nás.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 12 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků