Pustí se Hyundai do tahačů? V USA odhalil vodíkový koncept inspirovaný lokomotivami

Hyundai se možná pustí i do kategorie tahačů, a to rovnou na americkém trhu. Budoucnost možného kamionu ukazuje konceptem HDC-6 Neptune.

Na výstavě užitkových vozidel v americké Atlantě to asi čekal málokdo, ale rovněž Hyundai zde představil svou vizi futuristického tahače, který by si možná vyšlápl i na chystanou Teslu Semi. Konceptem HDC-6 Neptune chce totiž korejská značka zkoumat možný potenciál v kategorii velkých užitkových vozidel na tamním trhu.

Hyundai investuje přes 800 miliard do autonomních aut. Podporu má i od vlády

Hyundai investuje přes 800 miliard do autonomních aut. Podporu má i od vlády

Jak lze vidět z přiložených nákresů, tahač HDC-6 Neptune si bere velkou inspiraci v designovém směru art deco a starých amerických lokomotivách z 30. let minulého století. Uhlazená přední kabina zaujme celistvým zatemněným čelním oknem, jehož linie nepřerušovaně pokračují dále do karoserie vozu.

Z lokomotiv si Neptune vypůjčuje i design žebrování v oblasti nárazníků (jsou zde schovány vysunovací schůdky pro nástup do kabiny) a rovněž jeden centrální světlomet, který je doplněn dalším LED osvětlením níže v přídi. Hledělo se ostatně i na aerodynamiku tahače, tudíž jsou zahlazeny i disky kol a po vzoru dnešních trendů pozbývá tahač tradiční velká zrcátka. U konceptu je samozřejmě nahrazují kamery s širokým záběrem do okolí vozu.

Tesla Semi opět spatřena v akci: Elektrický tahač prochází zátěžovými testy v provozu

Tesla Semi opět spatřena v akci: Elektrický tahač prochází zátěžovými testy v provozu

Na rozdíl od plně elektrické Tesly Semi však Hyundai zamířil u konceptu cestou ústrojí s vodíkovými články. Přesnou specifikaci pohonu automobilka zatím neuvádí, podle ní je ale vodíkový pohon ideální pro využití v dálkových tahačích, jak po stránce výkonu, tak dojezdu či doby strávené tankováním.

Společně s konceptem tahače ukazuje Hyundai také návrhy přívěsů, z čehož jeden zapadá do designového směru HDC-6 Neptune s aerodynamickými bočnicemi a zahlazenými koly. Další má poté využívat novou účinnější a úspornější technologii chlazení pro klimatizované přívěsy, na které Hyundai pracoval s firmou Air Liquide.

Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků
S elektrickou Mazdou MX-30 poprvé v Česku: Když to musí být, ať je to takhle!

Mazda MX-30

Nenechejte se zmást německou espézetkou. Novou Mazdu MX-30 jsme poprvé zkoušeli na českých silnicích a doslova nás nadchla!

2.  7.  2020 | Jan Mička | 32 příspěvků
TEST Dacia Duster 1.0 TCe LPG: Přesně tuhle bych si klidně koupil!

Dacia Duster 1.0 TCe LPG

I Dacia musela zdražovat. SUV Duster, které pořídíte i v tovární úpravě na LPG, si však stále drží velmi příznivou cenu. A víte co? Plynovou verzi bych si klidně sám koupil.

28.  6.  2020 | Jan Mička | 107 příspěvků