Pustí se Hyundai do tahačů? V USA odhalil vodíkový koncept inspirovaný lokomotivami

Hyundai se možná pustí i do kategorie tahačů, a to rovnou na americkém trhu. Budoucnost možného kamionu ukazuje konceptem HDC-6 Neptune.

Na výstavě užitkových vozidel v americké Atlantě to asi čekal málokdo, ale rovněž Hyundai zde představil svou vizi futuristického tahače, který by si možná vyšlápl i na chystanou Teslu Semi. Konceptem HDC-6 Neptune chce totiž korejská značka zkoumat možný potenciál v kategorii velkých užitkových vozidel na tamním trhu.

Hyundai investuje přes 800 miliard do autonomních aut. Podporu má i od vlády

Hyundai investuje přes 800 miliard do autonomních aut. Podporu má i od vlády

Jak lze vidět z přiložených nákresů, tahač HDC-6 Neptune si bere velkou inspiraci v designovém směru art deco a starých amerických lokomotivách z 30. let minulého století. Uhlazená přední kabina zaujme celistvým zatemněným čelním oknem, jehož linie nepřerušovaně pokračují dále do karoserie vozu.

Z lokomotiv si Neptune vypůjčuje i design žebrování v oblasti nárazníků (jsou zde schovány vysunovací schůdky pro nástup do kabiny) a rovněž jeden centrální světlomet, který je doplněn dalším LED osvětlením níže v přídi. Hledělo se ostatně i na aerodynamiku tahače, tudíž jsou zahlazeny i disky kol a po vzoru dnešních trendů pozbývá tahač tradiční velká zrcátka. U konceptu je samozřejmě nahrazují kamery s širokým záběrem do okolí vozu.

Tesla Semi opět spatřena v akci: Elektrický tahač prochází zátěžovými testy v provozu

Tesla Semi opět spatřena v akci: Elektrický tahač prochází zátěžovými testy v provozu

Na rozdíl od plně elektrické Tesly Semi však Hyundai zamířil u konceptu cestou ústrojí s vodíkovými články. Přesnou specifikaci pohonu automobilka zatím neuvádí, podle ní je ale vodíkový pohon ideální pro využití v dálkových tahačích, jak po stránce výkonu, tak dojezdu či doby strávené tankováním.

Společně s konceptem tahače ukazuje Hyundai také návrhy přívěsů, z čehož jeden zapadá do designového směru HDC-6 Neptune s aerodynamickými bočnicemi a zahlazenými koly. Další má poté využívat novou účinnější a úspornější technologii chlazení pro klimatizované přívěsy, na které Hyundai pracoval s firmou Air Liquide.

Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

včera | Vladimír Kadera | 10 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT: Zákaznicí, koukejte. Konkurenti, učte se!

SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT

Naftový motor, automatická převodovka, pohon všech kol a více než slušná výbava. Korando je na souboj s evropskými konkurenty perfektně připraveno.

14.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 33 příspěvků
Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

10.  11.  2019 | Svět motorů | 41 příspěvků