PSA pokročilo v likvidaci původních Opelů. Výroba Mokky X v tichosti skončila

Nástupce současné Mokky X by měl dorazit již v příštím roce. Technicky už to nebude Opel, ale DS 3 Crossback.

Je fascinující, jak rychlý spád nabralo převzetí automobilky Opel koncernem PSA. Modely Crossland X, Grandland X či Zafira Life mají s původními Opely společné zejména logo na kapotě, už u nás nekoupíte ani kabriolet Cascada, poslední týdny na trhu počítá Adam a co nevidět se na silnicích objeví nová Corsa, která má pod sukní Peugeot 208.

Nový Opel Corsa podruhé: Už známe nabídku spalovacích motorů, vrcholem je 130 koní

Nový Opel Corsa podruhé: Už známe nabídku spalovacích motorů, vrcholem je 130 koní

Vezmu-li to stran osobních modelů Opel do důsledku, úřadování Francouzů už odolávají vlastně jenom Insignia a Astra. Současné počínání kompaktu je docela překvapivé, protože v rámci faceliftu dostal motory i převodovky pocházející ještě od GM. Je ale jenom otázkou času, než jej koncern PSA také pohltí. Třeba ne v současné generaci, ale určitě v té příští.

Opel Astra má po faceliftu. Na motory PSA kašle, šel vlastní cestou a má i CVT

Opel Astra má po faceliftu. Na motory PSA kašle, šel vlastní cestou a má i CVT

Možná jste si všimli, že jsem ve výčtu modelů zapomněl na Mokku X. Nezapomněl - i ta už je minulostí. Přišli jsme na to náhodou při procházení stránek výrobce. Evropský Opel ukončení prodeje Mokky X oficiálně nekomentovat, a to k němu, jak se později podařilo zjistit, došlo už v březnu (Velká Británie) a červnu (zbytek Evropy).

Mokka X se vyráběla ve Španělsku a Jižní Koreji, prodávala se pod značkami Opel, Buick a Vauxhall. Nástupce dorazí příští rok a bude vznikat ve francouzském závodě PSA v Poissy po boku crossoveru DS 3 Crossback, s nímž bude sdílet techniku. A to nejenom platformu CMP, ale i pohonné ústrojí. Včetně elektrického.

Luxusní DS 3 Crossback dorazilo do Česka. Není levné, ale má pro to důvody

Luxusní DS 3 Crossback dorazilo do Česka. Není levné, ale má pro to důvody

Opel Crossland X (převlečený Peugeot 2008) to neohrozí, nicméně se předpokládá, že nová Mokka vyroste, aby mezi něj a větší Grandland X lépe zapadla. Podle dostupných informací by měl podíl SUV v prodejích Opelu do dvou let dosáhnout asi 40 %. Mokka X, pokud se tak nástupce nyní již mrtvého SUV bude jmenovat, by v tom měla vzhledem k elektrickému pohonu hrát významnou roli.

Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 18 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků