PSA pokročilo v likvidaci původních Opelů. Výroba Mokky X v tichosti skončila

Nástupce současné Mokky X by měl dorazit již v příštím roce. Technicky už to nebude Opel, ale DS 3 Crossback.

Je fascinující, jak rychlý spád nabralo převzetí automobilky Opel koncernem PSA. Modely Crossland X, Grandland X či Zafira Life mají s původními Opely společné zejména logo na kapotě, už u nás nekoupíte ani kabriolet Cascada, poslední týdny na trhu počítá Adam a co nevidět se na silnicích objeví nová Corsa, která má pod sukní Peugeot 208.

Nový Opel Corsa podruhé: Už známe nabídku spalovacích motorů, vrcholem je 130 koní

Nový Opel Corsa podruhé: Už známe nabídku spalovacích motorů, vrcholem je 130 koní

Vezmu-li to stran osobních modelů Opel do důsledku, úřadování Francouzů už odolávají vlastně jenom Insignia a Astra. Současné počínání kompaktu je docela překvapivé, protože v rámci faceliftu dostal motory i převodovky pocházející ještě od GM. Je ale jenom otázkou času, než jej koncern PSA také pohltí. Třeba ne v současné generaci, ale určitě v té příští.

Opel Astra má po faceliftu. Na motory PSA kašle, šel vlastní cestou a má i CVT

Opel Astra má po faceliftu. Na motory PSA kašle, šel vlastní cestou a má i CVT

Možná jste si všimli, že jsem ve výčtu modelů zapomněl na Mokku X. Nezapomněl - i ta už je minulostí. Přišli jsme na to náhodou při procházení stránek výrobce. Evropský Opel ukončení prodeje Mokky X oficiálně nekomentovat, a to k němu, jak se později podařilo zjistit, došlo už v březnu (Velká Británie) a červnu (zbytek Evropy).

Mokka X se vyráběla ve Španělsku a Jižní Koreji, prodávala se pod značkami Opel, Buick a Vauxhall. Nástupce dorazí příští rok a bude vznikat ve francouzském závodě PSA v Poissy po boku crossoveru DS 3 Crossback, s nímž bude sdílet techniku. A to nejenom platformu CMP, ale i pohonné ústrojí. Včetně elektrického.

Luxusní DS 3 Crossback dorazilo do Česka. Není levné, ale má pro to důvody

Luxusní DS 3 Crossback dorazilo do Česka. Není levné, ale má pro to důvody

Opel Crossland X (převlečený Peugeot 2008) to neohrozí, nicméně se předpokládá, že nová Mokka vyroste, aby mezi něj a větší Grandland X lépe zapadla. Podle dostupných informací by měl podíl SUV v prodejích Opelu do dvou let dosáhnout asi 40 %. Mokka X, pokud se tak nástupce nyní již mrtvého SUV bude jmenovat, by v tom měla vzhledem k elektrickému pohonu hrát významnou roli.

První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

dnes | Vladimír Kadera | 90 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 12 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 77 příspěvků