PSA pokročilo v likvidaci původních Opelů. Výroba Mokky X v tichosti skončila

Nástupce současné Mokky X by měl dorazit již v příštím roce. Technicky už to nebude Opel, ale DS 3 Crossback.

Je fascinující, jak rychlý spád nabralo převzetí automobilky Opel koncernem PSA. Modely Crossland X, Grandland X či Zafira Life mají s původními Opely společné zejména logo na kapotě, už u nás nekoupíte ani kabriolet Cascada, poslední týdny na trhu počítá Adam a co nevidět se na silnicích objeví nová Corsa, která má pod sukní Peugeot 208.

Nový Opel Corsa podruhé: Už známe nabídku spalovacích motorů, vrcholem je 130 koní

Nový Opel Corsa podruhé: Už známe nabídku spalovacích motorů, vrcholem je 130 koní

Vezmu-li to stran osobních modelů Opel do důsledku, úřadování Francouzů už odolávají vlastně jenom Insignia a Astra. Současné počínání kompaktu je docela překvapivé, protože v rámci faceliftu dostal motory i převodovky pocházející ještě od GM. Je ale jenom otázkou času, než jej koncern PSA také pohltí. Třeba ne v současné generaci, ale určitě v té příští.

Opel Astra má po faceliftu. Na motory PSA kašle, šel vlastní cestou a má i CVT

Opel Astra má po faceliftu. Na motory PSA kašle, šel vlastní cestou a má i CVT

Možná jste si všimli, že jsem ve výčtu modelů zapomněl na Mokku X. Nezapomněl - i ta už je minulostí. Přišli jsme na to náhodou při procházení stránek výrobce. Evropský Opel ukončení prodeje Mokky X oficiálně nekomentovat, a to k němu, jak se později podařilo zjistit, došlo už v březnu (Velká Británie) a červnu (zbytek Evropy).

Mokka X se vyráběla ve Španělsku a Jižní Koreji, prodávala se pod značkami Opel, Buick a Vauxhall. Nástupce dorazí příští rok a bude vznikat ve francouzském závodě PSA v Poissy po boku crossoveru DS 3 Crossback, s nímž bude sdílet techniku. A to nejenom platformu CMP, ale i pohonné ústrojí. Včetně elektrického.

Luxusní DS 3 Crossback dorazilo do Česka. Není levné, ale má pro to důvody

Luxusní DS 3 Crossback dorazilo do Česka. Není levné, ale má pro to důvody

Opel Crossland X (převlečený Peugeot 2008) to neohrozí, nicméně se předpokládá, že nová Mokka vyroste, aby mezi něj a větší Grandland X lépe zapadla. Podle dostupných informací by měl podíl SUV v prodejích Opelu do dvou let dosáhnout asi 40 %. Mokka X, pokud se tak nástupce nyní již mrtvého SUV bude jmenovat, by v tom měla vzhledem k elektrickému pohonu hrát významnou roli.

Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

včera | Jan Mička | 104 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 23 příspěvků
Minitest Honda Civic 5D 1.0 VTEC CVT: Stačilo po 5 letech jen posypat pepřem?

Honda Civic 1.0 VTEC CVT

Japonci Hondu Civic lehce vylepšili a poslali zpět na trh se zajímavou cenou. Stačí to ale k tomu, aby vyčnívala nad konkurencí?

21.  3.  2020 | Vladimír Kadera | 125 příspěvků