PSA a BMW výrazně rozšiřují spolupráci při výrobě motorů

Francouzský koncern PSA Peugeot Citroen a německá automobilka BMW představili novou dohodu, která se týká spolupráce při vývoji a výrobě nových motorů.

Po úspěšném projektu, při kterém vznikl přímovstřikový čtyřválec o objemu 1,6 l, se nyní ve společné výrobě objeví další malý motor. Půjde také o čtyřválec, ovšem o objemu 1,4 l s výkonem 70 kW (95 k) a točivým momentem 140 Nm.

Automobilky nyní chtějí dosáhnout produkce milionu motorů ročně. Motor 1,6 a 1,4 se bude vyrábět v množství 400 tis. kusů a zbylých 200 tisíc motorů bude přeplňovaná verze většího čtyřválce.

Automobilky se navíc dohodly, že si budou navzájem půjčovat již produkované malé motory. BMW např. nemá k dispozici žádný malý naftový motor, a tak se v nové generaci malého Mini objevil agregát 1,6 HDI. Tento trend má pokračovat i v budoucnu, kdy se mají navíc objevit další nové motory s objemem do dvou litru.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

dnes | Radek Pecák | 9 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků