První vyráběná Jawa míří do české aukce. Vyšperkovaný Rumpál má vyvolávací cenu milion korun!

Na Retro Garáži budou v pozoru nejen nadšenci do aut, ale i do motocyklů. Představujeme vám hvězdu aukce, která zastíní i všechna auta.

V sobotu 12. listopadu se uskuteční další kolo aukce veteránů pod taktovkou akce Retro Garáž. V minulosti se zde objevilo mnoho zajímavých automobilů a motocyklů, za zmínku stojí především Škoda 110 DeLuxe z roku 1974 ve vývozní verzi do Švédska, který se vydražila za 1.850.000 Kč. V dubnu se úspěch s částkou téměř dva miliony korun opakoval s nákladní Tatrou 603.

Ani tentokrát nebude nouze o velmi hodnotné položky. Z automobilů jsou zatím potvrzené tři Škodovky, jedna Tatra Valník a osobní Tatra 603 Šilhavka. Nás ale zaujal motocykl, jednou z položek je totiž první Jawa, 500 OHV Rumpál. Tohoto motocyklu se v letech 1929 až 1933 vyrobilo jen lehce přes tisíc kusů.

Rumpál není české konstrukce, vyvinut byl německou firmou Wanderer, která vedle motocyklů konstruovala i automobily a jízdní kola. Jawa nicméně udělala během výroby pár konstrukčních změn. Motocykl poháněl jednoválec o objemu 0,5 litru, který při 3600 otáčkách dosahoval maximálního výkonu 13,2 kW (18 koní).

Rumpál bude mít v české aukci vyvolávací cenu jeden milion korun. Jedná se o motocykl v perfektním stavu z prvního roku výroby a jak uvád popis: „Jedná se o prvotřídní stroj s originálním motorem a převodovkou z roku 1929. Zbytek motocyklu sestaven již z nových dílů, které až na pár drobných výjimek téměř bezchybně dotváří celek odpovídající původním strojům.“ Motocykl nebyl po sestavení provozován, ale vystaven v soukromé sbírce.

Diskuze (5) Další článek: Everatti se chlubí elektrickým restomodem Porsche 964. Může mít přes 500 koní

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,