První úsek dálnice D3 otevřen

23 komentářů

forester
8. října • 1:00

Dalnice mozna bude kdovi kdy, ale i kdyby ji vubec nepostavili, at aspon udelaji k tomuhle useku jeste kus z druhe strany a konecne dojde na uplny obchvat Tabora, na ktery se ceka jak na Bozi smilovani uz nevimjak dlouho. A pokud se zadari, at to natahnou az za Planou. Veseli uz obchvat ma, no a Sobeslav pak uz bude posledni spunt...

Jinak ale na tomhle novem useku velky pozor na misto vedle rybniku mezi Stoklasnou Lhotou a tim zeleznicnim nadjezdem u cekanickeho sila (zhruba v delce 1 km). Zrejme kvuli tej vode a lesiku okolo se tam velmi casto dela naledi, kdyz neni nikde, tak tam je. Navic mistni cestari meli ten neblahy zvyk, ze dojeli jen na konec tej starej ctyrproudovky, otocili to a zrovna na tenhle usek zvysoka kaslali. No a ted tim povede dalnice (a jeste z kopce do zatacky). Chran nas panbu...  Doufejme, ze budou jezdit aspon az do tech Chotovin...

rmira
8. října • 7:41

Souhlasim, chybějící obchvaty (Tábor, Planá, Soběslav, Veselí) jsou na trase asi největší pruda, tím by se mělo začít, a taky pokračování do Mezna, je to tam takový klikatý. Pak objezd ČB. Ne že se bude stavět salámově, tam, kde to zrovna jde. A nejlíp, kdyby to stavěl soukromý investor. Všiml jste si někdo, jakým fofrem v Táboře staví Tesco ty kruháky a komunikace, aby mohlo začít prodávat? A jak šnečím tempem staví státní investor třeba i ten slavný úsek D3, nebo třeba oprava mostu v Sezimově Ústí.

ruska vlastovka
8. října • 20:55

To ses ty, supinaci?  Junior nebo senior?

MaxvRS
7. října • 20:55

Už vidím jak za 6 let postaví 145 km dálnice, když tenhle 3km dlouhý úsek stavěli přes 3 roky, tomu přece nemůže nikdo věřit, jsou to jen kecy.

mhplus
7. října • 22:03

Ono by to šlo (viz např.chorvatská dálnice Záhřeb - Split - co rok, to pomalu 200km), nemohlo by ovšem vládnout spojenectví stavebních firem a zadavatelů státních zakázek, vyhovující všem kromě "spotřebitelů".

Ace2
7. října • 23:31

No jenže ono na Bálkáně se staví takže že se řekne "Tudy tamhle dálnice" druhý den přivezou bagry a mixy a příští týden se tam už jezdí  Nějací ekologický aktivisti ? No ale no tak....

mhplus
8. října • 7:15

Trasy dálnic s alternativami jsou u nás známy desítky let dopředu a zaneseny v územních plánech. Když pak dojde tvrdé na tvrdé, najednou se zfamfrní "jakoekologové" a začnou hysterčit - on se vždy najde nějaký brouk nebo jetel, nad kterým mohou spínat ruce. Neříkám, že přírodu není třeba hájit, ale ne za každou cenu - žijeme v krajině, kterou člověk "zkulturňuje" už tisíce let, takže skutečně původní biotop tu stejně nikde nenajdeme....

KO
7. října • 23:48

Uprimne, mam rad prirodu, ale at se podivaj aktivisti taky nato, ze nekudy jim to mlecko, chlebik, ba jeansy musi prijet. a tezko to do budoucna bude po D1 ktera uz ani 3 pruhy nestaci (Praha, Mirosovice) takze je proste potreba postavit novou fungl novou. A jestli to vede nad udolim no prosim je to spatny ale horsi by bylo mit ji primo za barakem. Narazim tim na oblast sazavy - snad spravne- kde se bouri proti dalnici. Nechteji preci mit Most pres udoli.
Jinak otevrenej usek vypada pekne a aspon na nem se budou moci tty TIR predjet nebot jet po E55 najih je k smrti. Zvlaste v zime v okoli "ceske sibire".

dup
9. října • 12:39

ony by ty tri pruhy stacily, ovsem pouze v pripade, ze by vsichni jezdili v nejpravejsim (jak to rict spravne cesky? ) moznem.

Leonardo Cupranek
7. října • 15:00

Aha. Takze vlada v tom utopila uz hezkou radu miliard. Dalnice bude stat mozna v roce 2013, mozna taky nikdy. Nemaj penize na dokonceni, nemaj uzemni plan, nemaj vykoupene pozemky. Dokonce ani netusi, nakolik je doopravdy potreba (sorry, ale jestli nekomu trva cesta na chatu 4, nebo jen dve hodiny, to proste za ty miliardy nestoji).  Skoro to pripomina mafianske dalnice v Italii, ktere byly bud jen na mape, nebo vedly od nikud nikam.

Jako fakt sorry, ale dovedete si nekdo predstavit, ze by takto hospodarila soukroma firma? Ne, toto je mozne jen ve statnim socialismu a zakonite tak funguje vse, co je podrizene socialistickemu statnimu monopolu. Je jedno, jestli jde o dalnice, skolstvi, zdravotnictvi, ochranu majetku, postu ci dalsi funkce, o kterych stat tvrdi, ze je "musi zajistovat" on.

Huhla
7. října • 15:47

běž si leo stavět bábovičky na václavák a neopruzuj politkou na AR...

Huhla

Leonardo Cupranek
8. října • 0:25

Mas velice omezeny a uzky pohled na motorismus, kdyz z nej vylucujes vystavbu dalnic ci ceny benzinu. Nehlede k tomu, ze nejsi zamestnancem Statniho ustavu pro cenzuru, takze si nech svoje doporuceni pro sebe. Kazdopadne bys mohl ale prejit na diskusni forum statniho Ustavu pro jazyk cesky, kde by jsi s nimi mohl probrat uroven sveho slovniku ci vyznam slova "neopruzuj".

Petr Mlčoch
15. října • 15:44

Jihočeští zastupitelé mají problém. Jejich kraj potřebuje pro svůj další rozvoj dostavit dálnici D3 (z Prahy do Tábora), díky které by mohli přilákat zahraniční investory. Na letošní rok je na dálnici z rozpočtu vyčleněno 393 miliónů korun, což postačuje pouze na jeden kilometr dálnice. "Pokud si nepomůžeme sami, nelze čekat, že bude v příštích letech hotová," říká jihočeský hejtman Jan Zahradník. "To je na sto let" pesimisticky dodává ohledně výhledu na její dokončení. Nedávno dokončený čtyřkilometrový úsek bude tedy na dlouhou dobu poslední.

Místní politici tak na vlastní kůži pocítili falešnost představy, že jedině stát je schopen efektivně zajistit stavbu silnic. Nejenže to nedokázal, ale jím vytvořené podnikatelské prostředí dokonce brání tomu, aby jeho selhání napravil soukromý sektor. "Bohužel, jasná pravidla, která by privátnímu investorovi garantovala návratnost vynaložených prostředků, neexistují," říká Zahradník.

Učebnicová teorie praví, že z určitých typů staveb (silnice, dálnice, železnice) sice profituje celá řada lidí, ale ne všichni za ně také platí. Vzniká tedy problém černého pasažéra kvůli kterému soukromý sektor nikdy nic pořádného nepostaví. Ještě se občas uznává jeho schopnost stavby lokálních komunikací, ale celostátní dálnice jsou prý mimo jeho schopnosti. Naproti tomu stát je vybaven donucovací silou, takže "vybere" peníze od všech, často i od těch, kteří ze stavby nic nemají, a potřebné komunikace nějak postaví. Jihočeská praxe i následující pohled do historie ovšem tento zjednodušený model vyvracejí.

V prvních desetiletích existence Spojených států zde existovala debata o tom, kdo má stavět silnice (později i kanály a železnice). Lokální vlády měly velice omezené prostředky, vláda federální zase neměla potřebné pravomoci, takže příležitosti se chopil soukromý sektor. Během prvních šedesáti let existence republiky vznikly doslova stovky společností se soukromým kapitálem, které stavěly a udržovaly silnice v délce převyšující 10 tisíc kilometrů, a to přesto, že stát podkopával jejich podnikání značnými restrikcemi, které vyňaly řadu osob z povinnosti platit za průjezd a bránily jim v boji s černými pasažéry. Politici také nechtěli zůstat pozadu a po těžkých bojích se koncem třicátých let začaly prosazovat státem financované projekty. Výsledek byl ovšem naprostou katastrofou, kdy téměř žádný projekt nebyl dokončen a státy se zadlužily na několik let dopředu. Odpor občanů vůči této kolosální korupci byl natolik silný, že ve všech státech s výjimkou jednoho byla státní podpora těchto projektů zakázána ústavou nebo zákonem. Počátkem 60.let 19. století se tedy zdálo, že debata má jasného vítěze - soukromý sektor. Jenže pak přišla Občanské válka a co se zastáncům aktivní role státu v ekonomice nepodařilo politickými prostředky, prosadili silou proti vůli občanů. Argument, že soukromý kapitál by nedokázal vystavět finančně náročnou transkontinentální železnici, se ukázal jako chybný. Zatímco státem dotované společnosti Union Pacific a Central Pacific Railroads zbankrotovaly krátce po dokončení výstavby tratí, Great Northern, za kterou stál podnikatel J.J.Hill, byla postavená bez jediného vládního dolaru, bez vyvlastnění jediného metru země a osvědčila se jako nejefektivněji postavená a nejziskovější ze všech transkontinentálních železnic.

Stát tedy rozhodně není jediným subjektem, který je schopen zajistit výstavbu a údržbu dopravních sítí. Při svém rozhodování se nechává ovlivňovat politickými tlaky, a s tím spojeným odkládáním potřebných projektů, a jeho stavby se vyznačují vysokou neefektivností. Soukromý sektor se sice v historii osvědčil, ale právní překážky, nejistota vlastnických práv a nekalá konkurence ze strany státu mu víceméně zabraňují, aby hrál v této oblasti dominantní roli. Situace se začíná měnit k lepšímu díky zvyšující se participaci soukromého kapitálu, ale bude to ještě hodně dlouhá cesta.

http://www.libinst.cz/komentare.php?id=45

Wendy
7. října • 15:14

Jak tak tady čtu tvoje reakce, tak ti můžu dát jenom jednu radu. Vy*er se na kecy na Autorevue, to je motoristickej a nikoliv ekonomickej server, a vstup do politiky. Protože tvoje příspěvky jsou čím dál tím míň k věci. Nebo, že bych v tvých hlubokých myšlenkách přehlédl okomentování otevření úseku dálnice D3 a jeho přínos pro motoristy? Jezdíš někdy po silnici Praha - Tábor - ČB - Dolní Dvořiště? Nebo si zase jenom něco četl na stránkách Liberálního Institutu (jehož členem BTW od roku 1999 taky jsem)?

Leonardo Cupranek
8. října • 0:22

Jenze prinos lze tezko posoudit, kdyz nemusis zvazovat i naklady. To jsi na LI ci jinde uz urcite cetl. I ja bych mohl tvrdit, ze to je prinos i pro me, protoze treba jednou rocne tudy jedu a ten 4km dlouhy usek (asi za 4 miliardy) mi usetri dobrych 5 minut. Nicmene kdybych musel zvazovat, jestli na to ze sveho dam treba 10 tisic, tak bych to asi ozelel, protoze by mi to za to asi nestalo.
Jenze jaksi bez trznich rozhodnuti (tedy soukromy investor, prijmy z mytneho) nikdo niky nemuze poznat, jestli to za ty penize stoji. Soukromy investor by si musel zvazit, je-li koupeschopna poptavka skutecna takova, aby se mu naklady vyberem mytneho vratily. A bylo by to jen jeho riziko.

Me (a nekolik dalsim lidem) by rozhodne prislo uzitecne, kdyby se prazske metro protahlo az do vesnice, kde mam chatu (cca 30km od Prahy). Dokonce bychom mozna byli schopni sepsat petici na vladu ci vypracovat studii, jak by to v te vesnici pomohlo resit nezamestnanost, jak by to pomohlo zivotnimu prostredi, atd... Ale asi tezko bychom my (ti, kteri by z toho meli uzitek) byli ochotni a schopni tu vystavbu zaplatitl. Je tedy metro az k nam na chatu uzitecne, nebo ne?

Wendy
8. října • 9:34

Jistě, předat všechno do rukou soukromýho sektoru by byla jistě ideální cesta. Jenže slovo ideální už tak samo o sebe nějak naznačuje, že to asi úplně nepůjde. Rozhodně bych byl pro, aby se dálnice stavěly přesně tím způsobem, jak říkáš, nicméně se tak nestaví. Můj úplně první příspěvek o tom, kolik by mi tahle dálnice ušetřila času se týkal pouze toho, že kdyby stála, bylo by to fajn. A dokud se komunikace financujou ze státního rozpočtu, měla by být tahle stavba prioritou vlády. Už jenom proto, že i když výstavba dálnice bude každýho z nás stát hromady peněz, hodně jich ušetříme na provozních nákladech (nižší průměrná spotřeba, menší emise a z toho vyplývající zátěž, která se musí za finance odbourávat, atd.). Nicméně pokud v příštích volbách zvítězí pravicová strana, budu jen rád, že se taky dostane na ten volnej trh, kterej současná vláda bohužel dost potlačuje. Ale to už jsme se dostali od D3 dost daleko. BTW, můžeš mi na mail napsat, jak si se dostal k LI, třeba se známe osobně a nevíme o tom)

Petrrrr
7. října • 14:57

Jako např. sev. Morava. Všude samej Wasserpolák - to se pak nelze divit......

Nimra
7. října • 15:12

K tlačence jižních Čech lze uvést jen tolik, že rok po záplavách 2002 byly opraveny i ty nejmenší silničky do poslední Prdelákovy Lhoty (neviděl-li bych to na vlastní oči, neuvěřil bych).  V roce 2002 však taky rozvodněná Ohře narušila statiku mostu na dálnici D8 a jak se opravila ta? No na praskliny a na zvlněnou mostovku se hodila značka snižující rychlost na 80 km/h a je hotovo. Straší tam už 2 roky a nic se neděje. Dyť dálnice D8 vede jen do jakýchsi Lovosic a Ústí, o nichž nevíme pořádně, kde jsou a je to hlavní tah na Německo, kde žijí ti nechutní vepři, co je nemáme rádi (narozdíl od jejich europeněz, žejo).
Co se divím, když spousta Pražáků má chaty a chalupy v jižních Čechách a tehdejší ministr pro místní rozvoj Němec je z Tábora.

Wendy
7. října • 15:24

Takže zase za všechno můžou Pražáci? Mě osobně (nemůžu za svůj Pražský původ, datující se až někam do 16. století) potěší jakýkoliv zkvalitnění dopravy (a vůbec cokoliv co mi usnadní za moje peníze život v tomhle socialistickým svinstvu), ať už se jedná o dálnici na jih nebo totální rekonstrukce déjedničky. Na vlastní oči si viděl opravený silnice v JČ kraji, ale viděl si ten samej kraj těsně po povodních? Nebyl to hezkej pohled...

Nimra
7. října • 16:01

1. Pražáci jsou vládě geograficky nejblíž a tedy je jejich křik logicky nejvíc slyšet. Nic proti Pražákům.
2. On hezkej pohled nebyl ani na severní Čechy těsně po povodních - Litoměřice, Terezínsko, okolí Bohušovic nad Ohří, České Kopisty. A odstraňování škod a rekonstrukce trvalo dlouho - co si lidi neudělali sami, to neměli, pomoc z ústředí byla účelná, nikoli však přehnaně velkorysá.

wendy
7. října • 16:49


Nicmene ty nejmensi silnicky, o kterych si v souvislosti v JC mluvil, a jejich opravy, nebyly hrazeny z ustredi, ale z krajskych financi. Stejnou moznost mely i StC a SC kraje.



Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Petr Mlčoch
15. října • 15:44

Jihočeští zastupitelé mají problém. Jejich kraj potřebuje pro svůj další rozvoj dostavit dálnici D3 (z Prahy do Tábora), díky které by mohli přilákat zahraniční investory. Na letošní rok je na dálnici z rozpočtu vyčleněno 393 miliónů korun, což postačuje pouze na jeden kilometr dálnice. "Pokud si nepomůžeme sami, nelze čekat, že bude v příštích letech hotová," říká jihočeský hejtman Jan Zahradník. "To je na sto let" pesimisticky dodává ohledně výhledu na její dokončení. Nedávno dokončený čtyřkilometrový úsek bude tedy na dlouhou dobu poslední.

Místní politici tak na vlastní kůži pocítili falešnost představy, že jedině stát je schopen efektivně zajistit stavbu silnic. Nejenže to nedokázal, ale jím vytvořené podnikatelské prostředí dokonce brání tomu, aby jeho selhání napravil soukromý sektor. "Bohužel, jasná pravidla, která by privátnímu investorovi garantovala návratnost vynaložených prostředků, neexistují," říká Zahradník.

Učebnicová teorie praví, že z určitých typů staveb (silnice, dálnice, železnice) sice profituje celá řada lidí, ale ne všichni za ně také platí. Vzniká tedy problém černého pasažéra kvůli kterému soukromý sektor nikdy nic pořádného nepostaví. Ještě se občas uznává jeho schopnost stavby lokálních komunikací, ale celostátní dálnice jsou prý mimo jeho schopnosti. Naproti tomu stát je vybaven donucovací silou, takže "vybere" peníze od všech, často i od těch, kteří ze stavby nic nemají, a potřebné komunikace nějak postaví. Jihočeská praxe i následující pohled do historie ovšem tento zjednodušený model vyvracejí.

V prvních desetiletích existence Spojených států zde existovala debata o tom, kdo má stavět silnice (později i kanály a železnice). Lokální vlády měly velice omezené prostředky, vláda federální zase neměla potřebné pravomoci, takže příležitosti se chopil soukromý sektor. Během prvních šedesáti let existence republiky vznikly doslova stovky společností se soukromým kapitálem, které stavěly a udržovaly silnice v délce převyšující 10 tisíc kilometrů, a to přesto, že stát podkopával jejich podnikání značnými restrikcemi, které vyňaly řadu osob z povinnosti platit za průjezd a bránily jim v boji s černými pasažéry. Politici také nechtěli zůstat pozadu a po těžkých bojích se koncem třicátých let začaly prosazovat státem financované projekty. Výsledek byl ovšem naprostou katastrofou, kdy téměř žádný projekt nebyl dokončen a státy se zadlužily na několik let dopředu. Odpor občanů vůči této kolosální korupci byl natolik silný, že ve všech státech s výjimkou jednoho byla státní podpora těchto projektů zakázána ústavou nebo zákonem. Počátkem 60.let 19. století se tedy zdálo, že debata má jasného vítěze - soukromý sektor. Jenže pak přišla Občanské válka a co se zastáncům aktivní role státu v ekonomice nepodařilo politickými prostředky, prosadili silou proti vůli občanů. Argument, že soukromý kapitál by nedokázal vystavět finančně náročnou transkontinentální železnici, se ukázal jako chybný. Zatímco státem dotované společnosti Union Pacific a Central Pacific Railroads zbankrotovaly krátce po dokončení výstavby tratí, Great Northern, za kterou stál podnikatel J.J.Hill, byla postavená bez jediného vládního dolaru, bez vyvlastnění jediného metru země a osvědčila se jako nejefektivněji postavená a nejziskovější ze všech transkontinentálních železnic.

Stát tedy rozhodně není jediným subjektem, který je schopen zajistit výstavbu a údržbu dopravních sítí. Při svém rozhodování se nechává ovlivňovat politickými tlaky, a s tím spojeným odkládáním potřebných projektů, a jeho stavby se vyznačují vysokou neefektivností. Soukromý sektor se sice v historii osvědčil, ale právní překážky, nejistota vlastnických práv a nekalá konkurence ze strany státu mu víceméně zabraňují, aby hrál v této oblasti dominantní roli. Situace se začíná měnit k lepšímu díky zvyšující se participaci soukromého kapitálu, ale bude to ještě hodně dlouhá cesta.

http://www.libinst.cz/komentare.php?id=45

Wendy
7. října • 14:45

Jezdím tudy pravidelně na chatu až do Dvořiště, a celá cesta z Prahy mi trvá 3 - 4 hodiny podle intenzity kamionové dopravy na trase (obzvlášť úsek ČB - Dolní Dvořiště je výživnej). Po vybudování dálnice se to snad smrskne na 2 hodinky a kousek. Tahle dálnice by měla bejt prioritou naší vlády.

Doporučujeme

Články odjinud