První titanové kolo vyrobené 3D tiskem: Experiment značky HRE vypadá šíleně!

Technologie 3D tisku se stále častěji dostává i do automobilového průmyslu. Společnost HRE tak nyní experimentuje i s výrobou disků právě tímto způsobem, a to navíc z titanu.

Kalifornská značka kol HRE Performance Wheels se rozhodla ve společnosti s firmou GE Additive posunout využití technologie 3D tisku v automobilovém průmyslu na další úroveň. Řada automobilek a externích společností již má s tímto způsobem výroby součástek zkušenosti, dosud se však neobjevil pokus vyrobit titanová kola na auto.

Projekt je zatím v experimentální fázi, samotný výsledek ovšem bere dech. HRE se totiž nespokojilo s výrobou kola s jednoduchým designem. Díky výrobě 3D tiskem bylo možné řadu dosavadních zákonitostí při klasickém obrábění opustit, díky čemuž měli designéři volnější ruce.  

Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Paprsky disku jsou složitě propleteny, jsou částečně duté a celá konstrukce díky tomu vypadá velice lehce. Střed kola je tvořen celkem šesti díly, které jsou titanovými šrouby upevněny na karbonový límec kola. Kompletně z titanu tedy disk není. Využití karbonových vláken při výrobě extrémně lehkých kol dnes ostatně také zažívá „boom“.

Díly disku jsou vytvořeny z titanového prášku, který je vrstvu po vrstvě svařován do požadovaných tvarů. K produkci je využíván proces tavení elektronovým paprskem, se kterým již má GE Additive velké zkušenosti. V budoucnu bychom se prý mohli dočkat tisku kola i jako jednotného dílu.

Kolo vyrobené z tisíců papírů A4? Vydrží více, než si myslíte!

Kolo vyrobené z tisíců papírů A4? Vydrží více, než si myslíte!

HRE bohužel zatím neuvádí přesnější specifikaci 3D tištěných kol, například hmotnost či jejich srovnání s tradičními kovanými koly, jež firma normálně nabízí. Jako experiment předpovídající možnou budoucnost výroby disků ale fungují bezvadně. Případnému nasazení do produkce bude určitě předcházet rozsáhlé testování.

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

dnes | Vladimír Kadera
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 63 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků