První titanové kolo vyrobené 3D tiskem: Experiment značky HRE vypadá šíleně!

Technologie 3D tisku se stále častěji dostává i do automobilového průmyslu. Společnost HRE tak nyní experimentuje i s výrobou disků právě tímto způsobem, a to navíc z titanu.

Kalifornská značka kol HRE Performance Wheels se rozhodla ve společnosti s firmou GE Additive posunout využití technologie 3D tisku v automobilovém průmyslu na další úroveň. Řada automobilek a externích společností již má s tímto způsobem výroby součástek zkušenosti, dosud se však neobjevil pokus vyrobit titanová kola na auto.

Projekt je zatím v experimentální fázi, samotný výsledek ovšem bere dech. HRE se totiž nespokojilo s výrobou kola s jednoduchým designem. Díky výrobě 3D tiskem bylo možné řadu dosavadních zákonitostí při klasickém obrábění opustit, díky čemuž měli designéři volnější ruce.  

Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Paprsky disku jsou složitě propleteny, jsou částečně duté a celá konstrukce díky tomu vypadá velice lehce. Střed kola je tvořen celkem šesti díly, které jsou titanovými šrouby upevněny na karbonový límec kola. Kompletně z titanu tedy disk není. Využití karbonových vláken při výrobě extrémně lehkých kol dnes ostatně také zažívá „boom“.

Díly disku jsou vytvořeny z titanového prášku, který je vrstvu po vrstvě svařován do požadovaných tvarů. K produkci je využíván proces tavení elektronovým paprskem, se kterým již má GE Additive velké zkušenosti. V budoucnu bychom se prý mohli dočkat tisku kola i jako jednotného dílu.

Kolo vyrobené z tisíců papírů A4? Vydrží více, než si myslíte!

Kolo vyrobené z tisíců papírů A4? Vydrží více, než si myslíte!

HRE bohužel zatím neuvádí přesnější specifikaci 3D tištěných kol, například hmotnost či jejich srovnání s tradičními kovanými koly, jež firma normálně nabízí. Jako experiment předpovídající možnou budoucnost výroby disků ale fungují bezvadně. Případnému nasazení do produkce bude určitě předcházet rozsáhlé testování.

TEST Royal Enfield Interceptor 650 Twin: Jednou zkusíš a už musíš!

Royal Enfield Interceptor 650 Twin

Nové twiny od indického Enfieldu jsou pro svoji značku bez diskuse revolucí a po zásluze vzbudily enormní globální zájem. Efektní retro design, legendární znáček, zbrusu nový motor a více než dobrá cena jsou pádné argumenty. Dá se ale věřit radikální průlom značce, která až donedávna sveřepě bušila jediný model, vyráběný s drobnými změnami od poloviny padesátých let?

včera | Petr Schnagl | 7 příspěvků
TEST Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid: Dost dobrá i pro Lexus

Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid

Nová Toyota Corolla se přiřítila na český trh hned ve třech karosářských verzích. Pro první test jsme zvolili tu nejpraktičtější, navíc s nejvýkonnějším hybridním pohonem. Dokáže opodstatnit vyšší cenu? A bavíme se vůbec ještě o mainstreamovém modelu?

19.  6.  2019 | Jan Mička | 154 příspěvků
TEST Honda GL1800 Gold Wing DCT: Motorka za mega! Skoro...

Honda GL1800 Gold Wing DCT

Šestiválcový cestovní křižník s unikátní podvozkovou konstrukcí je to nejrozmařilejší, co Honda v jedné stopě nabízí. Gold Wing je ale zároveň také s velkou rezervou tou nejdražší dvoukolovou Hondou. Má vrcholné provedení šesté generace zlatokřídlé legendy čím opodstatnit cenovku zvící bezmála 900.000 Kč?

16.  6.  2019 | Petr Schnagl | 14 příspěvků