První test nové Škody Superb: o třídu výše

Škoda nový Superb formálně řadí o třídu níže než jeho předchozí generaci. Realita ale svědčí spíše o opačném posunu.
Seznam kapitol
  1. Úvod, Nevšední exteriér, Kvalitní a prostorný interiér
  2. Komfortní... ale dokáže být i agilní, Skutečně úsporný GreenLine
  3. Závěr, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie

Škoda tentokrát s mezinárodní prezentací svého nového modelu nepospíchala a nechala si ji na dobu, kdy už je možné vůz zahlédnout na českých silnicích v míře větší než malé. Na atraktivitě prvního ostrého silničního testu tohoto, minimálně v Česku velmi očekávaného modelu, to ale mnoho nezmění. Najeli jsme první stovky kilometrů s novým Superbem po rychlých dálnicích, rušných městech i klikatých okreskách a víme, co je zač. Pojďte jej projet s námi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozhodně nevšední

Z hodnocení designu vozu značky Škoda nemůže autor textu vyjít jinak než jako naprostý diletant, a tak tato aktivita vyžaduje řádnou porci odvahy, možná až masochismu. Několik slov si ale stejně neodpustím. Záplava nových Superbů, pohybujících se v mnoha barvách a verzích na rozličných místech, totiž zanechává docela jiné dojmy, než spatření jednoho vozu týdně na jižní spojce.

Když jsem kdysi viděl první fotografie nového Superbu, nebyl jsem si atraktivitou jeho designu zrovna dvakrát jist. I do vzhledu nejvyššího modelu značky byly totiž promítnuty designové nápady, použité v modelech Roomster a Fabia a pro konzervativní vůz této třídy se mi jakési neotřelé a hravé prvky zmíněných modelů nezdály být příliš vhodné. V reálu, mimo umělé prostředí autosalonů, to ale s boleslavskou novinkou není marné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Design vozu bych určitě neoznačil za elegantní, oslnivé ladnosti použité křivky příliš nesvědčí. Pokud ale někdo označoval první Superb za až příliš usedlý, u druhé generace si to rozhodně netroufne. Neotřelé tvary přídě i zádě a ani zvláštní boční profil nenechají novinku zapadnout do davu. A v současnosti, kdy se novinka nestihla ani okoukat, budila u našich jižních sousedů i nemalé pozdvižení. Ač tento stav nebude trvat věčně, je to přece jen změna - v době příchodu prvního Superbu se neznalí nezřídka pokládali otázky ve stylu „Co jste provedl s tím Passatem?” Doba klonu Passatu je pryč a nový Superb jde desginově svou vlastní, vcelku originální cestou. Zda to vnímáte jako plus, nebo minus, nechávám na vás, stejně jako to, zda se vám zrovna toto pojetí zamlouvá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kvalitní a prostorný

Nadpis jak vystřižený z katalogu automobilky opravdu nesvědčí o mé zkorumpovanosti. První Superb, do kterého jsem usedl, byl jednou ze základních verzí, která nemá v „popisu práce” zrovna reprezentaci špičkových přístupů automobilky ve ztvárnění interiérů. Přesto byl vnitřek vozu velmi příjemný. Už tvary palubní desky, které nejsou variací na hru „skládáme krabice od bot”, ani marnou touhou sesadit Michelangela Buonarrotiho z pozice vrcholného představitele manýrismu, potěší nejednoho zákazníka, který by zase jednou chtěl „normální auto”. Použité materiály navíc dávají zapomenout na přešlapy mnohých, i prémiových konkurečních automobilek a nenechávají větší prostor ke kritice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Největší pozornost jsme ovšem věnovali vrcholné verzi 3,6 V6 4x4, jejíž interiér v ničem nezaostával za výjimečností použité techniky. Tmavé i světlé plasty působily hodnotným dojmem, kůže a alcantara na sedadlech měly daleko k akci „koženka za cenu kůže” a i drtivá většina detailů od dřevěného dekoru palubní desky až o leský plast, jímž je u Superbu obložena část středové konzole, zanechávají velmi dobrý dojem. Potěši i několik zajímavých novinek jako navigační systém s dotykovým displejem, což je dnes v automobilech stále neobvyklé řešení.

Kapitolou samou pro sebe je vnitřní prostor. V době, kdy většina aut jde cestou zvětšování vnějších rozměrů a uvnitř to jaksi není poznat, působí Superb jako zjevení. Místa uvnitř je skutečně přehršel, zejména v podélném směru. Cestující vpředu sice nejsou na poměry třídy nějak zvlášť hýčkáni, ale ti vzadu zažívají něco, co není vlastní ani mnoha autům vyšší střední třídy. Zejména na nohy je prostoru mimořádně mnoho (podívejte se na fotografie, ty pořízené reflektují zbývající prostor vzadu, když se na místo řidiče posadí dvoumetrový a vedle něj průměrně vzrostlý muž), na hlavu řekněme tak akorát. Ani s dvěma metry výšky necítíte nedostatek, ale je cítit, že hranice se blíží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O „profláklém” dvojitém otevírání pátých dveří resp. víka kufru byly již popsány stohy papíru, a tak tuto záležitost s dovolením vynechám. Faktem ovšem je, že prostor pro zavazadla je velkorysý a i díky tomuto systému a sklopným zadním opěradlům velmi dobře využitelný. Jestli je v něčem Superb skutečně na špici, je to opět prostor, byť v příčném směru je ho jen tak akorát. Všechny ostatní parametry jsou v rámci střední třídy vysoce nadstandardní.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Nevšední exteriér, Kvalitní a prostorný interiér
  2. Komfortní... ale dokáže být i agilní, Skutečně úsporný GreenLine
  3. Závěr, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků