Poprvé za volantem VW Polo GTI: S manuálem bude perfektní! (+videa)

Volkswagen Polo GTI oslaví v příštím roce 20 let existence. Jeho nejnovější generaci jsme vyzkoušeli na Mallorce a je skvělá, zároveň však víme, že může být ještě lepší.

Historie rychlých malých Volkswagenů se začala psát už v roce 1979. Tehdy na trh vstoupilo Polo GT postavené na základech první generace modelu, pod kapotou mělo atmosférickou třináctistovku s výkonem 44 kW (60 koní) a vážilo pouze 700 kilogramů, což už je v dnešní době pro tento segment naprosto nepředstavitelné. Plnohodnotné GTI dorazilo až o 19 let později, konkrétně na bázi třetí generace vozu. Více než kdy jindy však u něj platila nutnost rychlého výběru. Vzniklo pouze 3000 kusů a ty byly rychle pryč…

Za ta léta získalo Polo GTI v podstatě stejný „zvuk“ jako větší Golf GTI, a jak roky plynuly, vůz „tloustnul“, zvětšoval se a v souvislosti s tím rostl i objem jeho motoru. Čtvrtou generaci (od roku 2006) už poháněla přeplňovaná osmnáctistovka s výkonem 110 kW, Cup Edition měla dokonce 132 kW a uměla se rozjet až na 225 km/h.

Nástupce (od roku 2010) byl z pohledu objemu motoru nejdříve krokem zpátky, protože disponoval čtrnáctistovkou TwinCharger (132 kW), navíc kombinovanou pouze s automatem. Facelift ale přinesl výrazný upsizing na objem 1,8 litru a výkon 141 kW, a v nabídce se navíc znova objevila manuální převodovka.

Polo je dospělé auto! První svezení s novou generací hatchbacku od VW

Polo je dospělé auto! První svezení s novou generací hatchbacku od VW

Upsizing nicméně pokračuje i nadále a poslední vydání Pola GTI už díky tomu má dvoulitrové TSI řady EA888 o výkonu rovných 200 koní (147 kW), stejně jako Golf GTI páté generace. A právě s šestou generací malého GTI jsem se v minulých dnech poprvé svezl na Mallorce.

Očekávání byla vysoká, protože už standardní verze je na tom z pohledu jízdních vlastností snad nejlépe ze současných malých hatchbacků. Zaměřuje se však výhradně na jízdní komfort a pro sportovní jízdu se tím pádem moc nehodí. Už z toho pohledu mě velice zajímalo, jak si automobilka poradí s nastavením podvozku, protože asi to poslední, co od sportovního auta s relativně velkým motorem očekáváte, je gumový pocit při nájezdech do zatáček a tím pádem i méně přesné řízení. Ale hezky popořadě…

Nové Polo už dorazilo do Česka. Víme, kdy bude GTI s manuálem

Nové Polo už dorazilo do Česka. Víme, kdy bude GTI s manuálem

Nenápadně sportovní – prostě GTI!

Stejně jako všechna dosavadní GTI, a dokonce i Volkswagen Golf R, si nové rychlé Polo na nic nehraje. Je decentní jako běžná verze, neschovává se za difuzory a podobné nesmysly, které podle garážových tunerů dělají jízdní vlastnosti auta. V nabídce jsou sedmnácti- a osmnáctipalcová kola, masku chladiče zdobí rudá linka navazující na světlomety, boky zase velice „skromné“ nástavce prahů, a na zadním víku najdeme dvoudílné křidélko.

Na Mallorce jsme měli na výběr ze všech pěti dostupných odstínů laků karoserie, z nichž bílý a rudý jsou bez příplatku. Šedou a modrou metalízu pak ještě doplňuje černá perleť, přičemž každý tento odstín je za přijatelných 13.200 korun. Beru do ruky klíče od bílého kousku na „osmnáctkách, na kterém dle mého názoru nejvíce vyniknou všechny kontrastní detaily a zejména čtveřice plaketek s ikonickým nápisem GTI. Rychle nakládám bagáž a mířím za volant.

Sedadla s charakteristickým kostkovaným čalouněním Clark jsou velmi podobná těm z Golfu GTI, osobně se mi však vzhledově líbí více díky opticky integrovaným hlavovým opěrkám, které lze však ve velkém rozsahu výškově nastavovat. Sevření výraznějších bočnic mi pasuje jako ulité, správnou pozici k řízení nacházím mrknutím oka, a než se vůbec stihnu po interiéru pořádně rozkoukat, v digitálním přístrojovém štítu před sebou sleduji navádění navigace. Příští zastávka: závodní okruh Rennarena, kde na nás čeká další program!

S legendou a pod taktovkou legendy

Cestou si „oťukávám“ novinku v podobě dvoulitrového čtyřválec TSI EA888 s přímým i nepřímým vstřikováním paliva. Má výkon 147 kW v rozmezí 4400-6000 otáček a točivý moment 320 N.m, působícím už od 1500 otáček za minutu. Zvuková kulisa není tak výrazná jako v Golfu GTI Performance, ze kterého jsem shodou okolností vystoupil jenom krátce před odletem na Mallorku. V Polu máte pocit, že zkrátka slyšíte pouze motor a nikoliv i softwarové šidítko zvýrazňující jeho zvuk.

Velká galerie: Podívejte se detailně na šestou generací Volkswagenu Polo

Velká galerie: Podívejte se detailně na šestou generací Volkswagenu Polo

Spokojit jsem se musel se šestistupňovou „mokrou“ převodovkou DSG, protože manuály se začnou dodávat až příští rok, z hlediska denního používání ji však schvaluji. Řadí rychle, hladce, a vždycky máte pod volantem páčky pro manuální řazení. Dokonce i s touto skříní vůz stojí 569.900 korun, v případě manuálu očekávejme ceny okolo 520.000 Kč.

Závodní okruh Rennarena svým charakterem docela připomíná španělské Ascari, kde jsem se nedávno proháněl s Peugeotem 308 GTi, a dokonce i se závodním speciálem 308 Racing Cup. Je technický, nechybí mu však  dlouhé rychlé pasáže, do kterých se brzdí z rychlostí přes 170 km/h. Tuhle trať jsem dosud neznal, avšak mentora, který jel v zaváděcím Golfu R, už ano. Byl jím Hans-Joachim Stuck, bývalý pilot Formule 1, DTM či 24 h Le Mans. Hned mi proto bylo jasné, že jsem v dobrých rukou!

Zaváděcí Volkswagen Golf R o výkonu 310 koní udával hned v druhém kole docela slušné tempo, o zhruba 150 kilogramů lehčí Polo GTI se jej však v technických pasážích drželo jako klíště. Není totiž tak striktně komfortní jako běžné Polo, z podvozku je okamžitě cítit, že se vývojáři nezaměřili pouze na snížení světlosti o 15 milimetrů a tužší tlumiče. Šli více do hloubky, až k samotnému uložení náprav s použitím tvrdších silentbloků.

Vlnění na brzdách je rázem pryč, druhé nejmenší GTI si v technických pasážích s přesností „přehazuji“ ze strany na stranu bez „gumového“ pocitu kdesi v útrobách podvozku. Do zatáček jej díky přesnějšímu, avšak stále nijak přehnaně komunikativnímu řízení, mířím snadněji a s každým dalším kolem si zvykám na pozdější brzdění a dřívější zrychlování. Rozhodně nedám ruku do ohně za to, že by Golf R byl na tomto okruhu nakonec o tolik rychlejší, v Brně nebo v Mostě by však situace byla pochopitelně jiná.

Nová generace Volkswagenu Polo je tu. Rovnou i ve verzi GTI

Nová generace Volkswagenu Polo je tu. Rovnou i ve verzi GTI

Netrvá dlouho a Polo GTI dostávám perfektně do rukou, však se také pole čtyř vozů na okruhu poměrně roztáhlo. Nakonec jsme jeli tak rychle, že jsem se dostal k limitům brzd a začal pociťovat zřejmě jedny z největších omezení při jízdě na okruhu. Prvním z nich je převodovka – při podřazování je možná až příliš opatrná a nenechá vás využít celé použitelné spektrum otáček, což by se vám s manuálem nestalo. V nájezdech do některých zatáček mě proto nenechávala podřadit, přestože k tomu prostor ještě byl.

Na to se však dá zvyknout, stačilo by pouze více času na úpravu brzdných bodů a podobně, s přibrzďování kol v zatáčkách však toho moc neuděláte. Polo GTI je totiž, stejně jako výchozí verze, vybaveno systémem přibrzďování kol XDS, které se sice hodí v ostrých zatáčkách, zasahuje však i v rychlých táhlých obloucích, ve kterých si vůz krásně položíte do tlumičů, povolujete stopu a plynule zrychlujete.

Z pozice řidiče zásahy pociťujete mírným „přerušováním“ tahu. Auto zkrátka nezrychlujete tak, jak by ve skutečnosti mohlo. Situaci by mohl rapidně zlepšit například diferenciál VAQ, který má například zmiňovaný Golf GTI Performance. Za ten si u Pola nepřiplatíte, šušká se však o ještě ostřejší verzi R, tak se nechejme překvapit.

„Staré“ známe klikatice

V druhé fázi testování jsme vyrazili do horských zatáček, shodou okolností těch samých, ve kterých jsem jenom pár týdnů nazpět „trápil“ Subaru Impreza s atmosférickou šestnáctistovkou. A asi není potřeba více rozmazávat, že s dvoulitrovým turbomotorem pod kapotou jsem si užil „o kapku“ více zábavy.

Zdejší klikaté okresky se vyznačují poměrně kluzkým asfaltem, krátkými rovinkami a zejména brutálně utaženými zatáčkami, ve kterých si snad bez ručkování nevystačíte ani s tím nejstrmějším řízením, jaké lze v aktuální produkci ostrých hatchbacků najít. Stoupali jsme stylem „dvojka-plný, trojka-plný, ostrá brzda“, a takhle pořád dokola, div se mi z toho nezamotala hlava.

Tenhle režim už Polu GTI vyhovoval o poznání více, já si navíc mohl takřka donekonečna vychutnávat silný nástup síly motoru po překročení zhruba 2000 otáček. Dejte si to dohromady s kluzkým asfaltem, v úsecích vedoucích lesem dokonce pokrytým zeleným „slizem“, a vyjde vám, že se protiprokluz občas docela zapotil.

Po stoupání ale pochopitelně muselo přijít i klesání a v něm dostaly opět zabrat brzdy. Kupodivu nemají tak agresivní nástup jako u běžného Pola, což je jenom dobře, protože jsou díky tomu hezky progresivní a slušně se dávkují. Pravdou nicméně zůstává, že po třinácti kilometrech zatáček už toho měly na triku docela dost a bylo potřeba zvolnit.

Takto vypadá nový VW Polo jako vrcholné R nebo GTI kabriolet. Dočkáme se?

Takto vypadá nový VW Polo jako vrcholné R nebo GTI kabriolet. Dočkáme se?

Alespoň však mohla opět vyniknout ta pohodová stránka Pola GTI, kterou jsem si pochvaloval už při jízdě z letiště na závodní okruh. Jeli jsme na osmnáctipalcových kolech se čtyřicetiprocentními pneumatikami (215/40 ZR18) a vůz navzdory tužšímu podvozku není nekomfortní ani po přepnutí adaptivních tlumičů do sportovního režimu.

Kabina je příkladně odhlučněná, prostupuje do ní pouze tlumené bublání čtyřválce povalujícího se v nízkých otáčkách, a spotřeba klesá někam k sedmi litrům na sto kilometrů. Polovinu toho, co jsme zaregistrovali v kopcích, a necelou třetinu toho, co si motor vzal na okruhu.

I druhé nejmenší GTI proto stále zůstává zastáncem tradic a nabízí jak sportovní a zábavné svezení, tak skvělou použitelnost na běžné denní bázi. Není tak ultimativní jako například minulý Ford Fiesta ST, někdo v tom ale může vidět spíše výhodu. Znova se totiž setkáváme s výborným kompromisem pro běžné používání i rychlé svezení na okreskách. A o tom přece Volkswageny GTI přece jsou!

Volkswagen Polo GTI - srovnání s vybranými konkurenty
Model VW Polo GTI Mini Cooper S Peugeot 208 GTi
Zdvihový objem [cm3] 1984 1998 1598
Válce/ventily 4/4 4/4 4/4
Největší výkon [kW/min] 147/4400-6000 141/4700 153/6000
Točivý moment [N.m/min] 320/1500 300/1250 300/3000
Převodovka 6A 6M 6M
Max. rychlost [km/h] 237 235 230
Zrychlení 0-100 km/h [s] 6,7 6,8 6,5
Komb. spotřeba [l/100 km] 5,9 5,7 5,4
Provozní hmotnost [s] 1355 1310 1235
Základní cena [Kč] 569.900 673.400 539.000

K dotazům čtenářů

Ve čtvrtek 7. prosince jsme na Autorevue.cz vydali článek, prostřednictvím kterého jste mi mohli pokládat dotazy týkající se Volkswagenu Polo GTI. Totéž v podstatě proběhlo i na našem facebooku a já za vaše reakce velmi děkuji. Snad se v následujících odpovědích všichni najdete:

 • Motor 2.0 TSI EA888 se od standardního Volkswagenu Golf GTI neliší, od verze Performance však ano. Zatímco Polo má stále přímé i nepřímé vstřikování paliva, Performance už má pouze vstřikování přímé. Samosvorný diferenciál by podvozek jistě snesl, dost ale záleží na tom, kde s vozem jezdíte.

  Na okruhu byl byl jednoznačně přínosem, tam si odlehčené vnitřní přední kolo na obrubnících docela často „hráblo“, na okreskách už ale nebyly zásahy XDS tak znát. Dost možná proto, že jsme nenarazili na tak velký rozdíl v přilnavostech povrchů. V textu jsem zmiňoval velice kluzký asfalt, což je pravda. V Česku bude auto fungovat zase trochu jinak.
   
 • Jednou z předností vozů GTI obecně je skvělá použitelnost i na denní bázi, což splňuje i Polo. Je tužší, jenže to na nerovnostech paradoxně nemusí být na škodu. Jezdili jsme na 18palcových kolem se 40procentními pneumatikami a komfort byl srovnatelný s Golfem GTI. Kolikrát jsem ani nepocítit potřebu přepnout tlumiče do komfortního režimu, byť to samozřejmě umožňují.

  Takovou motokáru, jako jsou například Mini Cooper S nebo JCW, rozhodně nečekejte. Polo obecně má vždycky zadní nápravu s torzní příčkou, což ale nepovažuji za zápor. Měl ji i Mégane RS nebo minulý Civic Type R a rozhodně nebyla na škodu.
   
 • Řízení patří spíše k průměru, a to jak rychlostí, tak zpětnou vazbou. Na rozdíl od standardního Pola ale není tak nepřesné, což je dáno tužším uložením náprav. Auto v oblouku nemá tendence se „sesouvat“ na silentblocích. K nastavitelnému podvozku Sport Select se váže také příčný zkrutný stabilizátor o větším průměru vpředu, tužší spojovací tyče vpředu a tužší zadní ložiska.

  Při jízdě na hraně nemáte pocit, že auto pouze táhne zadní kola za sebou, ale že pracuje tak nějak celé. Na limitu se samozřejmě projevuje nedotáčivost, ale ne v takové míře, jako u minulé generace. Stabilizaci a protiprokluz zcela nevypnete, to mi ale nevadilo tak, jako zbytečně brzké zásahy XDS v rychlých táhlých zatáčkách.
   
 • Fiestu ST jsem naposledy řídil někdy dva roky nazpátek, šlo tedy o její minulo generaci, a co si budeme povídat, byla hravější. Polo v ostrých zatáčkách nezvedá zadní kolečko, není tak rozverné, na druhou stranu ale není tak „ultimativní“ při běžném denním použití. U Fiesty mi navíc vadila zvláštní kombinace plně elektrického posilovače řízení a brutálně velkého vektorování točivého momentu vpředu. Neměl jsem úplnou jistotu, že auto ještě vůbec sám řídím.
   
 • Polo má obecně kabinu více „rodinnou“ než Mini. Na milimetry šířky interiéru téměř sedí, Mini F56 je ale v záměrně více vybrané pouze v loktech, nikoliv v celých výplních dveří. V GTI také sedíte více vpředu a o fous výše, je z něj zkrátka stále jasně patrné, že vzniklo z praktického lidového auta, zatímco Mini je motokára od základu navržená pro zábavu.

  Za přímé konkurenty bych ale tyto vozy úplně nepovažoval už z toho pohledu, že za cenu Pola GTI/147 kW s automatem koupíte základní Cooper s tříválcem (100 kW). Cooper S (141 kW) a automatem už vychází na necelých 720 tisíc, Polo GTI DSG aktuálně začíná na 569.900 Kč. Je potřeba vozy vyzkoušet a zhodnotit, co vám pasuje více.
   
 • Polo GTI je ve standartu vybaveno statickými diodovými světlomety, za které se například u linie Highline připlácí 22.800 korun. V dálkovém režimu svítí perfektně, v potkávacím je to ale takový průměr. Golf může mít statické i dynamické „ledky“ s přisvětlováním do zatáček, druhá varianta je samozřejmě lepší.
   

Prohlédněte si obsáhlou galerii z testování Volkswagenu Polo GTI:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

TEST Volkswagen Grand California 680: Dovolená na Slovensku jezdící, spící

Volkswagen Grand California 680

Největší obytný Volkswagen měří na délku skoro sedm metrů, přitom ale jezdí jako klasická dodávka. Jeho schopnosti jsme vyrazili prověřit na Slovensko.

13.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 12 příspěvků
Za volantem nové Toyoty Yaris: Hybrid s třemi válci nelže a má skvělý podvozek!

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

Čtvrtá generace yarisu je v Evropě nejdůležitějším modelem značky. Pro Čechy navíc zajímavá i tím, že se bude nově vyrábět u nás u Kolína. S novinkou jsme se mohli blíže seznámit na prázdných silnicích v okolí Bruselu.

11.  8.  2020 | Michal Dokoupil | 70 příspěvků
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

9.  8.  2020 | Jan Mička | 56 příspěvků