První pomoc:Přivolání záchranné služby

Bylo by jistě krásné, kdyby nehody na silnicích neexistovaly, a když už by k něčemu došlo, aby to odnesly pouze plechy.
První pomoc:Přivolání záchranné služby

Realita je bohužel odlišná. Loni u nás došlo ke 211 516 dopravním nehodám, z toho 1 336 skončilo smrtí a to nebereme v potaz nehody, způsobující trvalé poškození zdraví. Některým těmto následkům nehod by jistě šlo zabránit včasně a kvalitně podanou první pomocí. Každoročně nás však zaskočí statistiky, že náš národ je v této oblasti velmi nevědomý, a tak i trochu neochotný se v této oblasti poučit. Pokud právě vy patříte k těm, kteří věří, že tohle je věc pouze zdravotníků a lékařů, uvědomte si, že i vy můžete tyto základní dovednosti jednou potřebovat k záchraně svých blízkých.

Co tedy dělat, když přijedeme k dopravní nehodě nebo sami havarujeme? V této a několika následujících kapitolách se dozvíte vše podstatné, krok za krokem. Ten zbytek už zůstává jen a jen na vás.

Nastane tedy situace, kdy přijedete k nehodě nebo sami jste jejím účastníkem. Nejdříve musíte posoudit situaci, ihned zabránit dalšímu poškozování zraněných a zajistit bezpečnost sobě i postiženým. V praxi to znamená zastavit dopravu, přenést zraněné na bezpečné místo, vyprostit postižené z auta apod.

Pak, zatím pouze orientačně, posoudíme zdravotní stav poraněných. Závažným stavem je bezvědomí a prudké krvácení. Tyto stavy vyžadují okamžité ošetření, ještě před přivoláním lékařské první pomoci.( O jednotlivých úkonech bude pojednávat příští kapitola.) Teprve poté je třeba volat záchranou službu. Na telefonním čísle 155 (voláte zdarma i z mobilního telefonu) ohlaste jasně a stručně:

Místo nehody – silnice, ulice nebo nějaký výrazný orientační bod
Druh nehody – srážka, převrácené auto, zaklínění vozidel, nemožnost někoho vyprostit z vozu
Počet postižených – alespoň přibližně
Závažnost potižení – jmenovat nejzávažnější
Telefonní číslo, ze kterého voláte – nejen pro ověření, někdy je nutné pro bližší určení místa

Nemusíte dodržovat pořadí, pouze poskytněte zde vyjmenované informace. Samozřejmě se může stát, že jste příliš rozrušeni nebo v šoku, v tom případě se vás bude ptát sám operátor. Stačí zavolat pouze jedno číslo, není třeba volat policii či hasiče - na základě vašich informací je uvědomí operátor rychlé zdravotnické pomoci . I z těchto důvodů je nutné podat co nejobjektivnější informace. Je také možné bezplatně volat na tísňové volání 112, postup je stejný.

Příště: Ošetření postižených bezprostředně ohrožených na životě .

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 3 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků