První pomoc: Bezvědomí

Zranění v bezvědomí obvykle bezvládně leží a nereagují na podněty, někteří mohou mít křeče nebo mohou být neklidní.
První pomoc: Bezvědomí
Zjistíte-li bezvědomí, urychleně vyšlete někoho volat záchrannou pomoc. Pokud jste sami, proveďte nejprve život zachraňující úkony, a teprve poté volejte sanitku.

V hlubokém bezvědomí chybí obranné reflexy včetně kašle, proto je nutné nejprve uvolnit dýchací cesty. Postiženého uložíte do polohy vleže na zádech, opatrně přitom přidržujete hlavu, abyste předešli dalšímu poškození a zakloníte mu ji. Klepněte pro větší obrázekNejlépe to uděláte tak, že zraněnému podložíte jednu ruku pod šíji a druhou zlehka tlačíte na jeho čelo. Někdy už samotný záklon hlavy stačí k obnovení dýchání, někdy je ještě nutné vyčistit dutinu ústní.

Když ani potom nezačne postižený dýchat, je nutné přistoupit k umělému dýchání: při zakloněné hlavě zmáčkněte nos zraněného, hluboce se nadechněte a obemkněte svými ústy ústa ošetřovaného, pak silně vydechněte a celé to opakujte každých 5 vteřin. Po každém vydechnutí oddalte svá ústa a nechte zraněného vydechnout vzduch z plic.

Pokud ošetřujete malé dítě, postupujte stejně, jenom svými ústy obemkněte ústa i Klepněte pro větší obrázeknos dítěte a opakujte častěji, asi každé 2-3 sekundy. Pro dýchání z úst do úst můžete také použít speciální roušku, kterou koupíte v lékárně nebo ve zdravotnických potřebách a raději ji vozte s sebou v autolékárničce.

Každému postiženému v bezvědomí je nutné kromě dýchání zkontrolovat i tep. Nejvhodnějším místem k pohmatu jsou krční tepny, které nahmatáte tak, že položíte dva prsty na ohryzek zraněného a pak posunete prsty do prohlubně na straně krku. Necítíte-li tep Klepněte pro větší obrázekna jedné straně vyzkoušejte ještě druhou stranu. Jestliže tep necítíte ani potom, je nutné přistoupit k nepřímé srdeční masáži.

Nejprve musíte nahmatat správné místo pro masáž: vyhmatejte konec hrudní kosti (kost uprostřed hrudníku) a hranu dlaně položte asi o 4 cm výš rovnoběžně s hrudní kostí. Na první ruku položte druhou. Prsty se nesmí dotýkat hrudníku, masírujte pouze koncem dlaní, paže nepokrčujte a k masáži využívejte váhu svého těla. Postižený musí ležet na pevné podložce. Aby byla masáž účinná musí být prováděna dostatečně silně. 

Pokud provádíte nepřímou srdeční masáž musíte ji kombinovat s dýcháním z úst do úst. Ve dvojici jeden ze zachránců provádí masáž a druhý umělé dýchání, na jeden vdech pak 5 krát stlačíte hrudník. Jestliže provádíte první pomoc sami, pak 15 krát stiskněte hrudník a 2 krát vydechněte do plic ošetřovaného. V obou případech tisněte hrudník asi 100 krát za minutu.

U malých dětí se nepřímá srdeční masáž provádí pouze dvěma prsty a pochopitelně s menší razancí.

Před začátkem masáže se můžete pokusit srdce ‚nastartovat‘ silnějším úderem do levé strany hrudníku. Někdy se srdce samo rozběhne bez další masáže, ale může zde snadněji dojít k poranění nebo dokonce zlomení žeber.

V oživování vždy pokračujte až do chvíle obnovení základních funkcí nebo až do příjezdu záchranné služby.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 42 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 67 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků