První pomoc: Bezvědomí

Zranění v bezvědomí obvykle bezvládně leží a nereagují na podněty, někteří mohou mít křeče nebo mohou být neklidní.
První pomoc: Bezvědomí
Zjistíte-li bezvědomí, urychleně vyšlete někoho volat záchrannou pomoc. Pokud jste sami, proveďte nejprve život zachraňující úkony, a teprve poté volejte sanitku.

V hlubokém bezvědomí chybí obranné reflexy včetně kašle, proto je nutné nejprve uvolnit dýchací cesty. Postiženého uložíte do polohy vleže na zádech, opatrně přitom přidržujete hlavu, abyste předešli dalšímu poškození a zakloníte mu ji. Klepněte pro větší obrázekNejlépe to uděláte tak, že zraněnému podložíte jednu ruku pod šíji a druhou zlehka tlačíte na jeho čelo. Někdy už samotný záklon hlavy stačí k obnovení dýchání, někdy je ještě nutné vyčistit dutinu ústní.

Když ani potom nezačne postižený dýchat, je nutné přistoupit k umělému dýchání: při zakloněné hlavě zmáčkněte nos zraněného, hluboce se nadechněte a obemkněte svými ústy ústa ošetřovaného, pak silně vydechněte a celé to opakujte každých 5 vteřin. Po každém vydechnutí oddalte svá ústa a nechte zraněného vydechnout vzduch z plic.

Pokud ošetřujete malé dítě, postupujte stejně, jenom svými ústy obemkněte ústa i Klepněte pro větší obrázeknos dítěte a opakujte častěji, asi každé 2-3 sekundy. Pro dýchání z úst do úst můžete také použít speciální roušku, kterou koupíte v lékárně nebo ve zdravotnických potřebách a raději ji vozte s sebou v autolékárničce.

Každému postiženému v bezvědomí je nutné kromě dýchání zkontrolovat i tep. Nejvhodnějším místem k pohmatu jsou krční tepny, které nahmatáte tak, že položíte dva prsty na ohryzek zraněného a pak posunete prsty do prohlubně na straně krku. Necítíte-li tep Klepněte pro větší obrázekna jedné straně vyzkoušejte ještě druhou stranu. Jestliže tep necítíte ani potom, je nutné přistoupit k nepřímé srdeční masáži.

Nejprve musíte nahmatat správné místo pro masáž: vyhmatejte konec hrudní kosti (kost uprostřed hrudníku) a hranu dlaně položte asi o 4 cm výš rovnoběžně s hrudní kostí. Na první ruku položte druhou. Prsty se nesmí dotýkat hrudníku, masírujte pouze koncem dlaní, paže nepokrčujte a k masáži využívejte váhu svého těla. Postižený musí ležet na pevné podložce. Aby byla masáž účinná musí být prováděna dostatečně silně. 

Pokud provádíte nepřímou srdeční masáž musíte ji kombinovat s dýcháním z úst do úst. Ve dvojici jeden ze zachránců provádí masáž a druhý umělé dýchání, na jeden vdech pak 5 krát stlačíte hrudník. Jestliže provádíte první pomoc sami, pak 15 krát stiskněte hrudník a 2 krát vydechněte do plic ošetřovaného. V obou případech tisněte hrudník asi 100 krát za minutu.

U malých dětí se nepřímá srdeční masáž provádí pouze dvěma prsty a pochopitelně s menší razancí.

Před začátkem masáže se můžete pokusit srdce ‚nastartovat‘ silnějším úderem do levé strany hrudníku. Někdy se srdce samo rozběhne bez další masáže, ale může zde snadněji dojít k poranění nebo dokonce zlomení žeber.

V oživování vždy pokračujte až do chvíle obnovení základních funkcí nebo až do příjezdu záchranné služby.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků