První elektrický muscle car Dodge se podbízí více, než je hezké. Falešný je přesně tam, kde čekáte

Výkonné modely Dodge mají silnou fanouškovskou základnu. Automobilka se musí hodně snažit, aby si ji novým elektrickým muscle carem proti sobě nepoštvala. Vsadila proto na osvědčené hodnoty.

Vzhledem k oblibě klasických muscle cars má Dodge jedinou možnost, jak nadšencům prezentovat elektrického pokračovatele rodu. Není proto překvapením, že použil design inspirovaný začátkem šedesátých let a snad všechna označení spojená s výkonem a závodní historií.

Aby byl Dodge Charger Daytona SRT přijat s větší grácií, zatraktivnila automobilka elektrický pohon pořádnou dávkou výkonu. Pohonné ústrojí nesoucí označení Banshee zastiňuje současnou řadu Hemi, Hellcat i Redeye. Přesný výkon není znám, pouze víme, že se jedná o 800V platformu s pohonem všech kol.

Navzdory bezemisnímu pohonu nám Dodge sliboval, že novinka bude znít jako pravý muscle car. I když je to trochu faleš, vůz bude vybaven systémem Fratzonic Chambered Exhaust. Půjde o zesilovač s rezonátorem produkujícím řev o hlasitosti 126 db, jak to umí modely SRT Hellcat. Soustava má i speciální režim spojený s převodovkou eRupt.

Ta je další novinkou konceptu. Vícerychlostní skříň s elektromechanickým řazením má řidiče více zapojit do dění, jak je tomu u klasických vozů. Navíc je vybavena navýšením výkonu PowerShot pro maximální zrychlení.  

Design vozu vychází z modelové řady Charger Daytona ze začátku šedesátých let. Z této periody pochází nyní reinkarnovaný znak Fratzog na přídi. Celkové proporce rovněž připomínají autíčko Muscle Tone od HotWheels. Dominantou přídě je široká maska R-Wing lemovaná světelným pásem. Díky speciálnímu tvarování funguje zároveň jako spoiler a dodává vozu přítlak.

Interiér se však nese v čistě moderním duchu. Plně digitální prostředí s minimem tlačítek vytváří 16palcový přístrojový štít a 12,3 palce velká obrazovka multimediálního zařízení. Nechybí ani head-up displej nebo volant s plochou horní i spodní částí. Zajímavostí je pás náladového osvětlení táhnoucí se kolem předních cestujících. Čtyřmístné uspořádání nabídne plnohodnotná anatomická sedadla s karbonovým dekorem. Zadní si ponechávají možnost sklopení. Příjemnou atmosféru navozuje prosklená střecha.

Do jaké míry je koncept realitou, ví jen Dodge. Nový muscle car je očekáván jako model pro rok 2024, ale nic není definitivně potvrzené.

Dodge

Americká automobilka Dodge byla založená v roce 1900 coby dodavatel dílů pro jiné výrobce. Vlastní vozy vyrábí od roku 1915. V roce 1928 se Dodge stal součástí skupiny Chrysler, od roku 2021 je součástí skupiny Stellantis. Známá je samostatná značka nákladních automobilů RAM.

Dodge Charger • Dodge Challenger • Dodge Durango • Dodge Journey

Diskuze (6) Další článek: Autosalon Ženeva 2023 nakonec nebude! Je to již počtvrté v řadě, příští rok se odehraje pouze druhá část v Kataru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,