První dojmy: Land Rover Discovery 4 2012

Dalším z dílny Jaguar Land Rover, kdo dostal pro nadcházející modelový rok facelift, je Discovery 4. Zjistili jsme, co se u něj změnilo.
Seznam kapitol
  1. What´s new?, Land Rover veliký, Uvnitř dvě důležité změny
  2. SDV6: pár koní k dobru, nižší emise, Do České republiky ideál, Technické údaje
  3. Kompletní fotogalerie

Land Rover Discovery je model, který se z nějakého neznámého důvodu těší speciálně v České republice velké oblibě. Zatímco například v Rakousku „frčí“ Freelander, obyvatelé naší země krásné si rádi připlatí za větší auto. Ani samotné vedení Land Roveru neví, čím to přesně je, ale rozhodně se nezlobí.

O to více nás mrzí, že se tento model dlouhou dobu nedostal z nejrůznějších důvodů do našeho redakčního testu. Naštěstí se nám naskytla možnost krátkého svezení s Discovery modelového roku 2012. Vzhledem k tomu, že jsme vás lidově řečeno ošidili o klasickou recenzi, pokusím se o trochu podrobnější popis, abych vám ji alespoň částečně vynahradil.

Test Land Rover Discovery TDV6: klasik

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

What´s new?

Ale pěkně popořádku. Nejdůležitější v tuto chvíli je samotný fakt, že Discovery, spolu se svým sourozencem Range Rover Sport, prošlo faceliftem. Co všechno modernizace přinesla? Na designu nic nového nehledejte, ten zůstal nezměněn, a když se podíváte na náš poslední test Land Roveru Discovery z roku 2007, určitě si všimnete toho, že ani čtyři roky staré auto se od toho současného nejnovějšího liší pouze v detailech. Designéři dostali přísný zákaz cokoliv dělat a u těchto aut je to tak maximálně v pořádku.

Inovovala se především technika. Nabídka v ČR zahrnuje pouze verze s motorizacemi TDV6 nebo SDV6, tedy s naftovými šestiválci (vybrané trhy mají také Discovery 5.0 V8). První jmenovaný nabídne maximální výkon 211 koní (je to mimochodem ten stejný motor, který díky faceliftu ukončil své působení v Jaguaru XF), silnější varianta poskytne nanejvýš 256 k. Právě nárůst výkonu u SDV6 je jednou z důležitých novinek pro nový modelový rok. Přesně řečeno byl výkon zvýšen o 11 koní. V případě slabší motorizace TDV6 automobilka snížila o 20 g produkci emisí CO2, jinak vše zůstalo při starém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovšem absolutně největší změnou je příchod osmistupňové automatické převodovky ZF. Tu už minulý rok dostal Range Rover (spolu s naftovým osmiválcem) a pro nový modelový rok obdrží stejnou převodovku také Range Rover Sport. Nová převodovka znamená také nový (samozřejmě otočný) volič jízdních režimů a možnost řazení pádly pod volantem.

Další inovace už jsou spíše detailního charakteru. Všechny výbavy mají například USB vstup nebo možnost připojení iPodu, zadní cestující mohou dostat svůj zábavní systém, přepracována byla také navigace a v nabídce se objevily dvě sady nově tvarovaných disků.

Land Rover veliký

I když to z fotografií nemusí být úplně patrné, Land Rover Discovery je opravdu pořádně velký automobil. Na délku měří 4829 mm, vysoký je 1887 mm a šířka se pohybuje kolem hodnoty dvou metrů. Je zajímavé, že za volantem takhle obrovského auta velice často uvidíte ženy. Tenhle fakt je sice zajímavý, ale není nepochopitelný. Stačí si sednout dovnitř. Posádka je hodně vysoko nad silnicí, řidič má patřičný přehled nad okolním provozem a před sebou obří rovnou kapotu. Pocit bezpečí, jaký Discovery dává, je enormní. Něco podobného jsem zažil snad jen v Toyotě Land Cruiser. Nakolik je pocit nezničitelnosti falešný (větší hmotnost = větší setrvačné síly atd.), to je téma na samostatnou debatu. Důležité je, že tenhle pocit bezpečí je nepochybně hlavním důvodem, proč některé ženy tolik používají Discovery pro přepravu dětí ze satelitního městečka do škol a zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Interiér Discovery samozřejmě odpovídá vnějším rozměrům a také tomu, jak jednoduše je karoserie tvarovaná. Zapomeňte na nějaká omezení kvůli tomu, že se střecha tak či onak efektně svažuje. Sice pro někoho bude Discovery krabice, ale dovnitř naložíte úplně všechno. Pravdou je, že by na zadních sedadlech mohlo být o něco více místa (vzhledem k tomu jak je vůz velký), ale trpět určitě nikdo nebude. Překvapení se pak koná ve třetí řadě sedadel. Také zde se dá relativně pohodlně cestovat a to nemusíte být žádní trpaslíci. V případě použití šestého a sedmého místa zbyde v zavazadelníku objem 280 l. Pokud naopak sklopíte všechno, co můžete, máte k dispozici prostor o objemu zhruba dva a půl krychlového metru.

Uvnitř dvě důležité změny

Novinky, které facelift přinesl do interiéru, přehlédnete celkem snadno. Podobně jako vnější design, také vnitřek zůstává pořád prakticky stejný. Provedení modelového roku 2012 dostalo konečně trochu lepší displej palubního počítače (ten předchozí vypadal fakt hrozně). Na barevné verze známé třeba už i z Hyundaiů si ale stále musíme nechat zajít chuť.

Druhou výraznější novinkou je už zmíněný příchod nové převodovky, která na místo původní páky přinesla otočný ovladač. Zřejmě aby si řidič nepletl volič jízdních režimů převodovky s ovladačem systému Terrain Response, byl středový tunel trochu přepracován. Systém Terrain Response se nově ovládá tlačítky (na místo kruhového ovladače). Vše ostatní zůstalo beze změny, což platí také o přepracovaném multimediálním systému s navigací. Ten sice umí hlasové ovládání nebo Bluetooth, ale pořád je pomalý a hlavně stejně nepřehledný.

Klepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. What´s new?, Land Rover veliký, Uvnitř dvě důležité změny
  2. SDV6: pár koní k dobru, nižší emise, Do České republiky ideál, Technické údaje
  3. Kompletní fotogalerie
TEST: S Mitsubishi L200 jsme postavili lesní posed. Ale hodí se i na výlety?

Mitsubishi L200 Invite+ a Instyle

Nové Mitsubishi L200 je skvělé auto na práci. Jak si ale povede jako auto pro každý den?

25.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 3 příspěvky
Hybridní Fiaty 500 a Panda mají motor z použitých plechovek. Jak s ním jezdí?

Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid

Opačný přístup než Peugeot se rozhodl aplikovat Fiat. Prostým označením hybrid označuje své dva modely 500 a Panda s mild hybridním ústrojím.

24.  2.  2020 | Svět motorů | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

20.  2.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků