První "česká" jízda se Škodou Kodiaq. Vzali jsme ji pod Medvědí horu

Kodiaq je vozem, který má Škodovce pomoci získat další skupinu relativně bohatších zákazníků. Mezi prvními redakcemi v Česku jsme měli možnost otestovat vůz na tuzemských silnicích.

Nové velké SUV s okřídleným šípem na kapotě dostalo jméno podle aljašského medvěda kodiaka. Abychom byli styloví a dovezli vůz tam, kde by se měl cítit dobře, vypravili jsme se s ním při první tuzemské testovací jízdě na Šumavu k Medvědí hoře.

Tento výlet znamenal po cestě tam a zpět bezmála pětistovku testovacích kilometrů. Jeli jsme jak po městských vozovkách, dálnicích, silnicích prvních tříd a desítky kilometrů absolvovali rovněž po klikatých okreskách v členitém horském terénu v okolí přehradní nádrže Lipno.

Právě kousek od její hráze se totiž hora nachází. Lépe řečeno, jedno ze dvou šumavských míst toho jména. To druhé, 1227 vysoký kopec, leží v Modravských slatích. Přírodní památka Medvědí hora je o tři sta metrů nižší a na jejím svahu se nachází zbytek přírodního suťového lesa, tedy prostředí, které kdysi zřejmě docela dobře vyhovovalo šumavským medvědům. Tam se samozřejmě autem nesmí, takže jsme se pohybovali pouze v okolí zdejší nádherně zrenovované myslivny. Přestože panovalo skutečné zimní počasí s teplotou mínus čtyři stupně Celsia, nenarazili jsme na žádné místo, kde bychom museli volit režim off road.

Nová Škoda Kodiaq: Vše, co zatím víme o novém SUV značky Škoda

Nová Škoda Kodiaq: Vše, co zatím víme o novém SUV značky Škoda

Dlouhou cestu k hoře jsme ale volili proto, abychom poznali chování vozu na silnicích. Protože SUV, přestože mají zabudovaný pohon všech kol (což byl případ i našeho testovaného exempláře), jsou přece jen daleko více stavěná pro jízdu po asfaltu.

Začněme tou horší zprávou. Kodiaq je v nájezdech do zatáček citelně nedotáčivý. Určitě to platí naší verzi, což byla nejsilnější dieselová motorizace 2,0 TDI s maximálním výkonem 140 kW a sedmistupňovou převodovkou DSG. Mimochodem, s naší výbavou Style toto auto stojí momentálně na vrcholu cenového žebříčku a zájemce o něj musí připravit minimálně 950 900 Kč. Nebo více než milion, pokud si do něho nechá zabudovat výbavu obsaženou v nabízených paketech. To byl i náš případ, takže jsme uvnitř auta mimo jiné našli sedačky potažené kůží a alcantarou, volič jízdních režimů, parkovací asistent, sadu bezpečnostních asistenčních systémů, čidlo pro otevírání a zavírání pátých dveří pomocí nohy pod nárazníkem či třízónovou klimatizaci.

Devět důležitých zpráv po prvním svezení se Škodou Kodiaq

Devět důležitých zpráv po prvním svezení se Škodou Kodiaq

Tato bohatá výbava, a samozřejmě výkonný motor pod kapotou samozřejmě navyšují hmotnost vozu, takže lze předpokládat, že verze s malým benzinovým motorem se bude chovat poněkud jinak.

Adaptivní podvozek funguje

Na rozdíl od vůbec prvního svezení, které jsme s touto nejnovější škodovkou absolvovali na ostrově Mallorca, nám ale tentokrát nepřipadlo, že by se vůz v obloucích nějak dramaticky nakláněl. Faktem ale je, že na trase nebylo zdaleka tolik "utažených" zatáček jako na pobřeží španělského ostrova.

Na nerovných površích silnic jsme tentokrát neváhali přepnout volič jízdních režimů do "komfortu". Na rozdíl od prvních superbů totiž pérování kodiaqu sice (v porovnání s režimy sport nebo normal) změkne, ale z vozu se pak nestane koráb na vlnách neschopný rychlejších změn směru.

Nadšeni jsme byli z ergonomie. Na řidiče se v kodiaqu evidentně myslelo. Tak třeba středový tunel je sice ohraničený jakýmsi madlem, ale jeho sklon, oblá hrana a použitý měkčený materiál nezpůsobí otlačeniny na pravém koleni. Na nová tlačítka pod displejem (pro ovládání klimatizace, parkovacího asistenta a dalších funkcí) je vidět a snadno se dosáhne.

Škoda Kodiaq má kompletní ceník. Ve všech výbavách se vejde pod milion

Škoda Kodiaq má kompletní ceník. Ve všech výbavách se vejde pod milion

Potěšil nás klasický tvar volantu. Naopak páčky pro manuální řazení na volantu bychom rádi měli o něco větší.

Příjemné je, že v pošmourném prosincovém dni nekazily výhled ven drátky ve vyhřívaném skle. Tato funkce ve voze je, ale roli drátků převzala speciální průhledná fólie.

Špičkově prostorný

Při manévrování u hájovny se nám hodily i čtyři kamery, které poskytují obraz o okolí vozu z ptačí perspektivy. Displej má skvělé rozlišení a za denního světla se nám líbila také kvalita obrazu ze zadní kamery.

Přestože celou cestu byl ve voze pouze řidič, zajímalo nás také, jak by se cestovalo lidem vzadu. Při jedné ze zastávek si tedy redaktor vysoký 186 přesedl na zadní lavici, když předtím sedačku řidiče ponechal v pozici, jaká byla při řízení. Výsledkem byla čtyřcentimetrová rezerva nad hlavou (ve voze bez střešního okna by byla určitě ještě větší) a deseticentimetrový prostor před koleny. Kdyby na zadní straně opěradel předních sedaček nebyly sklopné stolky, mohly by se připočítat další asi tři centimetry.

Budoucnost Škody Kodiaq: Víme, kdy dorazí další deriváty! Bude i RS?

Budoucnost Škody Kodiaq: Víme, kdy dorazí další deriváty! Bude i RS?

I v případě převážení takto velkých dospělých vzadu tedy lze obě části zadní lavice v kolejničkách posunout o něco dopředu, a tím zvětšit zavazadlový prostor.

Během cesty, která vedla na po trase  Praha - Benešov - České Budějovice - Český Krumlov - Lipno nad Vltavou - Schwarzenberg am Böhmerwald - Strakonice - Praha, jsme samozřejmě měřili spotřebu. Nakonec ukázal palubní počítač v cíli rovných sedm litrů.

Nejvíce překvapeni jsme byli při popojíždění po Českých Budějovicích. Zde, v klasickém městském režimu, zasvítila na displeji průměrná hodnota 6,3 litru.

Pohodová jízda po okreskách znamenala průměrný úbytek 6,2 litru každých sto kilometrů. Dálniční úseky na trase při dodržování maximální povolené stotřicítky, jsme absolvovali se spotřebou 7,1 litru.

V následující galerii se můžete podívat, kde jsme všude s kodiaqem během jednodenního výletu byli, a co nás v něm zaujalo:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Minitest Renault Captur 1.3 TCe: 1,333 stříbrných stříkaček na rozloučenou

Renault Captur 1.3 TCe (minitest)

Crossover Renault Captur se již brzy dočká nové generace. Stihli jsme se proto rozloučit s tou současnou, která nám připomněla, proč je tento malý nezmar tak populární.

včera | Vladimír Kadera | 30 příspěvků
S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

19.  9.  2019 | Jan Mička | 16 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků