Proton chystá nové modely a vlastní výrobu motorů

Malajská automobilka Proton v uplynulých dnech oficiálně ohlásila, že do příštího roku hodlá přijít s celou řadou nových modelů a chystá i expanzi na vícero zahraničních trhů. Kromě toho se automobilka chystá i na výrobu svých vlastních agregátů a v současností hladá vhodné zahraniční partnery s potřebným know-how. Až doteď byly tyto vozy poháněny motory Mitsubishi, to se však má již v brzké době změnit.

Co se týče nových modelů, automobilka nabídne samozřejmě cenově dostupný vůz kategorie sub-compact a také o něco větší sedan. Vrcholem novinek roku 2009 má být vůz kategorie MPV. V tomto případě půjde o prvotinu a výsledek jistě vzbudí dostatek pozornosti a především spustí lavinu různých srovnávaní s evropskými či japonskými MPV. Automobilka má v současnosti díky tamní vládě dominantní místo na domáckém trhu, ale navzdory tomu plánuje další expanzi. Za důležitý trh považuje Indii, kde se poptávka po malých městských vozech zvyšuje.
 
V oblasti výroby vlastních motorů vstupuje automobilka takřka opět do neznámých vod. Poprvé totiž plánuje výrobu menších dieselových agregátů, vedle nich samozřejmě nebudou chybět i motory zážehové, ovšem na úspěch vznětových motorů se představitelé automobilky spoléhají víc. 
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků