Prosím, poutejte se i ve městě

Včera podvečer jsem se náhodou nachomýtl k poměrně vážné dopravní nehodě. Řidič bílé Fabie nedal přednost modrému Volkswagenu Passat a výsledkem byl čelní náraz Passatu do A-sloupku Škodovky. Obě auta jsou na odpis, cestujícím se ale naštěstí nic vážného nestalo a jen jeden z řidičů si při nehodě lehce pochroumal ruku.

Poměrně tuctová nehoda, řeknete se, jenže stala se v hustě obydlené části města. Když pominu fakt, že odmrštěná Škodovka přistála v místech, kde si nezřídka hrají děti nebo chodí maminky s kočárkem, je na celé věci alarmující především to, jak vážné následky může mít nehoda v malé rychlosti. V hustém odpoledním provozu mohl Passat jet sotva 50 a Fabia se sunula částečně jeho směrem.

Když se podíváte kolem sebe, zjistíte, že nemalá část řidičů ve městě vůbec nepoužívá bezpečnostní pásy. Vysvětlení bývá většinou stejné: Při jízdě městskými rychlostmi přece nehrozí žádné nebezpečí, jakmile vyjedu za město, připoutám se. Na tomto případě je jasně vidět, jak velký omyl to je. Kdyby řidič Passatu nebyl připoutaný, místo ovázané ruky jej mohli vézt do nemocnice s obvazem na hlavě. A kdo ví, co by mu provedl vystřelený airbag... Přitom ve městě se může stát i vážnější nehoda.

Nechci zde planě morazilovat, ale zkuste se před každou sebekratší jízdou ujistit, že jste připoutaní. Možná si myslíte, že tím vystavujete riziku jen sami sebe, ale i to je omyl. Vaše zranění hraje bude hrát důležitou roli při určení výše trestu pro viníka. Kdyby řidič Passatu nepoužil bezpečnostní pásy, snadno by se mohlo stát, že by skončil v nemocnici s týdenní pracovní neschopností. Kdyby soudní znalec neodhalil, že nebyl připoutaný, byl by druhý řidič jako viník nehody, místo pravděpodobné pokuty ve správním řízení, trestně stíhán za ublížení na zdraví. Nesl by tak odpovědnost nejen za nedbalost svou, ale i vaši. Kdyby se vám stalo něco horšího, můžete kromě svého života zničit také život někoho dalšího. Přehlédnout auto na hlavní je jistě trestuhodné, nevěnovat pár sekund připoutání se před jízdou je ale ještě trestuhodnější...

  

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků