Prodeje nových vozů v Evropě mírně poklesly

Přes dobré počasí hlásí evropští prodejci nových osobních vozů mírný propad v prodejích. Za první pololetí se prodalo 8,51 mil. nových osobních vozů, což představuje pokles o 0,2 procenta. Propad byl zaznamenán hlavně v první polovině půlroku a např. za červen již prodejci hlásí nárůst prodejů o 0,7 procenta na 1,54 mil. nových vozů.

V patnáctce bývalých zemí EU se pak prodalo za první pololetí 7,7 mil. nových vozů, což představuje propad o 1,3 procenta. V nových členských zemích se naopak prodalo 575 tis. nových vozů, což představuje nárůst o solidních 14,8 procent.

Vůbec největší propad zaznamenal Island, kde poklesly prodeje o 22,7 procenta. Druhé místo obsadilo Maďarsko s poklesem o 11,5 procenta a třetí místo mezi propadlíky obsadilo Finsko s poklesem o 10,3 procenta.

Naopak největšího růstu dosáhla Litva s nárůstem o 52,3 procenta, druhý tahoun je pak Estonsko s nárůstem 34,7 procenta a třetím úspěšným je Lotyšsko s nárůstem o 33,7 procenta.

Koncernům i nadále vévodí Volkswagen, který prodal 1,5 mil. nových osobních vozů. To sice představuje mírný propad (o 0,4 procenta), ale i tak to stačí na pohodlné vítězství. Druhé místo obsadil koncern PSA Group s prodejem 1,07 mil. vozů a třetí je pak Ford Group s prodejem 862 000 vozů.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků