Prodej aut se v ČR drasticky propadl. Hyundai nebo SsangYong však mohou slavit

Očekávanou situaci na trhu nových aut kvůli opatřením proti koronaviru jen dokazují čísla prodejů za letošní čtvrtletí.

Propad o 53 % na celkem 10.679 vozů. Takto vypadá statistika prodejů nových osobních aut v ČR z důvodu pandemie koronaviru, zavedených opatření a celkově nižší poptávky. Čísla vyplývají z údajů Svazu dovozců automobilů, které rovněž ukazují, že za čtyři měsíce klesl trh o 26,3 % (na 60.873 vozů).

Ostrý Hyundai i20 N v prvním videu. Hot-hatch zní skvěle! V hledáčku má Polo GTI

Ostrý Hyundai i20 N v prvním videu. Hot-hatch zní skvěle! V hledáčku má Polo GTI

I přes nařízené uzavření autosalonů, které pominulo teprve 20. dubna, se však najdou i značky, u nichž lze vidět i během současné situace růst v prodejích. Úpadek se týká všech segmentů a provedení vozidel, avšak s výjimkou elektromobilů a hybridů, jejichž registrace kvůli tlaku na automobilky prostřednictvím zpřísněných emisních limitů meziročně vzrostly. Informace přinesla ČTK.

Zajímavé srovnání nabízí rivalové Škoda a Hyundai. Mladoboleslavská automobilka sice drží první místo v prodejích, v období mezi lednem a dubnem však zažila pokles o 17 % na 23.628 aut. Zato Hyundai na druhém místě rostl o 6 % na 5398 prodaných vozů. Volkswagen drží třetí místo s poklesem o 30 % na 5267 aut.

Škodě klesly tržby a nestíhá vyřizovat objednávky. Pandemie má jasný dopad

Škodě klesly tržby a nestíhá vyřizovat objednávky. Pandemie má jasný dopad

Právě v oblasti elektromobilů pak Škoda definitivně vede s 534 vozy prodanými za první čtvrtletí, kdežto Hyundai si ve stejném období připsal 166 prodejů. U Škody nicméně drtivá většina všech prodaných vozů (84,34 %) míří do firemních flotil, zatímco u Hyundaie je poměr zákazníků mezi firmami (51,82 %) a soukromníky (48.18 %) poměrně vyrovnaný.  

Hyundai pak nebyl jedinou značkou, která na trhu Česka během rozmachu pandemie zaznamenala prodejní růst. Dařilo se taky Tesle, SsangYongu, DS nebo Ferrari. Mezi nejprodávanějšími osobními vozy ale najdete pořád klasické stálice – Škodu Octavia, Fabia, Scala, Karoq a Hyundai i30.

Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

včera | Petr Schnagl | 62 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 50 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 76 příspěvků