Prodej aut se spalovacími motory prý dosáhl vrcholu. Zde jsou důvody

Automobilky se plně adaptují na budoucnost bez emisí a masivně investují do vývoje alternativních pohonů. Spalovací motory v tomto průmyslu stále hrají první housle, otázkou však zůstává, na jak dlouho.

Magazín Financial Times po rozhovorech s řadou specialistů vydal zajímavou zprávu. Podle některých expertů totiž dosáhly prodeje vozů se spalovacími motory v loňském roce vrcholu, a je tak možné, že jejich zastoupení začne v následujících letech upadat.

Renault Twingo končí na českém trhu. Po pětadvaceti letech!

Renault Twingo končí na českém trhu. Po pětadvaceti letech!

Na základě celosvětových dat ze září 2018 jsme i s přihlédnutím k očekávaným statistikám za listopad a prosinec dosáhli vrcholu prodeje automobilů se spalovacími motory“, prozradil analytik Felipe Munoz magazínu Financial Times. To se ale neslučuje s analýzou z počátku minulého roku. V té se zase tvrdilo, že tento pomyslný vrchol nastane až v roce 2022.

Nechvalně známé Bugatti Veyron je na prodej. Stojí jen pár milionů, ale je na kusy

Nechvalně známé Bugatti Veyron je na prodej. Stojí jen pár milionů, ale je na kusy

Příčinou je prý kombinace faktorů, mezi něž patří například Brexit, obchodní válka mezi Čínou a Amerikou a čím dál přísnější emisní normy v Evropě. „Když se podíváte na prodeje od léta 2018, uvidíte, že čísla na důležitých trzích postupně klesají“, prozradil Axel Schmidt ze společnosti Accenture. I podle něj v následujících letech prodeje aut se spalovacími motory již nadále neporostou.

Příčinou je i rostoucí poptávka po elektromobilech. Ty čeká v tomto roce revoluce v podobě nové vlny dostupných modelů, mezi které se řadí i rodina I.D. od Volkswagenu. Nadšenci do ekologie samozřejmě jásají, zastánci fosilních paliv nikoli.

V Česku dnes koupíte nové auto se zárukou už za 170.000 Kč. Co od něj čekat?

V Česku dnes koupíte nové auto se zárukou už za 170.000 Kč. Co od něj čekat?

V příštím roce čeká trh s elektromobily až trojnásobný nárůst. Jejich podíl na trhu by tak dělal už 1,6 procenta. V roce 2016 byla doprava hlavním zdrojem skleníkových plynů v USA. Experti věří, že s rostoucím podílem elektromobilů by se mohlo výrazně přispět ke zlepšení klimatu.

Minitest VW Amarok 3.0 TDI V6 4Motion Aventura: Všech pick-upů král

VW Amarok 3.0 TDI/190 kW 4M (minitest)

Volkswagen, nikoli bez souvislosti s novým emisním měřícím cyklem WLPT, pozměnil motorovou nabídku svého již deset let sloužícího pick-upu Amarok, který nyní nabízí v podstatě jediný motor. Nebojte se, jsou to dobré zprávy.

21.  3.  2019 | Petr Schnagl | 46 příspěvků
Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

19.  3.  2019 | Miro Mihálik | 13 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 37 příspěvků