Proč začíná být nafta dražší než benzín

Server iDnes publikoval rozhovor s Václavem Loulou ze společnosti Benzina. Ten předpokládá, že nafta bude do konce roku dražší než benzín v celé zemi; v současné době je stále u většiny čerpacích stanic benzín nepatrně dražší. Levnější naftu mají zatím jen ve velkých městěch. Důvod je dle jiného nejmenovaného zástupce velké sítě čerpacích stanic prostý: hypermarkety na okrajích velkých měst se orientují na prodej benzínu, nafta je zde pouze doplňkový sortiment. K obchodním domům totiž nejezdí kamiony a nákladní auta a konkurenční boj v případě cen benzínu je daleko větší a ceny v důsledku nižší. nelze se proto divit, když benzín koupíte někde i za 23 korun.

Tip: Další informace o vývoji cen benzínu a nafty najdete ve starší bleskovce.

Nákupní ceny nafty jsou v posledních letech vyšší než nákupní ceny benzínu, říká Loula. Ovšem do loňského roku byla výsledná cena nafty nižší díky výraznějšímu rozdílu ve spotřební dani; ten byl 2,70 Kč, nyní je to ale jen 1,90 Kč. Pokud čerpací stanice započítají do ceny produktů spotřební daň, je litr nafty (u Benziny) dražší o 70 haléřů. Pak už záleží na tom, jak se s tím čerpací stanice vyrovnají. V zimním období je nafta drahá rovněž proto, že se používá k topení a je po ní dražší poptávka. Na konci zimy by proto cena benzínu měla být opět vyšší než cena nafty.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků