Proč začíná být nafta dražší než benzín

Server iDnes publikoval rozhovor s Václavem Loulou ze společnosti Benzina. Ten předpokládá, že nafta bude do konce roku dražší než benzín v celé zemi; v současné době je stále u většiny čerpacích stanic benzín nepatrně dražší. Levnější naftu mají zatím jen ve velkých městěch. Důvod je dle jiného nejmenovaného zástupce velké sítě čerpacích stanic prostý: hypermarkety na okrajích velkých měst se orientují na prodej benzínu, nafta je zde pouze doplňkový sortiment. K obchodním domům totiž nejezdí kamiony a nákladní auta a konkurenční boj v případě cen benzínu je daleko větší a ceny v důsledku nižší. nelze se proto divit, když benzín koupíte někde i za 23 korun.

Tip: Další informace o vývoji cen benzínu a nafty najdete ve starší bleskovce.

Nákupní ceny nafty jsou v posledních letech vyšší než nákupní ceny benzínu, říká Loula. Ovšem do loňského roku byla výsledná cena nafty nižší díky výraznějšímu rozdílu ve spotřební dani; ten byl 2,70 Kč, nyní je to ale jen 1,90 Kč. Pokud čerpací stanice započítají do ceny produktů spotřební daň, je litr nafty (u Benziny) dražší o 70 haléřů. Pak už záleží na tom, jak se s tím čerpací stanice vyrovnají. V zimním období je nafta drahá rovněž proto, že se používá k topení a je po ní dražší poptávka. Na konci zimy by proto cena benzínu měla být opět vyšší než cena nafty.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků