Proč začíná být nafta dražší než benzín

Server iDnes publikoval rozhovor s Václavem Loulou ze společnosti Benzina. Ten předpokládá, že nafta bude do konce roku dražší než benzín v celé zemi; v současné době je stále u většiny čerpacích stanic benzín nepatrně dražší. Levnější naftu mají zatím jen ve velkých městěch. Důvod je dle jiného nejmenovaného zástupce velké sítě čerpacích stanic prostý: hypermarkety na okrajích velkých měst se orientují na prodej benzínu, nafta je zde pouze doplňkový sortiment. K obchodním domům totiž nejezdí kamiony a nákladní auta a konkurenční boj v případě cen benzínu je daleko větší a ceny v důsledku nižší. nelze se proto divit, když benzín koupíte někde i za 23 korun.

Tip: Další informace o vývoji cen benzínu a nafty najdete ve starší bleskovce.

Nákupní ceny nafty jsou v posledních letech vyšší než nákupní ceny benzínu, říká Loula. Ovšem do loňského roku byla výsledná cena nafty nižší díky výraznějšímu rozdílu ve spotřební dani; ten byl 2,70 Kč, nyní je to ale jen 1,90 Kč. Pokud čerpací stanice započítají do ceny produktů spotřební daň, je litr nafty (u Benziny) dražší o 70 haléřů. Pak už záleží na tom, jak se s tím čerpací stanice vyrovnají. V zimním období je nafta drahá rovněž proto, že se používá k topení a je po ní dražší poptávka. Na konci zimy by proto cena benzínu měla být opět vyšší než cena nafty.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 53 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků