Proč začíná být nafta dražší než benzín

Server iDnes publikoval rozhovor s Václavem Loulou ze společnosti Benzina. Ten předpokládá, že nafta bude do konce roku dražší než benzín v celé zemi; v současné době je stále u většiny čerpacích stanic benzín nepatrně dražší. Levnější naftu mají zatím jen ve velkých městěch. Důvod je dle jiného nejmenovaného zástupce velké sítě čerpacích stanic prostý: hypermarkety na okrajích velkých měst se orientují na prodej benzínu, nafta je zde pouze doplňkový sortiment. K obchodním domům totiž nejezdí kamiony a nákladní auta a konkurenční boj v případě cen benzínu je daleko větší a ceny v důsledku nižší. nelze se proto divit, když benzín koupíte někde i za 23 korun.

Tip: Další informace o vývoji cen benzínu a nafty najdete ve starší bleskovce.

Nákupní ceny nafty jsou v posledních letech vyšší než nákupní ceny benzínu, říká Loula. Ovšem do loňského roku byla výsledná cena nafty nižší díky výraznějšímu rozdílu ve spotřební dani; ten byl 2,70 Kč, nyní je to ale jen 1,90 Kč. Pokud čerpací stanice započítají do ceny produktů spotřební daň, je litr nafty (u Benziny) dražší o 70 haléřů. Pak už záleží na tom, jak se s tím čerpací stanice vyrovnají. V zimním období je nafta drahá rovněž proto, že se používá k topení a je po ní dražší poptávka. Na konci zimy by proto cena benzínu měla být opět vyšší než cena nafty.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 27 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků