Proč vlastně tuning?

Trochu řečnická otázka v titulku vede tak nějak k zamyšlení, kdo jsou vlastně lidé, kteří se kolem tuningu aut točí a věnují mu více či méně času i finančních prostředků. Nebo by se dala celá polemika postavit trochu jinak? Co vlastně vede tyto lidi k tomu, aby se tuningu věnovali.
Proč vlastně tuning?
Je samozřejmě těžké zkoumat něčí pohnutky a osobní důvody, které ho směrovali k tomu, aby se rozhodl upravit své vozidlo jako jedinečný exemplář. Jistě, dalo by se obecně říct, že je to většinou snaha být individuální a osobitý, ovšem k tomu stačí upravit vozidla celkem ne příliš náročným způsobem a už se odlišujete od fádní běžné série. Někteří jedinci se však přesto dále vrhají do náročných kreací nad kterými laik ( a často i odborník) zůstane s údivem stát. Ceny těchto úprav vnějšího vzhledu, včetně investovaného času pak pochopitelně hodnotu běžného vozu velmi výrazně navyšují a to často až na úroveň superluxusních limuzín. Můžete samozřejmě namítnout, že tyto extrémy jsou určené spíše pro nejrůznější presentace a výstavy na tuningových akcích, kde majitel ostatním předvede své schopnosti a vkus. Všichni pak nepochybně danou věc ocení, ovšem někteří méně zapálení vzápětí v duchu přemýšlejí, kolik měsíců dovolené by se dalo strávit za takto investované peníze na Havaji. Pravdou ovšem zůstává , že hobby je hobby a v těchto případech se na peníze a vynaložený čas nehledí.

Pokud by měla tato úvaha pokračovat dále, jsou zde však i další „experti“, kteří nijak nepociťují potřebu lákat pohledy okolí na efektní vzhled. Toto však kompenzují jinou cestou, kdy o to více investují do, pro změnu, „skrytých věcí“. Vynecháme-li úpravy podvozku , pak často zde nastává extrém ve výkonových úpravách. Situace v tomto směru občas dojde tak daleko, že je potřeba nahrazovat i převodové a rozvodové ústrojí, protože „sériovka“ by za daných podmínek příliš neobstála. Výsledkem je pak vůz, který se technickým provedením a pochopitelně i cenou blíží závodním speciálům. Protože i toto není vyjímkou, opět nezbývá než položit otázku, proč někdy s úpravami až tak daleko. Jediným místem, kde lze trochu vychutnat investované peníze jsou totiž pouze autodromy a možná trochu dálnice. Ovšem v tomto druhém případě jízda takříkajíc „furt rovně“ maximální rychlostí dříve nebo později asi omrzí.

Aby však celá polemika nevyzněla v závěru jinak než bylo původně zamýšleno, je pochopitelně nutno vzít v úvahu základní fakt. Přestože má každý trochu jinou motivaci k tomu co dělá, jedno je přece jen společné.

Po chvíli přemýšlení téměř všichni dotázaní nakonec shodně odpoví, že je tuning aut prostě baví. Co k tomu dodat ? Asi tolik, že je to nakonec vlastně tím nejdůležitějším. Nicméně jako každá věc, má i tato zábava své hranice a proto by možná bylo zajímavé, kdyby vznikla diskuse na toto téma, co koho osobně k tuningu vede a kolik je mu ochoten věnovat svého času a pochopitelně peněz. Pak se možná najde alespoň nějaká obsáhlejší odpověď na otázku v úvodu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 44 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 68 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků