Proč miminka v autosedačkách pláčou? Správným přístupem vyřešíte pláč i nouzovou evakuaci při nehodě!

Pláče vám dítě v autosedačce? S těmito tipy problém snadno vyřešíte a poradíme, jak bezpečně usadit celou posádku

S prvními prosincovými dny přicházejí myšlenky na rodinou zimní dovolenou. V souvislosti s tím vás jistě napadnou zasněžené kopce a úžasně široké sjezdovky s příjemným občerstvením. Pak zbývá vybrat útulný hotel a dostat se tam. Jenže právě několikahodinová cesta bývá první nepříjemnou překážkou, zvlášť když vzadu máte těžko utišitelné dítě. Většinou křičí, když má nějaký problém. Vyřešit ho není ve výsledku těžké, ale přijít na správnou příčinu je oříšek. Snad vám pomohou následující řádky.

Než ale vyrazíte na cestu, měla by vás napadnout otázka, kam koho posadit? Zasedací pořádek je často opomíjený, přitom v krizové situaci může rozhodovat o životech. Řada lidí považuje za nejbezpečnější místo zadní sedadlo za spolujezdcem, což určitě nelze rozporovat, ale záleží na věku a počtu cestujících. Pokud máte jedno dítě, pak není co řešit.

Rozmístění posádky by mělo odrážet nejrychlejší scénář opuštění vozu po nehodě. Příkladem může být klasická řetězová havárie, tedy méně závažný případ. Pro nejrychlejší evakuaci na pravou, tedy bezpečnou stranu vozovky, je důležité na pravé zadní sedadlo usadit dospělého, nebo nejstarší dítě, které je schopné odepnout ostatní sourozence nebo celou sedačku (vajíčko) a pomoci jim ven. Podobný přístup je nutné aplikovat i pro automobily se třemi řadami sedadel, hlavně si únikovou cestu nezablokujte například sedačkou s isofixem a podpůrnou nohou.

Všichni sedí na svých místech, jedeme. Jenže po chvilce se začne interiérem rozléhat pronikavý pláč nemluvněte. Co může být špatně? Údajně mezi nejčastější příčiny patří nesprávně usazená sedačka nebo nepohodlná poloha, která miminko tlačí. Naštěstí jsou v tomto ohledu příručky dostatečně podrobné, ale při kontrole polohy nezapomeňte například na shrnuté polstrování, nebo jestli miminko má skutečně přirozenou pozici a nehrbí se.

V zimě je častým problémem výrazná změna teplot. Posádka nastupuje většinou oblečená do studeného auta. Po jeho vytopení nezapomeňte zastavit a svléknout i miminko, aby mu nebylo příliš teplo. Popravdě, odborníci tento scénář vůbec nedoporučují a správně byste měli auto vytopit už před cestou a miminko usadit v lehkém oblečení.

Další vrstvy totiž zvyšují možnost nepohodlí a vytvářejí nesprávný kontakt mezi miminkem a bezpečnostními popruhy. Pokud je povolíte kvůli péřové bundičce, dostatečně nepřiléhají a při nehodě nemluvně zachytí se zpožděním. Pokud je necháte utažené, naopak mohou miminko tlačit například na hrudníku nebo břiše. Nepokoj na palubě můžou vyvolat i jen omezené možnosti pohybu rukou žvatlajícího člena způsobené silnými rukávy.

Určitě není na škodu naplánovat cestu na dobu, kdy je miminko zvyklé spát. Ať už jde o běžné dopolední zdřímnutí, nebo spánek po lehkém obědě. Jestliže stále není klid, požádejte spolujezdce, aby si přesedl dozadu a pokusil se dítě zaujmout. Občas funguje i dobrá písnička v rádiu nebo zpívání.

Možná se nudí, nebo jen má pocit samoty. Přítomnost druhé osoby mnohdy pomůže a zároveň dohlédne, aby na nemluvně nesvítilo přímé slunce a zajistí mu přísun tekutin. Není radno podcenit ani přestávky. Moderní sedačky jsou sice pohodlné, ale protažení svalů je důležité i pro dospělé, a i nejmenší člen výpravy jistě ocení, když ho na chvilku vezmete ze sedačky do náruče, čímž změní na chvíli polohu.

Váš názor Další článek: Toyota Hilux s vodíkovým pohonem vstupuje do fáze vývoje. V případě zdaru přejde do malosériové výroby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,