Proč bych nevylepil "Z" na auto

„Zetko“, Z, začátečník, zajíc… Každý ten symbol pro začínajícího řidiče nazýváme po svém. Jeho majitel mám dává najevo, že ještě nedávno jeho zpocené dlaně křečovitě svíraly volant auta s nápisem autoškola.
Proč bych nevylepil "Z" na auto

Nejprve bych se rád zmínil o soukromém průzkumu veřejného mínění, který jsem provedl ve svém okolí. Cílem bylo zjistit, jak my, „světaznalí“ řidiči, reagujeme na začátečníky. Tedy přesněji na ozetkované (a na první pohled viditelné) začátečníky. Sedm lidí z deseti mi odpovědělo, že „si na ně dají bacha“. Má to logiku. Jestliže někdo s řidičákem ještě vařícím od laminátoru na dopravce vyrazí do pražských ulic, zdaleka se od něj nedá očekávat bravurní přejíždění z pruhu do pruhu, či svižný rozjezd na zelenou. Snad spíš vybočení bez blinkru, pomalou jízdu tam, „kde každej kouká šlápnout na plyn“ a podobné „neřesti“. Tak většina z nás podvědomě zbystří pozornost a předejde tak možnému maléru.

A nyní k jádru věci. Jestliže existuje tento dobrý důvod k vylepení zetka na okno vozu, pokud na silnicích právě začínám, proč nejsou na autech vidět?! Jsem přesvědčen, že nebudu daleko od pravdy, když budu příčinu hledat v naší přirozené ješitnosti a sebevědomí. Opět se opřu o svůj průzkum. Šest dotázaných z deseti odpovědělo, že by jako začátečníci zetko nevyvěsili proto, že by tak utrpělo jejich řidičské JÁ. Se zvyšujícím se počtem řidiček, se dnes na začátečnice nedegradují ani ženy, pro které dříve toto označení bylo polehčující okolností v různých kritických situacích. Pro úplnost dodávám, že tři zástupci lidu z mého průzkumu byli skálopevně přesvědčeni o dokonalosti svého řidičského umění ihned po ukončení autoškoly a pouze jeden by se zetkem vyrazil do ulic (chtěl bych to vidět v praxi).

Jsem na rozpacích. Hloubám-li ve svém nitru, musím si přiznat i svůj odpor k označení začátečník. Chápu sice jeho kladný význam, ale… Je to jako s mobilními telefony. Před pár lety celkem běžná otázka „Jak to mám zavěsit“, zní dnes opravdu archaicky. A kdopak by se veřejně přiznal svému okolí bravurně prohánějícímu WAP, že ještě neumí třeba napsat SMSku. 

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků