Proč bych nevylepil "Z" na auto

„Zetko“, Z, začátečník, zajíc… Každý ten symbol pro začínajícího řidiče nazýváme po svém. Jeho majitel mám dává najevo, že ještě nedávno jeho zpocené dlaně křečovitě svíraly volant auta s nápisem autoškola.
Proč bych nevylepil "Z" na auto

Nejprve bych se rád zmínil o soukromém průzkumu veřejného mínění, který jsem provedl ve svém okolí. Cílem bylo zjistit, jak my, „světaznalí“ řidiči, reagujeme na začátečníky. Tedy přesněji na ozetkované (a na první pohled viditelné) začátečníky. Sedm lidí z deseti mi odpovědělo, že „si na ně dají bacha“. Má to logiku. Jestliže někdo s řidičákem ještě vařícím od laminátoru na dopravce vyrazí do pražských ulic, zdaleka se od něj nedá očekávat bravurní přejíždění z pruhu do pruhu, či svižný rozjezd na zelenou. Snad spíš vybočení bez blinkru, pomalou jízdu tam, „kde každej kouká šlápnout na plyn“ a podobné „neřesti“. Tak většina z nás podvědomě zbystří pozornost a předejde tak možnému maléru.

A nyní k jádru věci. Jestliže existuje tento dobrý důvod k vylepení zetka na okno vozu, pokud na silnicích právě začínám, proč nejsou na autech vidět?! Jsem přesvědčen, že nebudu daleko od pravdy, když budu příčinu hledat v naší přirozené ješitnosti a sebevědomí. Opět se opřu o svůj průzkum. Šest dotázaných z deseti odpovědělo, že by jako začátečníci zetko nevyvěsili proto, že by tak utrpělo jejich řidičské JÁ. Se zvyšujícím se počtem řidiček, se dnes na začátečnice nedegradují ani ženy, pro které dříve toto označení bylo polehčující okolností v různých kritických situacích. Pro úplnost dodávám, že tři zástupci lidu z mého průzkumu byli skálopevně přesvědčeni o dokonalosti svého řidičského umění ihned po ukončení autoškoly a pouze jeden by se zetkem vyrazil do ulic (chtěl bych to vidět v praxi).

Jsem na rozpacích. Hloubám-li ve svém nitru, musím si přiznat i svůj odpor k označení začátečník. Chápu sice jeho kladný význam, ale… Je to jako s mobilními telefony. Před pár lety celkem běžná otázka „Jak to mám zavěsit“, zní dnes opravdu archaicky. A kdopak by se veřejně přiznal svému okolí bravurně prohánějícímu WAP, že ještě neumí třeba napsat SMSku. 

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 40 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků