Proč bych nevylepil "Z" na auto

„Zetko“, Z, začátečník, zajíc… Každý ten symbol pro začínajícího řidiče nazýváme po svém. Jeho majitel mám dává najevo, že ještě nedávno jeho zpocené dlaně křečovitě svíraly volant auta s nápisem autoškola.
Proč bych nevylepil "Z" na auto

Nejprve bych se rád zmínil o soukromém průzkumu veřejného mínění, který jsem provedl ve svém okolí. Cílem bylo zjistit, jak my, „světaznalí“ řidiči, reagujeme na začátečníky. Tedy přesněji na ozetkované (a na první pohled viditelné) začátečníky. Sedm lidí z deseti mi odpovědělo, že „si na ně dají bacha“. Má to logiku. Jestliže někdo s řidičákem ještě vařícím od laminátoru na dopravce vyrazí do pražských ulic, zdaleka se od něj nedá očekávat bravurní přejíždění z pruhu do pruhu, či svižný rozjezd na zelenou. Snad spíš vybočení bez blinkru, pomalou jízdu tam, „kde každej kouká šlápnout na plyn“ a podobné „neřesti“. Tak většina z nás podvědomě zbystří pozornost a předejde tak možnému maléru.

A nyní k jádru věci. Jestliže existuje tento dobrý důvod k vylepení zetka na okno vozu, pokud na silnicích právě začínám, proč nejsou na autech vidět?! Jsem přesvědčen, že nebudu daleko od pravdy, když budu příčinu hledat v naší přirozené ješitnosti a sebevědomí. Opět se opřu o svůj průzkum. Šest dotázaných z deseti odpovědělo, že by jako začátečníci zetko nevyvěsili proto, že by tak utrpělo jejich řidičské JÁ. Se zvyšujícím se počtem řidiček, se dnes na začátečnice nedegradují ani ženy, pro které dříve toto označení bylo polehčující okolností v různých kritických situacích. Pro úplnost dodávám, že tři zástupci lidu z mého průzkumu byli skálopevně přesvědčeni o dokonalosti svého řidičského umění ihned po ukončení autoškoly a pouze jeden by se zetkem vyrazil do ulic (chtěl bych to vidět v praxi).

Jsem na rozpacích. Hloubám-li ve svém nitru, musím si přiznat i svůj odpor k označení začátečník. Chápu sice jeho kladný význam, ale… Je to jako s mobilními telefony. Před pár lety celkem běžná otázka „Jak to mám zavěsit“, zní dnes opravdu archaicky. A kdopak by se veřejně přiznal svému okolí bravurně prohánějícímu WAP, že ještě neumí třeba napsat SMSku. 

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků