Příprava auta na jaro: Odsolte podvozek, vytepujte vnitřek, nezapomeňte na okna!

Astronomické jaro sice začíná až 20. března, ale teplejší počasí už nyní vybízí k důkladnému úklidu po zimních plískanicích. Zde jsou naše rady a tipy...

Zima dává zabrat nejen karoserii, ale i spodní části vozu a interiéru. Všemu je vhodné věnovat náležitou pozornost při přípravě na teplejší měsíce a letní sezonu. Po skončení zimních plískanic je velmi důležité zbavit vůz soli, pokud nebyl pravidelně a důkladně myt. Někdo preferuje domácí mytí, jiný ruční myčku, další zase klasickou automyčku – v tomto případě je na vašich osobních preferencích, zda vyznáváte šetrné omytí v domácím prostředí, nebo kartáče, které sice zvládnou práci rychle, ale mohou při častém mytí poškodit lak.

Víte všechno o správném mytí auta? Expertů jsme se ptali i na tlakovou vodu

Víte všechno o správném mytí auta? Expertů jsme se ptali i na tlakovou vodu

Nemálo majitelů zřejmě nedá dopustit na klasický kbelík s jarem a hadr či houbu, tyto věci by se ale k autu neměly nikdy přiblížit. Detergenty pro domácí použití lak přesušují a obyčejná houba či hadřík zase mohou poškodit jeho svrchní část. Je lepší investovat pár korun do kvalitního pH neutrálního autošamponu a jemné houby, určené přímo pro mytí aut. Při mytí je vhodné také otevřít dveře, kufr i kapotu a umýt sloupky, prahy a jiná místa, na která se při očistě zvenčí nedostalo.

Peugeot 206 vs. proud vody o tlaku 3000 barů. Tomu se říká vysokotlaké čistění!

Peugeot 206 vs. proud vody o tlaku 3000 barů. Tomu se říká vysokotlaké čistění!

Po umytí a uschnutí je dobrým nápadem dekontaminace karoserie. K té slouží prostředky, které najdete v prodeji od různých výrobců pod názvem Iron wash. Díky nim kapotáž zbavíte polétavé rzi, průmyslového spadu, asfaltu a dalších kontaminantů. Stejný prostředek dobře vyčistí disky od brzdového prachu a jiných nečistot. Nakonec můžete použít klasický vosk nebo tekutý vosk ve spreji, které zabrání přichytávání nečistot až na několik měsíců.

Čistíte volant svého vozu? Je na něm 10x více bakterií než v záchodě

Čistíte volant svého vozu? Je na něm 10x více bakterií než v záchodě

V automyčce je vhodné připlatit si za mytí podvozku, na němž se usazuje velké množství zimních nečistot společně se solí. A určitě nemusíme dodávat, co sůl dělá při kombinaci s vodou s kovem. Alternativou odsolení spodní části vozu v automyčce jsou speciální nástavce na hadici či tlakovou myčku. Buď můžete zvolit prodlužovací nástavec se zahnutou špičkou, díky které lépe dosáhnete pod vůz a nasměrujete proud vody, nebo speciální vozík, který lze táhnout pod autem, zatím co z trysek v jeho horní části proudí voda.

V novém simulátoru na PC budete expertem na detailing. Zachráníte starou klasiku?

V novém simulátoru na PC budete expertem na detailing. Zachráníte starou klasiku?

Interiér v zimním období hodně trpí – do auta se vám dostávají špína, sníh i bahno. Proto je nutné zaměřit se hlavně na textilní části podlahy. Po důkladném vyluxování by mělo přijít na řadu tepování, které čalounění vyčistí do hloubky. Tím se zbavíte i případné plísně, kterou mohla způsobit vlhkost z rozpuštěného sněhu či bahna. Když textilie a čalounění vyschnou, přichází na řadu impregnace, která zabrání prostupování nečistot do materiálu tím, že na něm vytvoří neviditelnou ochrannou vrstvu.

Detailing je těžká a drahá dřina. Na VW Passat si ukážeme, jak jej správně dělat

Detailing je těžká a drahá dřina. Na VW Passat si ukážeme, jak jej správně dělat

Po zimě také nezapomeňte umýt skla zevnitř, abyste je zbavili mastného filmu, který ztěžuje výhled hlavně v šeru a tmě. K tomu stačí obyčejný přípravek na mytí oken, doleštění lze provést obyčejnou kuchyňskou papírovou utěrkou.

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

včera | Jan Mička
TEST Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8: Originál, kapitola druhá

Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8

Nová generace C4 zcela odhodila zátěž minulosti a přichází s vlastním odlišným pojetím kompaktního hatchbacku. Novoty jsou v tomto případě vítané.

11.  4.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
S Audi e-tron GT quattro poprvé v Česku: Zlato, dneska se radši nemaluj

Audi e-tron GT quattro

V rámci přivítání žhavé novinky na českém trhu nás české zastoupení Audi pozvalo na první projížďku s modelem e-tron GT. Vzali jsme si základní specifikaci.

8.  4.  2021 | Vladimír Kadera