Příliš legrace škodí

Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady číslo jedna, při všech příležitostech je nabízen a společné pití patří ke společenskému životu. V České republice je nejvyšší spotřeba piva na jednoho obyvatele a je zde i vysoká spotřeba jiných alkoholických nápojů.
Příliš legrace škodí
Oblíbený a velice rozšířený je názor, že alkohol povzbuzuje organismus člověka a prodlužuje pozornost. Opak je pravdou - alkohol je depresivum, zpomaluje procesy v mozku, činí člověka méně pozorným a současně dává falešný pocit důvěry.

Alkohol ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. Reagujete na neočekávané situace mnohem pomaleji a měníte tak normální situace na silnici na skrytě nebezpečné. Alkohol s větší pravděpodobností ovlivňuje schopnost posoudit rychlost a vzdálenost ve vztahu k nehodě. Stejně tak ovlivňuje úsudek, jak dobře řídíte. Vaše přirozené zábrany se ztrácejí s přibývajícím vlivem alkoholu.

Jakýkoliv alkohol i v malém množství ovlivní řízení. Alkohol zabil od roku 1995 do loňského roku na našich silnicích 1057 lidí. To je zhruba 23 plně obsazených autobusů. Jen v roce 2001 v České republice zavinili účastníci provozu na pozemních komunikacích pod vlivem alkoholu 9 191 nehod, při nichž přišlo o život 109 lidí a dalších 4734 bylo zraněno. Na celkovém počtu se tyto nehody v roce 2001 podíleli 5,2 %, ale na počtu usmrcených více jak 8 %.

Policie nesmí na místě zadržet řidičský průkaz, ale pokud zjistí přítomnost alkoholu v těle zakazuje další jízdu. Zákaz se dá realizovat různými způsoby, např. zamčení vozu botičkou. Podnapilý řidič si tedy musí sehnat jiného člověka, který by s vozem odjel. Vždy po dechové zkoušce je řidič předveden k rozboru krve, aby byla zjištěna přesná hladina alkoholu v krvi. Řidič se podle zákona musí podrobit na výzvu policisty dechové zkoušce a v případě pozitivního zjištění i lékařskému vyšetření s odběrem krve nebo moči. Pokud řidič nesouhlasí s odběrem krve, automaticky se na něj nahlíží jakoby měl v krvi nad jednu promile. Postihy jsou pak daleko tvrdší.

Postih hrozí do 1 promile až Kč 7000,- pokuty a zákaz činnosti až na 1 rok, přes jedno promile zákaz činnosti až na 2 roky a pokuta až Kč 15000,-.

Když dojde při dopravní nehodě ke zranění nebo usmrcení, soudy přihlížejí k alkoholu jako k přitěžující okolnosti. To znamená, že za stejný delikt může střízlivý řidič vyváznout s podmínkou, kdežto opilý řidič může jít do vězení. I když často alkohol z těla druhý den vymizí, stále trvá vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí řidičovu pozornost. Pokud se stane dopravní nehoda pod vlivem alkoholu, pojišťovna není povinná plnit své závazky plynoucí ze smlouvy a řidič je povinen platit škodu ze svého.
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků