Příliš legrace škodí

Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady číslo jedna, při všech příležitostech je nabízen a společné pití patří ke společenskému životu. V České republice je nejvyšší spotřeba piva na jednoho obyvatele a je zde i vysoká spotřeba jiných alkoholických nápojů.
Příliš legrace škodí
Oblíbený a velice rozšířený je názor, že alkohol povzbuzuje organismus člověka a prodlužuje pozornost. Opak je pravdou - alkohol je depresivum, zpomaluje procesy v mozku, činí člověka méně pozorným a současně dává falešný pocit důvěry.

Alkohol ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. Reagujete na neočekávané situace mnohem pomaleji a měníte tak normální situace na silnici na skrytě nebezpečné. Alkohol s větší pravděpodobností ovlivňuje schopnost posoudit rychlost a vzdálenost ve vztahu k nehodě. Stejně tak ovlivňuje úsudek, jak dobře řídíte. Vaše přirozené zábrany se ztrácejí s přibývajícím vlivem alkoholu.

Jakýkoliv alkohol i v malém množství ovlivní řízení. Alkohol zabil od roku 1995 do loňského roku na našich silnicích 1057 lidí. To je zhruba 23 plně obsazených autobusů. Jen v roce 2001 v České republice zavinili účastníci provozu na pozemních komunikacích pod vlivem alkoholu 9 191 nehod, při nichž přišlo o život 109 lidí a dalších 4734 bylo zraněno. Na celkovém počtu se tyto nehody v roce 2001 podíleli 5,2 %, ale na počtu usmrcených více jak 8 %.

Policie nesmí na místě zadržet řidičský průkaz, ale pokud zjistí přítomnost alkoholu v těle zakazuje další jízdu. Zákaz se dá realizovat různými způsoby, např. zamčení vozu botičkou. Podnapilý řidič si tedy musí sehnat jiného člověka, který by s vozem odjel. Vždy po dechové zkoušce je řidič předveden k rozboru krve, aby byla zjištěna přesná hladina alkoholu v krvi. Řidič se podle zákona musí podrobit na výzvu policisty dechové zkoušce a v případě pozitivního zjištění i lékařskému vyšetření s odběrem krve nebo moči. Pokud řidič nesouhlasí s odběrem krve, automaticky se na něj nahlíží jakoby měl v krvi nad jednu promile. Postihy jsou pak daleko tvrdší.

Postih hrozí do 1 promile až Kč 7000,- pokuty a zákaz činnosti až na 1 rok, přes jedno promile zákaz činnosti až na 2 roky a pokuta až Kč 15000,-.

Když dojde při dopravní nehodě ke zranění nebo usmrcení, soudy přihlížejí k alkoholu jako k přitěžující okolnosti. To znamená, že za stejný delikt může střízlivý řidič vyváznout s podmínkou, kdežto opilý řidič může jít do vězení. I když často alkohol z těla druhý den vymizí, stále trvá vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí řidičovu pozornost. Pokud se stane dopravní nehoda pod vlivem alkoholu, pojišťovna není povinná plnit své závazky plynoucí ze smlouvy a řidič je povinen platit škodu ze svého.
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 38 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků