Příliš legrace škodí

Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady číslo jedna, při všech příležitostech je nabízen a společné pití patří ke společenskému životu. V České republice je nejvyšší spotřeba piva na jednoho obyvatele a je zde i vysoká spotřeba jiných alkoholických nápojů.
Příliš legrace škodí
Oblíbený a velice rozšířený je názor, že alkohol povzbuzuje organismus člověka a prodlužuje pozornost. Opak je pravdou - alkohol je depresivum, zpomaluje procesy v mozku, činí člověka méně pozorným a současně dává falešný pocit důvěry.

Alkohol ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. Reagujete na neočekávané situace mnohem pomaleji a měníte tak normální situace na silnici na skrytě nebezpečné. Alkohol s větší pravděpodobností ovlivňuje schopnost posoudit rychlost a vzdálenost ve vztahu k nehodě. Stejně tak ovlivňuje úsudek, jak dobře řídíte. Vaše přirozené zábrany se ztrácejí s přibývajícím vlivem alkoholu.

Jakýkoliv alkohol i v malém množství ovlivní řízení. Alkohol zabil od roku 1995 do loňského roku na našich silnicích 1057 lidí. To je zhruba 23 plně obsazených autobusů. Jen v roce 2001 v České republice zavinili účastníci provozu na pozemních komunikacích pod vlivem alkoholu 9 191 nehod, při nichž přišlo o život 109 lidí a dalších 4734 bylo zraněno. Na celkovém počtu se tyto nehody v roce 2001 podíleli 5,2 %, ale na počtu usmrcených více jak 8 %.

Policie nesmí na místě zadržet řidičský průkaz, ale pokud zjistí přítomnost alkoholu v těle zakazuje další jízdu. Zákaz se dá realizovat různými způsoby, např. zamčení vozu botičkou. Podnapilý řidič si tedy musí sehnat jiného člověka, který by s vozem odjel. Vždy po dechové zkoušce je řidič předveden k rozboru krve, aby byla zjištěna přesná hladina alkoholu v krvi. Řidič se podle zákona musí podrobit na výzvu policisty dechové zkoušce a v případě pozitivního zjištění i lékařskému vyšetření s odběrem krve nebo moči. Pokud řidič nesouhlasí s odběrem krve, automaticky se na něj nahlíží jakoby měl v krvi nad jednu promile. Postihy jsou pak daleko tvrdší.

Postih hrozí do 1 promile až Kč 7000,- pokuty a zákaz činnosti až na 1 rok, přes jedno promile zákaz činnosti až na 2 roky a pokuta až Kč 15000,-.

Když dojde při dopravní nehodě ke zranění nebo usmrcení, soudy přihlížejí k alkoholu jako k přitěžující okolnosti. To znamená, že za stejný delikt může střízlivý řidič vyváznout s podmínkou, kdežto opilý řidič může jít do vězení. I když často alkohol z těla druhý den vymizí, stále trvá vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí řidičovu pozornost. Pokud se stane dopravní nehoda pod vlivem alkoholu, pojišťovna není povinná plnit své závazky plynoucí ze smlouvy a řidič je povinen platit škodu ze svého.
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků