Příliš legrace škodí

Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady číslo jedna, při všech příležitostech je nabízen a společné pití patří ke společenskému životu. V České republice je nejvyšší spotřeba piva na jednoho obyvatele a je zde i vysoká spotřeba jiných alkoholických nápojů.
Příliš legrace škodí
Oblíbený a velice rozšířený je názor, že alkohol povzbuzuje organismus člověka a prodlužuje pozornost. Opak je pravdou - alkohol je depresivum, zpomaluje procesy v mozku, činí člověka méně pozorným a současně dává falešný pocit důvěry.

Alkohol ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. Reagujete na neočekávané situace mnohem pomaleji a měníte tak normální situace na silnici na skrytě nebezpečné. Alkohol s větší pravděpodobností ovlivňuje schopnost posoudit rychlost a vzdálenost ve vztahu k nehodě. Stejně tak ovlivňuje úsudek, jak dobře řídíte. Vaše přirozené zábrany se ztrácejí s přibývajícím vlivem alkoholu.

Jakýkoliv alkohol i v malém množství ovlivní řízení. Alkohol zabil od roku 1995 do loňského roku na našich silnicích 1057 lidí. To je zhruba 23 plně obsazených autobusů. Jen v roce 2001 v České republice zavinili účastníci provozu na pozemních komunikacích pod vlivem alkoholu 9 191 nehod, při nichž přišlo o život 109 lidí a dalších 4734 bylo zraněno. Na celkovém počtu se tyto nehody v roce 2001 podíleli 5,2 %, ale na počtu usmrcených více jak 8 %.

Policie nesmí na místě zadržet řidičský průkaz, ale pokud zjistí přítomnost alkoholu v těle zakazuje další jízdu. Zákaz se dá realizovat různými způsoby, např. zamčení vozu botičkou. Podnapilý řidič si tedy musí sehnat jiného člověka, který by s vozem odjel. Vždy po dechové zkoušce je řidič předveden k rozboru krve, aby byla zjištěna přesná hladina alkoholu v krvi. Řidič se podle zákona musí podrobit na výzvu policisty dechové zkoušce a v případě pozitivního zjištění i lékařskému vyšetření s odběrem krve nebo moči. Pokud řidič nesouhlasí s odběrem krve, automaticky se na něj nahlíží jakoby měl v krvi nad jednu promile. Postihy jsou pak daleko tvrdší.

Postih hrozí do 1 promile až Kč 7000,- pokuty a zákaz činnosti až na 1 rok, přes jedno promile zákaz činnosti až na 2 roky a pokuta až Kč 15000,-.

Když dojde při dopravní nehodě ke zranění nebo usmrcení, soudy přihlížejí k alkoholu jako k přitěžující okolnosti. To znamená, že za stejný delikt může střízlivý řidič vyváznout s podmínkou, kdežto opilý řidič může jít do vězení. I když často alkohol z těla druhý den vymizí, stále trvá vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí řidičovu pozornost. Pokud se stane dopravní nehoda pod vlivem alkoholu, pojišťovna není povinná plnit své závazky plynoucí ze smlouvy a řidič je povinen platit škodu ze svého.
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků