Přijíždí Opel Vivaro

Na bruselském autosalonu užitkových vozidel se veřejnosti představil další zástupce užitkových vozidel Opel. Tato praktická a přizpůsobivá dodávka, nesoucí jméno Vivaro, se komfortem svého interiéru i obsluhy, výbavou i kvalitou zpracování každého detailu bez problémů vyrovná...
Přijíždí Opel Vivaro
Na bruselském autosalonu užitkových vozidel se veřejnosti představil další zástupce užitkových vozidel Opel. Tato praktická a přizpůsobivá dodávka, nesoucí jméno Vivaro, se komfortem svého interiéru i obsluhy, výbavou i kvalitou zpracování každého detailu bez problémů vyrovná moderním automobilům osobním.

Atraktivně stylizovaný model Opel Vivaro, který se řadí do kategorie užitkových vozidel maximální nosnosti až 1,2 tuny, se na automobilovém trhu objeví už v létě tohoto roku.

Opel Vivaro se vyrábí ve dvou verzích celkové hmotnosti, a to 2,7 nebo 2,9 t. Moderní pohonné agregáty, jízdní vlastnosti srovnatelné s osobními automobily, prostorná a skvěle ergonomicky řešená kabina a výborná bezpečnostní výbava jsou hlavními znaky nového vozu. Výhodou nové dodávky značky Opel jsou také dlouhé inspekční intervaly, což se odráží i v nízkých provozních nákladech - řidič musí zamířit do servisu k pravidelné prohlídce vždy až po ujetí 30 000 km nebo jenom jednou za dva roky.

Vozy Opel Vivaro vyjíždějí ve dvou verzích rozvoru kol - délka kratšího rozvoru činí 3098 mm, delší rozvor má hodnotu 3498 mm. Maximální objem skříně činí téměř šest metrů krychlových. Na trhu se objeví nejdříve skříňové verze a verze Kombi, určené pro přepravu osob.

Také bohatý seznam výbav na přání svojí délkou a kvalitou připomíná nabídky běžné spíše v sektoru osobních vozů než v segmentu lehkých užitkových vozů. Zákazník si například může pro svůj Opel Vivaro vybírat ze stejné řady vyspělých autorádií a komunikačních systémů jako u vlajkové lodi celé modelové škály osobních automobilů Opel - luxusní Omegy. Vrcholem nabídky komunikačních systémů pro Opel Vivaro je sofistikovaný navigační systém, který provozovatelům těchto dodávek ušetří spoustu času při hledání správné cesty či adresy v neznámých lokalitách. O aktuální dopravní situaci řidiče informují autorádia vybavená systémy pro příjem dopravního vysílání. Navigační systém neustále vyhodnocuje přijímané informace o dopravní situaci a okamžitě podle vzniklé situace navrhuje alternativní trasu.

Pro pohon předních kol vozu Opel Vivaro slouží některý ze dvou hospodárných vznětových motorů s přeplňováním a přímým vstřikováním paliva do válců systému „common-rail“. Výkon uvedených vznětových motorů činí 60kW/82 k a 74 kW/100 k. Nabídku pohonných agregátů doplňuje šestnáctiventilový zážehový čtyřválec o objemu 2,0 l a výkonu 88 kW/120 k. Tuto škálu motorů později obohatí ještě turbodiesel o objemu 2,5 l a výkonu 98 kW/133 k, který bude také vybaven moderním systémem vstřikování „common-rail“. Kromě verze se základním motorem o výkonu 60 kW/82 k budou všechny ostatní modely Opel Vivaro standardně vybavené manuálními šestistupňovými převodovkami.

Silnou stránkou karoserie nového Opelu Vivaro je nejenom její dokonalá tvarová přesnost, ale také vysoká odolnost proti korozi - díky galvanizaci většiny exponovaných dílů si Opel může dovolit poskytovat dvanáctiletou záruku proti prorezivění.

Každá z celkem šesti různých verzí vozů Opel Vivaro nabízí velmi objemný prostor pro náklad. Tak například už základní dodávka s krátkým rozvorem kol (délka x šířka x výška: 4,78 x 1,90 x 1,97 m) má skříň pro náklad o objemu přibližně pět metrů krychlových. Délka ložené plochy této verze činí 2,41 m, výška nákladového prostoru 1,38 m. Do téměř 6 m3 velké skříně 5,18 m dlouhého Opelu Vivaro s delším rozvorem se bez problému vejdou tři standardní Euro-palety - ložná plocha tohoto modelu má délku 2,81 m.

Všechny verze řady Opel Vivaro mají standardně na pravé straně metr široké posuvné dveře. Na přání se montují stejné posuvné dveře také do levého boku skříně a zájemci o vozy s delším rozvorem je mohou získat také se zadními dvoukřídlými dveřmi s úhlem otevření až 250 stupňů.

Mimořádný vnitřní prostor je charakteristický také pro vozy Opel Vivaro určené pro přepravu osob. I tyto verze se dodávají s kratším či delším rozvorem a s dvěma nebo třemi řadami pohodlných sedadel pro až devět osob včetně řidiče. U všech verzí lze zadní lavici sklápět a zvětšovat tak prostor pro náklad. I v devítimístném uspořádání však Opel Vivaro Kombi stále nabízí ve své zádi prostor pro zavazadla či náklad o objemu 1200 l (měřeno podle metodiky VDA).

Základním prvkem pasivní bezpečnosti nového Opelu Vivaro je jeho velmi tuhá karoserie. Kromě toho k vyšší bezpečnosti přispívá i protiblokovací systém brzd ABS, velkoobjemový airbag ve volantu, tříbodové bezpečnostní pásy a opěrky hlavy u všech sedadel nebo předpínače bezpečnostních pásů u všech krajních míst. Velkoobjemový airbag pro spolujezdce a boční airbagy se dodávají za příplatek.

Silnou stránkou nového Opelu Vivaro jsou nízké provozní a údržbové náklady. Na nich se pozitivně odráží dvanáctiletá záruka proti prorezavění, dlouhý servisní interval 30 000 km (nebo jednou za dva roky).

Velmi důležitým bodem je samozřejmě spotřeba pohonných agregátů - velmi úsporné čtyřválcové motory vozů řady Opel Vivaro výrazně přispívají k celkově mimořádně nízkým provozním nákladům. Například nejstřídmější motor si řekne v průměru jenom o 7,4 l nafty na 100 km jízdy (měřeno podle norem MVEG), takže akční rádius vozu s devadesátilitrovou nádrží činí asi 1200 km!

Dalšími výraznými designerskými prvky Opelu Vivaro jsou například mohutný přední nárazník s integrovanými směrovými světly a světly do mlhy, velké hlavní světlomety s čirým krycím sklem, které tvoří organickou součást dynamicky stylizované přídě vozu, nebo vertikálně orientovaná koncová světla, opticky propojující střechu vozu s nárazníky.

Prodej a servis vozů Opel Vivaro bude v České republice zajišt'ovat zvlášť vybraná skupina 14 prodejců.

Opel

Němec Adam Opel založil svou společnost už v roce 1862. Od roku 1899 v ní začal vyrábet automobily a v roce 1914 se stal největším německým výrobcem.

V letech 1929–1931 se vlastníkem Opelu stal General Motors. Od roku 2017 byl Opel dceřinou společností koncernu Groupe PSA, od roku 2021 patří do skupiny Stellantis.

Opel Astra • Opel Corsa • Opel Crossland X • Opel Grandland X • Opel Mokka • Opel Zafira • Opel Combo • Insignia Country Tourer • Insignia GSi

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Audi Q5 Sportback 40 TDI quattro: Stylu hodně, válců málo? Ne tak docela

Audi Q5 SB 40 TDI quattro

Stylovější souputník klasické Q5 útočí na city, ale použitelnost bere smrtelně vážně. Kompromisů má opravdu málo.

včera | Richard Herbich | 12 příspěvků
Nový VW Golf R Variant je pořád božsky všestranný a je s ním sranda. I na dráze!

VW Golf R Variant

Novou generaci Volkswagenu Golf R Variant jste si mohli prohlédnout už na konci prázdnin na výstavě Světa motorů Auta na náplavce. My jsme se však poprvé svezli až o měsíc později v Německu a dalo nám to víc, než jsme si vůbec dokázali představit.

15.  10.  2021 | Jan Mička | 24 příspěvků
TEST SsangYong Musso Grand Premium 2.2 e-XDI: Fachman za cenu brigádníka

SsangYong Musso Grand

Korejský pick-up prošel omlazením, které poznáte na první pohled. Pod novou tváří se toho ale moc nezměnilo. Stačí to k udržení kroku s ostatními?

14.  10.  2021 | Vladimír Kadera | 4 příspěvky