Přijíždí autobus pro cestu do školy na konci světa. Tento Torsus odveze 35 dětí

Za volant posaďte nějaké eso z rallye Dakar a pozdní příchody do hodiny jsou minulostí.

„Pro cestu do školy, která nevyžaduje silnice,“ popisuje svůj unikátní autobus značka Torsus. Společnost původem z Ukrajiny, vyrábějící vozidla na Slovensku a s globální centrálou u nás v Praze představuje speciálně zaměřenou verzi svého modelu Praetorian, který má jediný úkol: odvézt celou třídu dětí bezpečně k lavicím, ať už se jejich škola nachází kdekoliv.

Torsus Terrastorm je zřejmě nejdrsnější dodávka ze Slovenska. Původ maskuje

Torsus Terrastorm je zřejmě nejdrsnější dodávka ze Slovenska. Původ maskuje

Školní autobus vychází ze stejného základu jako standardní Praetorian, takže vysoký podvozek a pohon všech kol jsou standardem, stejně jako dieselový motor o objemu 6,9 litru, který nabízí 290 koní (213 kW) a 1150 N.m točivého momentu. Limitovaná maximální rychlost 100 km/h by měla stačit, stejně jako palivová nádrž o objemu 300 litrů.

Bus o délce 8700 mm odveze až 35 dětí, nehledě na terén, přičemž i brodění vodou do hloubky 900 mm není překážkou. Na rozdíl do drsného exteriéru panuje školní atmosféra především uvnitř autobusu. Sedačky dostaly speciální čalounění s motivem matematiky či fyziky, klasicky z vysoce odolného materiálu. Bezpečnostní pásy nastavitelné pro všechny věkové kategorie taky nechybí.

GMC Hummer EV je tady! Návrat legendy má 1000 koní a chytré off-road funkce

GMC Hummer EV je tady! Návrat legendy má 1000 koní a chytré off-road funkce

Technika Torsusu pochází od známého výrobce nákladních vozů a autobusů MAN, samotné šasi a pohonné ústrojí má tedy původ v Německu. Školní edice Praetorian však navíc dostává i lepší off-road pneumatiky Michelin a dodatečné ochranné prvky na karoserii. Bezpečí dětí se samozřejmě nesmí podceňovat.

„Ať už zákazník potřebuje školní bus pro bezpečnou a efektivní dopravu obtížným terénem kdekoliv na světě, Praetorian School Bus je volbou, která ho nikdy nezklame,“ uvedl k nové variantě Vakhtang Dzhukashvili, šéf značky Torsus. Standardní model Praetorian začíná na ceně 166.000 eur (asi 4,5 milionu korun), školní verze tedy určitě vyjde o něco dráž.

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 59 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků