Představujeme: Toyota Prius+, Prius Plug-in Hybrid, Yaris HSD

Toyota vyhlásila „hybridní revoluci“. Těšit se máme na nové modely a na jejich zajímavé ceny. Aktuálně vstupuje na trh hned trojice ekologicky zaměřených automobilů – Prius+, Prius Plug-in Hybrid a Yaris HSD.
Seznam kapitol
  1. Úvod, Yaris HSD, Prius+
  2. Prius Plug-in Hybrid, Videa

Už dříve japonská automobilka Toyota oznámila, že se v budoucnu bude zaměřovat ještě více na hybridy, než tomu bylo dosud. Jde o krok celkem logický, protože Toyota má s touto technologií poměrně bohaté zkušenosti. Nejznámější hybrid Prius představila už v roce 1997 (tehdy to byl ještě sedan). Dnes tento model figuruje na trhu ve své třetí generaci a mimochodem letos přichází s decentním faceliftem. Rodina hybridních Toyot se postupně rozrostla o Auris HSD, Prius+, Prius Plug-in Hybrid a Yaris HSD. S hybridem vyrazí Toyota také na 24 hodin v Le Mans a na další hybridy se můžeme těšit také v budoucnu.

Toyota v Česku snižuje dramaticky ceny hybridů

Toyota v Česku snižuje dramaticky ceny hybridů

Intenzivnější zaměření Toyoty na hybridní automobily je pochopitelné. Kromě bohatých zkušeností můžeme za touto snahou hledat také předpoklad rostoucího zájmu ze strany zákazníků. Japonská automobilka prezentuje hybridní pohon jako jakýsi „mezistupeň“ na cestě k automobilu s nulovou produkcí emisí, což je poměrně ambiciózní cíl. Nicméně na tiskové konferenci už padla zmínka o vodíkovém sedanu. Ten by měl přijít na trh v roce 2015.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Toyota Yaris HSD představuje další rozšíření hybridní technologie směrem k menším automobilům. Automobilka jej na českém trhu bude nabízet za stejnou cenu jako klasické provedení se spalovacím motorem a automatem.

Yaris HSD

Velice zajímavou novinkou je Toyota Yaris HSD. Postupný vývoj sledující především zmenšování systému již umožnil instalaci hybridního pohonu do modelu spadajícího do kategorie malých vozů. Yaris používá benzinovou jedna-pětku o výkonu 55 kW a s točivým momentem 111 Nm. Jde o úplně nový motor, ne pouze upravenou jedna-osmičku, kterou najdeme pod kapotou Priusu. Oproti té je nový čtyřválec lehčí o 16,5 kg a o deset procent kratší. Celkový výkon systému činí 74 kW, což stačí nejmenšímu z rodiny hybridů ke zrychlení z nuly na stovku za 11,8 s a k maximální rychlosti 165 km/h.

Test: Toyota Yaris 1.0 VVT-i – více netřeba

Test: Toyota Yaris 1.0 VVT-i – více netřeba

Hybridní pohonné ústrojí samozřejmě používá bezstupňovou převodovku e-CVT. Přesto ovšem Toyota slibuje dokonce i zábavnou jízdu. V kombinovaném provozu si má Yaris HSD vystačit s přídělem 3,5 l/100 km a vyprodukuje pouze 79 gramů emisí CO2 na kilometr jízdy. Tak jak je zvykem, v čistě elektrickém režimu vystačí kapacita NiMH akumulátoru na ujetí dvou kilometrů. Zavazadelník pojme 286 litrů.

Yaris Hybrid se bude vyrábět v továrně ve Francii. Také možná tento fakt je jedním z hlavních důvodů, proč si Toyota může dovolit nasazení velmi atraktivní ceny. Yaris HSD totiž začíná se základní cenou 399 900 Kč. V rámci předprodejního zvýhodnění jej můžete pořídit ještě o 40 000 Kč levněji, čímž se Yaris HSD dostává na úroveň běžného provedení s motorem 1.33 VVT-i doplněným o automatickou převodovku. Z celkových prodejů modelu Yaris by měl hybrid dosáhnout na desetiprocentní podíl.

Prius+

Kromě Yarisu má Toyota ještě jedno prvenství. Nabídku rozšiřuje o první sedmimístné MPV využívající hybridní pohon. O nafouknutém Priusu už jsme psali, takže stručně… Ačkoliv to na první pohled nemusí být zcela patrné, Prius+ stojí na nové platformě a nejde pouze o nějak upravený klasický Prius.

Toyota Prius+: první sedmimístný hybrid míří na IAA 2011 (+video)

Toyota Prius+: první sedmimístný hybrid míří na IAA 2011 (+video)

Shodný je hybridní pohon kombinující benzinovou jedna-osmičku (73 kW) s elektromotorem (60 kW). Celkový výkon systému je rovných 100 kW. Na rozdíl od běžného Priusu má „plus“ Lithium-iontové akumulátory. Ty jsou lehčí, kompaktnější a především nejsou umístěny v zavazadelníku, ale mezi předními sedačkami. Zde proto nenajdete klasickou přihrádku pod loketní opěrkou, ale pouze malý prostor pro odložení například mobilního telefonu. Spotřeba v kombinovaném cyklu má být 4,2 l/100 km.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Na evropském trhu bude Prius+ standardně vybaven třetí řadou sedadel. Variabilita interiéru vypadá velmi slibně. 

Prostor vzadu zůstal volný a na místo akumulátorů se nastěhovala třetí řada sedadel. Jen pro zajímavost můžeme doplnit, že evropské verze mají třetí řadu standardně. Prius+ určený pro americký trh má akumulátory umístěné klasicky a je tedy pětimístný. Základní objem zavazadelníku je v pětimístné konfiguraci 505 l, po vyklopení třetí řady sedadel vám zbyde především díky velké schránce pod dnem zavazadelníku slušný objem 232 litrů.

Druhá a třetí řada slibují zajímavou variabilitu a relativně hodně prostoru. Postavy větší než cca 180 cm ale budou ve třetí řadě postrádat dost prostoru jak v oblasti hlavy, tak kolem kolen. Označovat tato místa jako plnohodnotná je možná až příliš sebevědomé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Střešní okno je vyrobeno ze syntetické pryskyřice. Oproti konvenčnímu řešení je o 40% lehčí. Po zamknutí vozu se automaticky zatáhne roletka.

Na téma interiéru stojí za zmínku ještě panoramatické střešní sklo. Kvůli nižší hmotnosti je vyrobeno ze syntetické pryskyřice a díky tomu je o 40% lehčí. Toyota tento prvek navíc doplnila o automatické zavírání clony propojené s centrálním zamykáním. Jednoduše řečeno, když auto zamknete, uvnitř se zatáhne pod panoramatickým sklem clona a při parkování se vám interiér tolik nerozpálí. Chytré.

Prius+ si můžete pořídit ve třech úrovních výbavy. Základní verze začíná díky předprodejní slevě 80 000 Kč na ceně 699 900 Kč. Připlácet pak můžete za metalický lak, multimediální systém Touch & Go nebo pětiletou ochranu laku karoserie pomocí křemíkové vrstvy.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Yaris HSD, Prius+
  2. Prius Plug-in Hybrid, Videa

bazar

Toyota Avensis 2,2
Rok výroby: 2012
Stav: 220 666 km
Cena: 220 000 Kč
Toyota Yaris 1
Rok výroby: 2007
Stav: 114 759 km
Cena: 94 000 Kč
Toyota Corolla Verso 2,2
Rok výroby: 2008
Stav: 203 535 km
Cena: 120 000 Kč
Toyota Corolla Verso 1,8
Rok výroby: 2004
Stav: 175 104 km
Cena: 96 000 Kč
Toyota Auris 2
Rok výroby: 2008
Stav: 128 557 km
Cena: 150 000 Kč
Toyota Land Cruiser 3
Rok výroby: 2009
Stav: 100 277 km
Cena: 600 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků