Předkolizní ochrana chodců: Pokus od AAA odhalil, zda systémy opravdu fungují

Bezpečnostní výbava osobních automobilů se neustále zvyšuje. Automobilky vždy přijdou s něčím novým, nainstalují to do aut a vyvíjí dál. Funguje jim to ale?

Písmena AAA si u nás nejspíš spojíte s největším prodejcem ojetých automobilů na trhu. V Americe se tak ale označuje automobilová asociace. Vznikla již v roce 1902 v Chicagu a funguje dodnes. A to je dobře, protože momentálně přišla se zajímavou studií, která může donutit automobilky chytit se za hlavu.

Virtuální crashtesty? Zařízení ALIS otvírá nové možnosti testování

Virtuální crashtesty? Zařízení ALIS otvírá nové možnosti testování

Detekce překážek je v automobilech čím dál častější součást výbavy. Čím dál častěji se objevuje i brzdění s detekcí chodců. Radary a potažmo předkolizní brzdění tak nereagují pouze na automobily, ale i na ty nejzranitelnější. Fungují ale bezchybně? Stejnou otázku si položila i zmíněná asociace AAA a uspořádala zajímavý test.

Na testovacím polygonu byly čtyři sedany vybaveny předkolizním brzděním s detekcí chodců – Chevrolet Malibu, Tesla Model 3, Honda Accord a Toyota Camry. Připraveno pro ně bylo několik disciplín simulujících běžné situace, ke kterým na silnicích denně dochází.

Tesla Model 3 má české ceny. Na našem trhu v podstatě nemá konkurenci

Tesla Model 3 má české ceny. Na našem trhu v podstatě nemá konkurenci

Výsledky jsou překvapivě špatné. V rychlostech okolo 32 km/h prokázaly automobily účinnost pouze ve 40 % případů. Když se zrychlilo ke hranici 50 km/h, byly následky téměř vždy fatální. Ještě horší je to ale v noci, kdy tyto systémy prý téměř vůbec nefungují. Jenže to by měly, protože v Americe dochází ke kolizi mezi chodcem a automobilem po setmění ve třech ze čtyř případů. 

Celý tento test nebyl proveden proto, aby pošpinil automobilový průmysl, ale proto, aby jej postrčil k dalšímu vývoji. Automobilky by se tedy neměly soustředit na vývoj nových věcí, jako spíš na vylepšování těch starých. Nebo máte jiný názor?

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků