Předčasné ukončení leasingové smlouvy - noční můra nájemců?

Auto na odpis nebo ukradené - i to se může stát leasingovým nájemcům. Zatímco pro majitele vozidel taková situace není tak složitá, leasingový nájemce má před sebou ještě veliké problémy.
Předčasné ukončení leasingové smlouvy - noční můra nájemců?

O rizicích a nástrahách při předčasném ukončení leasingové smlouvy z důvodu odcizení nebo zničení vozidla se dočtete v tomto článku.

Už při podpisu leasingové smlouvy (LS) by mělo být jasné, jakým způsobem bude leasingová společnost postupovat v případě jejího předčasného ukončení. Obvykle je tomuto problému věnován samostatný bod v LS. Pokud se tam však nedočtete, co a jak vám leasingová společnost bude účtovat, může se stát, že třeba po dvou měsících leasingu vám ukradnou auto a z akontace vám nezbude téměř nic. To už je trochu drahý špás.

Vozidla na leasing jsou často vedena v účetnictví a slouží k podnikání, i proto je důležité nepříjemnou záležitost, jako je ztráta nebo zničení leasovaného vozidla, vyřešit co nejrychleji. Leasingovka by měla vystavit opravený daňový doklad (podmiňovací způsob používám záměrně, většinou se rovnou vypořádají vzájemné závazky a pohledávky) a pak přesně podle smluvních podmínek provést vyúčtování LS.

Mimochodem, už jste si někdy pořádně přečetli takové smluvní podmínky LS? Zajímavá četba. Každou chvilku se opakuje nájemce je povinen, nájemce je povinen... To, co musí leasingová společnost, by se dalo spočítat na prstech jedné ruky. Důležitost bodu o předčasném ukončení LS většina nájemců naštěstí nepocítí, ale pro ochranu vlastních zájmů není na škodu nechat si (nejlépe písemně) od leasingové společnosti vysvětlit dříve, než to potřebujete, co jednotlivé použité termíny (a klidně i jednotlivé položky vyúčtování) znamenají. Více než kde jinde zde platí to pravidlo o nekupování zajíce v pytli.

Na co si tedy máte dát pozor? Vybírám zde několik nejdůležitějších rizikových oblastí:

Datum ukončení LS

Ve smluvních podmínkách by mělo být jasně stanoveno, ke kterému dni, dojde-li k předčasnému ukončení LS, je smlouva ukončena. Toto datum je důležité, protože do ukončení smlouvy je nájemce povinen platit splátky a poplatky tak, jako by vozidlo měl. Pokud tak neučiní, může mu leasingová společnost naúčtovat nepříjemné smluvní pokuty.

Nejasné položky vyúčtování

Pokud nevíte, co jednotlivé položky vyúčtování znamenají a neví to ani váš účetní, nemůžete zkontrolovat, zda si leasingová společnost skutečně účtuje jen to, na co má nárok.

Počet splátek

V případech, kdy se vozidlo ztratí nebo zničí v období těsně před placením splátky, je třeba dát pozor na datum ukončení LS, protože určuje, kolik splátek mělo být řádně zaplaceno. Někdy se stává, že se započítá o jednu méně.

Smluvní pokuta

Leasingová společnost po vás může požadovat zaplacení pouze těch pokut, které jsou uvedeny v LS. Jestliže se ve vyúčtování pokuta objevuje, musí být jasné, za co a z kterého článku LS vyplývá. Jinak by si smluvní pokutu mohli naúčtovat za cokoliv a v jakékoliv výši.

Pojistné

Platíte-li pojistné za havarijní pojištění přes leasingovou společnost a k předčasnému ukončení LS došlo dříve než ke konci pojistného období, dejte si pozor. Pojišťovna má nárok na pojistné za celé pojistné období, ovšem leasingová společnost ho obvykle platí v několika splátkách během roku (mají s pojišťovnami uzavřené tzv. rámcové pojistné smlouvy na více automobilů najednou). Může se tak stát, že pojišťovna od pojistného plnění odečte dlužné pojistné, takže by pak, pokud to leasingová společnost nezohlední, platil nájemce část pojištění dvakrát.

Při výběru leasingové společnosti často rozhodují detaily. A na ty podstatné, které by nájemce v případě nepříjemností mohly stát peníze, je třeba soustředit se co nejvíce. Podle zásady nikdy neříkej nikdy se sice jejich znalost většinou vůbec nevyužije, ale co kdyby… Jinak, když už jsem se dostala k těm okřídleným příslovím, pozdě bycha honit…

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 1 příspěvek
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků